Korkmaz Yiğit’in Sarıgül’le rövanşı

Yiğit’in 16 yıl sonra Sarıgül’ün kredi borcunu gösteren belgeyi ortaya çıkarmasının perde arkasında, lüks konutlardan uçak ithaline kadar uzanan geçmişteki ilişkileri gösteriliyor.

Ercan Baysal/Ankara19.01.2014  01:59 - Güncelleme: 19.01.2014  02:02

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün gayrimenkul ve banka hesaplarına kredi borcu nedeniyle haciz koymasının perde arkası netleşmeye başladı. El konulan Bank Ekspres’in eski sahibi Korkmaz Yiğit’in geçen hafta içerisinde TMSF’ye giderek elindeki belgeleri vermesinin nedeninin geçmişten gelen Sarıgül’le hesaplaşma planından kaynaklandığı belirtiliyor. Korkmaz Yiğit’in 16 yıl sonra ‘Bana Mustafa Sarıgül ve 9 arkadaşının 3.5 milyon dolar kredi borcu var’ diyen Korkmaz Yiğit’in, bu hamlesinin geçmişinin Platin Konutları’ndan Yeşil Vadi projesine hatta CASA uçaklarının ithaline kadar uzandığı belirtiliyor.

Yeşil Vadi’deki ortakları

1990’dan sonra İstanbul’un lüks semtlerinde konut projelerine ağırlık vermeye başlayan Korkmaz Yiğit’in Şişli Belediyesi sınırlarına giren bölgedeki inşaatlara ruhsat alımlarında çok ciddi zorluklar çektiği söyleniyor. Bu zorluklar aşılırken o tarihlerde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Yiğit ve Sarıgül arasındaki kredi ilişkisini hatta işbirliğini sorgulamıştı. Özellikle Yeşil Vadi projesindeki ortaklık ilişkileri, Yiğit ve Sarıgül arasındaki bağlantıyı çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Korkmaz Yiğit’le Sarıgül arasındaki sorunlu ilişkilerin, ünlü Casa uçaklarının ithal edildiği 80’li yıllara kadar uzanan bir süreçte geliştiği belirtiliyor. Aynı ilişkiler Yeşil Vadi projesinde de devam ediyor. Bilindiği gibi Sarıgül’ün milletvekili olduğu 1989’da Meclis’e verilen soru önergesi sahte imzayla geri çekilmişti. Sarıgül hakkında ölümcül kazalara sebebiyet verdiği için adı ‘uçan tabut’a çıkan CASA uçaklarının alımında komisyonculuk yapıp yapmadığına yönelik soru önergesi verilmişti.

‘Belge saklama suçu’ incelemesi

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül ve dokuz arkadaşının Bank Ekspres’ten 16 yıl önce çekilen 3.5 milyon dolarlık kredi borcu sebebiyle mal varlıklarına haciz konulmasının ardından soruşturmaya Korkmaz Yiğit de dahil oldu. Edinilen bilgilere göre Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) belge saklama suçunun yanı sıra taraflar arasında gizli anlaşma olup olmadığını da inceliyor. Kredi faizleri birlikte bugün 8 milyon dolara çıkan faturaya ilişkin Sarıgül ve dokuz arkadaşının ne kadar borcu olduğuna yönelik çalışma devam ediyor. TMSF söz konusu borcun herhangi bir şahsa kefil olunması sebebiyle üstlenilip üstlenilmediği üzerinde de duruyor. Konuya ilişkin tüm detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Baykal, kredi ilişkisini 2005’te açıklamıştı

Deniz Baykal, 2005 yılında CHP Genel Başkanı olduğu dönemde Sarıgül’le Korkmaz Yiğit arasındaki kredi ilişkisini açıklamıştı. O dönemde bir konuşmasında Sarıgül hakkında Korkmaz Yiğit’in bankasıyla kredi usulsüzlüğü iddiaları bulunduğunu anlatan Baykal, “Korkmaz Yiğit ile bir mali ilişkiniz var mı yok mu? Böyle bir banka hesabını kullandınız mı kullanmadınız mı?” diye sordu. Baykal, Korkmaz Yiğit’ten söz ederken “Sayın belediye başkanının yakın iş arkadaşı” demişti. Aynı konuşmasında Deniz Baykal, Sarıgül’le ilgili “Sayın Başkan sizin yardımcınız 6 kat fazla inşaat dolayısıyla 300 bin dolar aldı mı almadı mı? Bu rüşveti ona vermesini size telefon açan arkadaşınıza söylediniz mi söylemediniz mi?” diye konuşmuştu.

Başbaşa görüşmenin etkisi konuşuluyor

Hükümet deviren Türkbank olayında Baykal ve Korkmaz Yiğit’in 1.5 saat gibi uzun görüşme yaptığı belirtiliyor. Ankara kulislerinde ‘Sarıgül’e kredi şoku’ olayında da Baykal’ın etkisinin olabileceği konuşuluyor.

Bakanlar depreme canlı yayında yakalandı

Berna Laçin'den çirkin deprem provokasyonu
Berna Laçin'den çirkin deprem provokasyonu

Berna Laçin'den çirkin deprem provokasyonu

Pentagon duyurdu: İran saldırısında 34 askerimiz...
Pentagon duyurdu: İran saldırısında 34 askerimiz...

Pentagon duyurdu: İran saldırısında 34 askerimiz...

Deprem sonrası eline aldığı bıçakla 160 aracın lastiğini patlattı
Deprem sonrası eline aldığı bıçakla 160 aracın lastiğini patlattı

Deprem sonrası eline aldığı bıçakla 160 aracın lastiğini patlattı

Deprem bölgesindeki 3 bakandan ortak açıklama
Deprem bölgesindeki 3 bakandan ortak açıklama

Deprem bölgesindeki 3 bakandan ortak açıklama