7 Aralık 2023 Perşembe / 25 CemaziyelEvvel 1445

En ucuz konut kredisi hangi banka veriyor? Konut kredisi faizleri düşüşe geçti!

En ucuz konut kredisi hangi bankada? Konut kredisi düştü mü son dakika faiz oranları nasıl? soruları tüm konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ev sahibi olmak isteyipte kredi kullanacak olanlar konut kredi faizlerinde indirim yapılmasını bekliyorlar. Geçen hafta yapılan Merkez Bankası faiz indiriminden sonra gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Halk Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, VakıfBank'ın güncel faiz oranlarına haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler...

1 Ağustos 2019 Perşembe 11:31 - Güncelleme:
 En ucuz konut kredisi hangi banka veriyor? Konut kredisi faizleri düşüşe geçti!
En ucuz konut kredisi hangi bankada? sorusunun yanıtı milyonlarca vatandaş tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Konut kredisi düştü mü son dakika faiz oranları merak ediliyor. Ev sahibi olmak isteyen çoğu vatandaş konut kredisine başvuruyor. Satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen konut kredisi faizlerinde düşüş bekleniyordu. Geçen hafta yapılan Merkez Bankası faiz indiriminden sonra gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Halk Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, VakıfBank'ın güncel faiz oranlarını sizler için araştırdık. İşte 29 Temmuz güncel konut kredisi faizleri sizlerle... 
 
KONUT KREDİSİ DÜŞTÜ MÜ SON DAKİKA FAİZ ORANLARI 
 
TÜRKİYE İŞ BANKASI 
İş Bankası konut kredi kullanımlarında faiz oranı hayat sigortalı aylık yüzde 1,72 belirlendi.
 
HALKBANK 
Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi.
 
VAKIFBANK 
Vakıfbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,49 belirlendi.
 
 

 
ZİRAAT BANKASI 
 
 
Ziraat Bankası, kredi faiz oranlarını 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere indirdi. Konut kredisinde faiz oranı 0.99'a, tüketici kredisinde ise yüzde 1.49'a indirildi.
 
 
GARANTİ BBVA 
Garanti BBVA konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,53 belirlendi.
 
AKBANK 
Akbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,49 belirlendi.
 
EN UCUZ KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA? 
29 Temmuz konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında en uygun konut kredisi veren bankalar Vakıfbank ,Akbank ve Ziraat Bankası olarak karşımıza çıkıyor. 
 

 
KONUT KREDİSİ NEDİR?
Gerçek kişilere, yeni ya da kullanılmış konut alımlarının finanse edilmesi amacıyla, satın alınacak konutun ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörlü/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir. Ayrıca mevcut konut kredisi borcunun daha uygun faiz ve vade koşulları ile değiştirilmesini sağlamak üzere başka bir bankaya taşınarak Konut Kredisi kullanılması da mümkündür. Bu krediler Konut Kredisi Borç Transferi ve Yeniden Yapılandırma Kredisi olarak da bilinen Refinansman Kredileridir.
 
2007’de yasalaşan Mortgage Yasası ile tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştır. Bu sayede tüketiciler düşük aylık ödemelerle ve yüksek vadelerle, kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Bu kredilerin vadeleri 20 yıla kadar uzayabilmektedir.
 
Konut kredisinde satın alınan konutlar teminat olarak alınır. Ticari nitelikli gayrimenkuller ise teminat olarak alınamaz. Bu teminat kapsamında banka, satın alınacak konut üzerine kendi lehine ipotek tesis eder. Kredi ödemesinin bitmesinin ardından ipotek kaldırılır.
 
Konut kredisi tutarı krediye konu gayrimenkulün belirlenen değerinin %75’i kadar olabilmektedir. Örneğin; ekspertiz değeri 100.000 TL olan bir evi satın almak için kullanılabilecek maksimum konut kredisi tutarı 75.000 TL’dir.
 
Konut kredisi veren bankalar sabit veya değişken faiz uygulayabilir. Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri genellikle sabittir. Yani, kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmez. Sabit faizli konut kredilerinde vadesinden önce kredinin kapanması durumunda %2 erken kapama komisyonu ödenir.