18 Ocak 2022 Salı / 15 CemaziyelAhir 1443

Kritik öneme sahip toprak mineralleri için harekete geçildi! Yüzde 80'ini elinde tutuyor

ABD, savunma sanayii ve sivil teknolojilerde kritik öneme sahip nadir toprak mineralleri sektörünün, yüzde 80'ini elinde tutan Çin'e karşı harekete geçti. Çin'in önünü kesmeye çalışan ABD, yeni yasa tasarısıyla savunma sanayii şirketlerini, 2026'ya kadar Çin'den bu kritik ve stratejik toprak minerali alımını bırakmaya zorlayacak.

star.com.tr15 Ocak 2022 Cumartesi 10:01 - Güncelleme: 15 Ocak 2022 Cumartesi 13:33

Washington, Çin'in nadir toprak mineralleri üzerindeki kontrolünü engellemek için, harekete geçti. Cuma günü ABD Senatosu'na sunulan bir yasa, savunma sanayii şirketlerinin 2026 yılına kadar Çin'den nadir toprak mineralleri satın almayı bırakmaya zorlayacak.

Tasarı, stratejik minerallerin kalıcı bir stokunu oluşturmayı hedefliyor.

Esasen Pentagon'un milyarlarca dolar değerinde savaş uçağı, füze ve diğer silahları satın almasını, şirketlerin Çin nadir toprak elementlerini kullanmayı bırakmasını ve böylece yerel üretimin canlanmasını desteklemek için, tasarının bir kaldıraç görevi göreceğine inanılıyor.

KRİTİK MİNARELLERİN LİDERLİĞİ ÇİN'E GEÇTİ

Tüketici elektroniğinden askeri donanıma kadar çok çeşitli endüstriler için kritik olan 17 elementten oluşan nadir toprak metalleri, uzun süredir ABD-Çin ticaret savaşının merkezinde yer alıyor. ABD, bu minerallerin dünyanın bir numaralı üreticisiydi, ancak şimdi büyük ölçüde Çin ihracatına bağımlı.

Amerika Birleşik Devletleri şu anda yalnızca bir nadir toprak madenine sahip ve bu mineralleri işleme kabiliyetine sahip değil. Bu arada Çin, küresel nadir toprak üretiminin yaklaşık %80'ini elinde tutuyor ve en büyük rezervlere sahip.

Arkansas Cumhuriyetçi Senatörü Tom Cotton Reuters'e verdiği demeçte, "Amerika'nın nadir toprak elementlerinin çıkarılması ve işlenmesi için Çin'e bağımlılığını sona erdirmek, ABD savunma ve teknoloji sektörlerini geliştirmek için kritik önem taşıyor." dedi.

Cotton, Çin'in küresel nadir toprak liderine dönüşmesini "sadece ABD'nin yaptığı bir politika seçimi" olarak nitelendirdi ve yeni politikaların Pekin'in kontrolünü gevşeteceğini umduğunu ekledi.

Senatör, 'Şu ana kadar Çin'den alınan minerallerin, ülkemizde daha fazla yerli gelişimini teşvik etmek gerekiyor." dedi.

star.com.tr

  • toprak minarelleri
  • savunma sanayii
  • rezerv