06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

İndirimli beyaz eşya ve mobilya için son hafta

Beyaz eşya, mobilya ve konutta vergi indirimi uygulaması 30 Eylül günü son bulacak. Üreticiler indirimli fiyatlardan yararlanmak için vatandaşa çağrı yaparken bir yandan da uygulamanın devam etmesini istiyor.

25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00

Ekonomik canlılık yaratmak amacıyla başlatılan vergi indirimleri, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da olumsuz sinyal vermesiyle daha önceden belirlendiği gibi 30 Eylül’de son bulacak. Beyaz eşya, mobilya ve konutta ciddi rakamlara denk gelen vergi indirimlerinden yararlanmak için de üreticiler vatandaşları uyardı. Sektörlerde vergi indiriminin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) yeniden yüzde 8’den 18’e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) de sıfırdan yüzde 6.7’ye yükselecek. Öte yandan 150 metrekarenin üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 8’e düşürülen KDV oranı da yüzde 18’e çıkacak. Mart ayındaki Bakanlar Kurulu kararıyla tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15 olarak belirlenirken, bu oran ekim ayından itibaren eski haline dönecek.

KDV İNDİRİMİ SÜRMELİ

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı  sektörün mobilyada KDV indiriminden memnun olduğunu söyledi. KDV indirimi ile satışlarda artış ve sektörde canlanma görüldüğüne işaret eden Taklacı, bu düzenlemenin en çok elinde stok bulunan ve fabrikasyon ürün üreten firmalara yaradığını ifade etti. Taklacı, el işçiliği ağırlıklı çalışan esnaf ve sanatkarın büyük şirketlerle yarışma şansının bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Mobilyada el işçiliği ile fabrikasyon ürün üretimi ayrı kategoride sınıflandırılmalıdır. KDV indiriminin olumlu yansımalarına karşın zor şartlar altında çalışan, el işçiliği yapan esnafımız, ham madde, boya ve iskelet için yüzde 18 KDV öderken, yüzde 8 ile satış yaptı. Biz sektörün olumlu bulduğu KDV indirimi düzenlemesinin devam etmesini ancak el işçiliğinde KDV’nin sıfıra çekilmesini talep ediyoruz. Tarihi dokuyu mobilyaya işleyecek sanatkar bulmak zor. El işçiliğine ve sanatlarına daha çok destek verilmesini istiyoruz.” Beyaz eşya üreticileri de geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada, zorunlu ihtiyaç olan beyaz eşyada ÖTV’nin tamamen kaldırılmasını talep etmişti. 

Ağbal’dan ‘indirime devam’ sinyali yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, söz konusu vergi indirimlerinin sürmeyeceğini söylemişti. Geçen hafta açıklama yapan Ağbal, bunların geçici vergi indirimleri olduğunu ve sektörlerde yapılan indirimlerin amacını karşıladığını belirterek “Hatta talep öyle canlı ki firmalar bu defa kendileri fiyat artışlarına gittiler. O açıdan şu anda Türkiye ekonomisinin büyümede yakaladığı ivme bu indirimlerin devamını gerekli kılmıyor” ifadelerini kullanmıştı.

‘DÜZENLEME DEVAM ETMELİ’

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu indirimin sektör açısından önemli olduğunu belirterek “Sektör zaten bazı sıkıntılarla boğuşuyor. Demir fiyatları almış başını gidiyor. Tapu harçlarındaki indirim, rayiç bedellerinin gerçek değerde gösterilmesi anlamında da devlete katma değer sağlıyordu. Sektörün tıkanmaması, daha rahat hareket etmesi anlamında bu düzenlemelerin devam etmesini istiyoruz” dedi.