03 Ağustos 2020 Pazartesi / 13 ZilHicce 1441
Gece modu

EYT gelişmeleri takip ediliyor

EYT son dakika bugün yeni gelişmeler neler? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum ne? gibi soruların yanıtları merak ediliyor.

20 Ekim 2019 Pazar  07:47 - Güncelleme: 20 Ekim 2019 Pazar 07:47
Prim gününü tamamlamış, emekli olmak için yaş şartını bekleyen milyonlarca vatandaşın gözü EYT haberlerine çevrilmiş durumda. EYT son dakika bugün yeni gelişmeler neler? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum ne?  gibi soruların yanıtları güncel bir şekilde araştırılıyor. 
 
EYT SON DAKİKA BUGÜN YENİ GELİŞMELER NELER? 
Star gazetesi yazarı Resul Kurt, yasanın çıkması durumunda gündeme gelebilecek çözüm ve yöntemleri açıkladı.
 
• EYT ile ilgili üç çözüm yöntemi öneriliyor. Üç yöntemden ilkine göre, 1969 ve öncesinde doğmuş yani 50 yaşını doldurmuş kadınlar ve 1964 ve öncesinde doğmuş yani 55 yaşını doldurmuş erkekler, 3600 gün pirim ödemişlerse birinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecek.
 
• İkinci yöntemde ise yaş şartı kaldırılıyor. Çalışma günü ve prim sayısı dikkate alınarak emekli olma imkanı getiriliyor. Buna göre 20 yıl çalışan bir kadın ve 25 yıl çalışan bir erkek, ikinci yöntemin yasalaşması halinde emekli olabilecek.
 
• Üçüncü yöntem ise EYT’lilerin de başından beri beklediği ve arzu ettiği bir düzenleme. Buna göre ise 1999 öncesinde işe başlayıp 5 bin gün çalışmış olanların yaş şartına takılmadan emekli olmaları.