26 Şubat 2024 Pazartesi / 17 Saban 1445

Otomobiller 5 yıl öncesine göre artık daha güvenli

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS) yaptığı kaza ve güvenlik testinde 71 araç tam puan aldı. Bu sayı geçen sene 39’da kalmıştı. IIHS Başkanı Adrian Lundise “Otomobiller, 15 yıl öncesine göre hatta 5 yıl öncesine göre çok daha güvenlik odaklı üretildi” dedi.

Birol Keleş5 Ocak 2015 Pazartesi 07:00 - Güncelleme:
Otomobiller 5 yıl öncesine göre artık daha güvenli

Otomobil güvenliği günümüz dünyasının araçlarından istenen en önemli özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Otomotiv üreticileri de araçlarının kaza sonucunda içinde bulunan kişilere zarar gelmemesi için bu yönde çaba sarfediyor. Uluslararası kredibilitesi yüksek bir kuruluş olan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan güvenlik ve çarpışma testlerinin sonucunda Avrupa ve Asyalı otomobil üreticileri, 2015’in en güvenli araçlarının üretiminde öne çıktı. 71 aracın test kaza ve güvenlik denemelerini geçtiği testin sonuçlarında Toyota ve Subaru listede üst sıralarda yer aldı. Küçük ve orta büyüklükteki araçlar, lüks araçlar ve SUV modellerinin güvenlik ve kaza testine alındığı çalışmada BMW, Honda, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Subaru, Toyata ve Volvo listede üst sıralarda yer alan markalar oldu. IIHS, bu yıl için de Toyota Prius v modelini ‘2015 Top Safety Pick’(en güvenli) aracı seçti. 

‘Sürücüler için iyi haber’

IIHS’nin değerlendirmesinde “Geçen yıl 39 araç kaza testinde başarılı olurken bu rakam bu yıl 71’e çıktı. Yapılan kaza testlerinde araçların geçerli not alması için ‘iyi’ ve ‘kabul edilebilir’ notu alması gerekiyordu” gürüşüne yer verildi. IIHS Başkanı Adrian Lundise “Sürücülerin artık  teknoloji sayesinde kaza sırasında daha az yaralanma ve ölme risk var. Yapılan testlerin sonucu, üreticileri daha gelişmiş teknolojiler kullanmaya itiyor. Bu tüketiciler için iyi haber. Otomobiller, 15 yıl öncesine göre hatta 5 yıl öncesine göre çok daha güvenli bir durumda. Üreticiler bu konuya çok önem veriyor. Kaza testinde başarılı olmayan araçları tüketiciler tercih etmeyeye başladı” dedi.