12 Mayıs 2021 Çarşamba / 30 Ramazan 1442
Gece modu

Sağlık Bakanlığı'ndan atama müjdesi! Sağlık Bakanlığı personel atamaları ne zaman?

Sağlık Bakanlığı 2019 atama takvimi belli mi? Sağlık Bakanlığı atamaları ne zaman yapılacak? sorularının yanıtları binlerce kişi tarafından güncel olarak araştırılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl Ağustos ayında 12 bin, Eylül-Ekim'de de 17 bin 689 olmak üzere 29 bin 689 sağlık personeli alınalıcağını duyurmuştu. Bu duyuru ile birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan son dakika açıklamarı takip edilmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı 2. dönem ilk defa ve yeniden atama kurası için duyuru yayınlandı. Sağlık Bakanlığı 2019 atamaları hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar...

23 Temmuz 2019 Salı 09:34 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 Salı 09:34
Sağlık Bakanlığı 2019 atama takvimi belli mi?  Sağlık Bakanlığı atamaları ne zaman yapılacak? soruları gündemin en çok araştırılan başlıkları arasında yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl Ağustos'ta 12 bin, Eylül-Ekim'de de 17 bin 689 olmak üzere 29 bin 689 sağlık personeli alınacağını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından gözler Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan son dakika açıklamalarına çevrildi. Sağlık Bakanlığı, 2019 yılı 2. dönem ilk defa ve yeniden atama kurası için duyuru yayımladı. Sağlık Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak olan atamalar kura yöntemi ile belirleyecek. Sağlık Bakanlığı 2019 atama takvimi ve atama kurası hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. 
 

MEMUR ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 
SAĞLIK BAKANLIĞI 2019 ATAMA TAKVİMİ BELLİ Mİ?  
Sağlık Bakanlığı atama başvuruları 18.07.2019 Perşembe - 24.07.2019 Çarşamba (Saat 18:00'e kadar) tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.
 
SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?
Kura yeri ve saati (https://yhgm.saglik.gov.tr) internet adresinden ilan edilecektir.
 
Adaylar tarafından kesinleştirilen başvurular imzalanarak ilan edilen takvim çerçevesinde T.C. Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şubesi Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cad. No:9 06800 Çankaya/ANKARA adresinde olacak şekilde kargo ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir.
 
Başvuracak adaylar Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden açılacak münhal yerleri göz önünde bulundurarak ilan edilen takvim çerçevesinde en fazla on (10) tercih yapabileceklerdir. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirten adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirilecektir.
 

SAĞLIK BAKANLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?
 
1) Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.
 
2) Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri,
 
3) İlk defa veya yeniden atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan tabip ve uzman tabipler,
 
4) Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer  2 statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan tabip ve uzman tabipler,
 
5) Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş ve en geç 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 18:00’e kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından diploma uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman (TUTG) ve uzman diş tabipleri,ının diploma tescilleri ile ilgili hizmet veren bilgi bankasında (http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) başvuru yapılan unvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ile birlikte mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi veya diplomanın fotokopisini göndermeleri, ayrıca yurtdışı diplomasına sahip olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)
 
7) 5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında emekli olan tabip ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilirler.
 
Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (tabip ve uzman tabiplerin) atamaları gerçekleştirilmeyecektir.
 
8)Belgeleri eksik olan, ilan metninde belirtilen süre içerisinde başvurmayan, başvuru formu imzasız olan, evrakları belirtilen süre içerisinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBS üzerinden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.