26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

'IMF ile görüşmenin izahı olamaz'

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ile eski Merkez Bankası Başkanı İP’li Durmuş Yılmaz’ın IMF yetkilileriyle gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıkması ekonomi ve iş dünyasında da yankı buldu.

24 Eylül 2019 Salı 07:00 - Güncelleme: 24 Eylül 2019 Salı 07:00

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Yeni Ekonomi Programı ile birlikte rayında yürüttüğümüz dengeleme süreci ile birlikte ülke ekonomimiz rüştünü ispatladı. Küresel anlamda yaşanılan onca sıkıntılara rağmen, göstermiş olduğumuz direnç ilk fırsatta Türkiye ekonomisi aleyhine konuşan kesimleri bile dize getirdi. Fitch’in bu konudaki açıklaması tazeliğini korurken, OECD de Türkiye’ye ilişkin öngörüsünü revize etti. Böyle bir ortamda sürekli IMF ile ülke ekonomisi üzerinde karabulutlar var algısı oluşturmaya çalışanların, IMF yetkilileri ile gizli görüşmeler gerçekleştirmesi doğal olarak beraberinde de soru işaretleri oluşturmaktadır. IMF yetkilileri ile gizli görüşme yapmak izahı mümkün olmayan bir durumdur.  Hiç kimsenin dengeleme sürecinin başarılı geçtiği bir ortamda kafaları karıştıracak, soru işaretleri bulunan organizasyonlara girmesi makul karşılanamaz. Bu görüşme şekli etik olmamıştır” dedi.   

Türk ekonomisi bu yıl pozitif büyüyecek

IMF Türkiye heyeti, Türk ekonomisinde bu yıl daralma beklemediğini açıkladı. IMF heyetinin Türkiye’ye ilişkin “Madde 4 Görüşmelerini” tamamlamasının ardından yayınlanan raporda şu değerlendirmeler yapıldı:     

• Lira toparlandı ve cari dengede olağanüstü bir düzelme görüldü. Türkiye, iç ve dış risklere karşı hassas. 

• Teşviklerle desteklenen Türk ekonomisi tekrar büyümeye başladı, genişleyici maliye politikası ve daha fazla olumlu piyasa duyarlılığından dolayı ekonomi yılın ilk yarısında pozitif büyüme kaydetti. 

• Geçen yılın durgunluğundan kaynaklanan olumsuz etkilere rağmen, bu yıl büyümenin pozitif olmasını (yaklaşık yüzde 0,25) bekliyoruz. 

• TL’deki istikrar ve olumlu baz etkileri enflasyonu aşağıya çekti, bu da TCMB’nin politika faizlerini düşürmesine olanak sağladı, enflasyon tek haneye düşebilir.     

Bakanlık IMF heyetini uyardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IMF heyetinin CHP ve İyi Parti ile görüşmesine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, IMF’nin Bakanlık bilgisi dışında görüşmeler yaptığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır. Hal böyleyken CHP ve İYİ Parti’nin her türlü şaibe ve söylentiye açık bir ortam yaratılmasına müsaade etmelerini anlamak mümkün değildir. Türkiye kamuoyu IMF’den kimin medet umduğunu da görmüştür.”

Farklı bir ajandası var

IMF heyetinin CHP ve İP yöneticileriyle gözle görüşmesi IMF’nin farklı bir Türkiye ajandası olduğunu ortaya koydu. Türkiye bir süredir IMF yönetiminde yer alıyor ve 8 ülkeden oluşan IMF ülke grubunun ‘İcra Direktörlüğü’ görevini yürütüyor. Bu görevi ise 2018 sonunda Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Raci Kaya devralmıştı. IMF Türkiye İcra Direktörü Kaya, bizzat iki gününde yer aldığı toplantılar boyunca böyle bir görüşme niyetinden dahi söz edilmediğine dikkati çekerek, “Böylesi saklanan, meşruiyet dışı bu toplantı, Türkiye’ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir” dedi.