08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Enflasyon tahmini değişmedi!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2014 yılı sonunda orta noktası yüzde 7,6 olmak üzere yüzde 6,7 ile yüzde 8,5 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 10:54
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı birazdan yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.
 
Erdem Başçı, yıllık enflasyon tahminlerini Nisan ayındaki enflasyon raporunda olduğu gibi yüzde 7,6 seviyesinde tuttuklarını söyledi.
 
MB Başkanı, orta vadede yüzde 5 hedefinin belirgin üzerinde kalacağını söyledi.
 
CARİ AÇIK DÜŞECEK
 
Enflasyonu etkileyen temel gelişmeleri değerlendiren Başçı, yılın ikinci yarısında iktisadi faaliyetin iyileşmeye devam etmesi ve cari açıktaki düşüşün devam etmesini beklediklerini dile getirdi.
 
Başçı, enflasyon tahminlerinde emtia ve ihracat rakamlarının da etkili olduğunu söyledi ve bu iki kalemde de fiyatların beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Yıl sonu enflasyon tahminleri üzerinde dış etkenlere bağlı bir revizyon yapmadıklarını ifade etti. Başçı, gıda enflasyonu varsayımını yüzde 9'da tuttu.
 
TÜKETİCİ ENFLASYONUNDA YÖN AŞAĞI
 
Başçı, yılın ikinci çeyreğinde enflasyondaki yükselişte temel etken gıda ve temel malların fiyatlarındaki artış olduğunu söyledi ve enflasyonda ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla iyileşme görüldüğüne dikkat çekti. Başçı, tüketici enflasyonunda bundan sonra aşağı yönlü bir eğilim görüleceğini ifade etti.
 
KONTROL ALTINDA TUTULACAK
 
Başçı, son dönemde enflasyondaki düşüşü gıda fiyatlarının sınırladığını söyledi. MB Başkanı, gıda fiyatlarının artmasında kuraklıkların etkili olduğunu ifade etti. MB Başkanı, sıkı para politikasıyla enflasyonu kontrol altında tutmanın mümkün olacağını söyledi.
 
PORTFÖY GİRİŞLERİ ARTTI
 
Başçı sunumuna küresel ekonomideki gelişmelerle başladı. MB Başkanı, yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomide iyileşme gözlendiğini belirtti ve "Piyasalarda portföy girişleri arttı" dedi.
 
Başçı, Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri aşağı çekerek parasal genişleme başlatması ve Fed'in faizi artırma konusunda acele etmemesinin piyasalar için olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.
 
MB Başkanı, enflasyon üzerindeki kur etkisinin ikinci çeyrekten itibaren azalmaya başladığını ve temel enflasyon göstergelerinde iyileşme beklediklerini ifade etti.
 
RİSK ALGILARI OLUMLU YÖNDE GELİŞTİ
 
Başçı, Türkiye'ye yönelik risk algılarının Merkez Bankası'nın aldığı önlemlerin etkisiyle olumlu yönde gelişme gösterdiğini ifade etti.
 
MB Başkanı, Türkiye'nin risk primlerinin de bu yüzden düşüş gösterdiğini söyledi ve şöyle devam etti: "Küresel ekonomide ve Türkiye'de 28 Ocak'taki yüksek faiz artışını getiren şartlarda iyileşme yaşandı." Başçı, son dönemdeki faiz indirimine karşın Merkez Bankası'nın sıkı para politikasının devam ettiğini söyledi.
 
 
CNBCE