27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Kale’den 19’uncu fabrika

Kale Grubu Çanakkale Çan’da yeni bir fabrika daha açtı. 45 milyon TL yatırımla hayata geçen fabrika ile Kale Grubu’nun Çanakkale bölgesinde yaptığı toplam yatırım 1.5 milyar dolara ulaştı. Fabrika 70 kişiye de istihdam sağlayacak.

28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00

Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim markalarını bünyesinde barındıran Kale Grup, kuruluşunun 57. yılında Çan’da yeni bir fabrika daha açtı. Yaklaşık 45 milyon lira yatırımla kurulan ve yıllık 21 milyon metrekarelik karo üretimi kapasitesine sahip 19’uncu Kale fabrikasının açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Açılışta konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yeni yaşlarını yeni bir fabrikayla kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti. Yeni fabrikanın Çanakkale’nin Çan ilçesinde açıldığına işaret eden Okyay, “Grubun doğduğu topraklara yaptığı yatırımların tutarı, yeni fabrikayla birlikte 1.5 milyar dolara dayandı” dedi.     

Heryıl 200 çeşit piyasada   

Fabrikada son teknoloji cihazların kullanıldığını ifade eden Okyay, şöyle devam etti: “Yüksek kapasiteli ve enerji verimli fırınların kullanıldığı fabrikada, 160 metre uzunluğunda son teknoloji fırınlar yer alıyor. İlk etapta 70 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak tesiste ek istihdam olanağı da yaratılacak.”Okyay, Çan’daki Kaleseramik fabrikalarında, 50 değişik ebatta bin 900 çeşit yer karosu ve 60 değişik ebatta 2 bin 200 çeşit duvar karosu üretildiğini, her yıl yaklaşık olarak 200 çeşit yeni ürünün tüketicilerin beğenisine sunulduğunu bildirdi. Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur da son yıllarda Türkiye’de sanayiye olan ilginin azaldığını gördüğünü ve üzüntü duyduğunu belirtti.

DÜNYANIN % 2’SİNİ ÜRETİYOR

Kale Grubun temellerinin Türk sanayicilerden İbrahim Bodur tarafından 27 Temmuz 1957’de atıldığını anımsatan Okyay, şunları kaydetti: “Ne büyük bir mutluluk ki Kale Grubu bugün 1.3 milyar liraya varan cirosu, 1.300 tedarikçisi, 750’nin üzerinde bayisi ve 15 bin satış noktası ile bir ‘büyük dünya ailesi’ kimliğine kavuşmuştur. Bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci, Türkiye’nin en büyük seramik karo üreticisi konumundayız. Kaleseramik olarak dünya seramik ticaretinin yüzde 2’sini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Kalekim de yapı kimyasallarında üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgemizde birinci, Avrupa’da ise 5. sırada yer alıyor. Havacılık ve savunma alanında ise yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahibiz.”