02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Otonun değerine göre vergi geliyor MTV % 40 artıyor

Meclis’e sunulan Torba Yasa kapsamında bir dizi vergi düzenlemesine gidildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobillerde artık aracın değerine göre vergi alınacağını belirterek, vergi miktarında yüzde 10 ve 20 oranında artış olacağını duyurdu. Ağbal ayrıca MTV’ye de yüzde 40 zam yapılacağını söyledi.

28 Eylül 2017 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2017 Perşembe 07:00

Yeni Torba Yasa’dan sürpriz vergi artışları çıktı. Önümüzdeki seneden itibaren finans sektöründen şans oyunlarına, tütün kağıdından kolalı içeceklere kadar bir dizi vergi artışı yaşanacak. Vergi artışları, Kuzey Irak’ı da kapsayan jeopolitik riskler dikkate alınarak planlandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan vergi artışlarından en çok dikkat çeken sektör otomotiv oldu. Buna göre binek otomobillerde artık aracın vergisiz değeri de vergide belirleyici olacak; değer arttıkça, vergi miktarında yüzde 10 ve yüzde 20 şeklinde artışlar yapılacak. Ayrıca Motorlu Taşıt Vergisi’nde de (MTV) yüzde 40 artış yaşanacak. Meclise sevk edilecek yeni Torba Kanun taslağına ilişkin açıklamalarda bulunan Ağbal, jeopolitik risklerin karşılanması için yeni gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla önemli değişiklikler yapacaklarını söyledi. 

BANKALARA AYAR

Finans sektöründe Kurumlar Vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkaracak düzenlemeyi hayata geçireceklerine değinen Ağbal, “Kurumların dağıtılmayan kar paylarından yüzde 1 oranında vergi tevkifatının yapılmasını öngörüyoruz. Şirketler, 2 yıldan fazla elde tuttuğu gayrimenkulleri elden çıkarırsa yüzde 75 oranında kazanç istisnası var. Bu istisna oranını yüzde 50’ye düşüreceğiz” diye konuştu. Bütün gelirler için uygulanan Gelir Vergisi tarifesinde değişikliğe gideceklerini de anlatan Ağbal, şunları söyledi: 

KİRA DÜZENLEMESİ

“Gelir Vergisi tarifesindeki değişiklik ücret gelirleri için 1 Ocak 2018’den, diğer kazançlar için 2017 yılı kazançlarından itibaren için geçerli olacak. Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz. Kira gelirleri üzerinden elde edilen hasılatın yüzde 25’i, götürü gider olarak kazançtan düşüyor. Burada götürü gider oranını yüzde 25’ten yüzde 15’e düşürüyoruz.” 

VERGİDEN SAVUNMAYA 8 MİLYAR TL GİDECEK 

Ağbal, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi ile ÖTV gelirlerinden elde edilen ilave gelirin önemli kısmını doğrudan Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na gelir olarak aktaracaklarını vurgularken, “Savunma ve güvenlikle ilgili bakanlık ve kurumların da artan ihtiyaçları var. Bir tanesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu caydırıcı gücün artırılması, modernizasyon ihtiyaçlarının ivedi şekilde karşılanması. Açıkladığımız tedbirler kapsamında elde edilecek gelirlerden 8 milyar liralık bir kaynağın münhasıran Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na ilave gelir olarak aktarılmasını öngörüyoruz” diye konuştu. 

Şans oyunları ve enerji içeceğinde vergi düzenlemesi

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda da değişiklik yapacaklarını aktaran Ağbal, şans oyunları ve çekilişlerde elde edilen gelirler üzerinden yapılan yüzde 10’luk vergi kesintisini yüzde 20’ye çıkaracaklarını kaydetti. Ağbal, hali hazırda kolalı gazozlardan alınan yüzde 25 oranındaki ÖTV’yi, meyveli gazozların yanı sıra enerji içeceklerini de kapsayacak şekilde genişleteceklerini dile getirdi. Bir başka gelir artırıcı düzenlemenin de ‘makaron’ diye tabir edilen sarmalık tütünle kullanılan sigara kağıdıyla ilgili olduğuna işaret eden Ağbal, “Şu ana kadar bununla ilgili bir vergileme yoktu. Artık makaronda da belirli bir tutarda maktu Özel Tüketim Vergisi getiriyoruz. Bu da bizim için kalıcı gelir artırıcı bir düzenleme olacak. Bu, aynı zamanda yasa dışı tütün ticaretinin önlenmesi için de önemli düzenleme” diye konuştu.