26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

‘Sıfır Atık’ seferberliği kamudan başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ başlatıldı.

27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıyla duyurulan projenin tanıtımında konuşan Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin sadece bir çevre duyarlılığı çalışması değil, insanlığın geleceği adına bir zorunluluk hareketi olduğunu belirterek “Kamu kurumlarımız, hastanelerimiz, okullarımız, fabrikalarımız bu işin öncüsü olsun. Ülke çapında bir seferberlik başlatalım. Alışveriş merkezlerini, restoranları bu sürece katalım. Sonra bireylere ulaşalım, toplumu teşvik edelim. Sıfır atık farkındalığı dalga dalga evlere de yayılsın” dedi. Dünya Bankası raporlarına göre yılda 1.3 milyar ton evsel atık miktarlarının 2025 yılında 2.2 milyar tona ulaşmasının beklendiğini söyleyen Erdoğan “Oysa eskiden üretim fikrinin içinde çöpe yer yoktu. Her şeyin kendine has bir faydası vardı ve hemen her şey tekrar kullanılıyordu” diye konuştu. Programa katılanlara seslenen Erdoğan “Sizlerden özellikle rica ediyorum; sıfır atık kültürünü yaygınlaştıralım. Sizlerin kararlılığı tonlarca atığı ekonomiye kazandıracaktır. ‘Ayrıştırmak bilinçtir’ diyerek evde, okulda, iş yerinde, fabrikada kağıdı gıdadan, camı metalden ayrıştıralım. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde biz bu çalışmayı etkin bir şekilde başlattık” dedi.

Bakan Özhaseki ise “Sadece bakanlığımızda 4 aylık çalışmalarda tam 45 ton kağıt ayrıştırmış olduk. 766 tane ulu ağacı kesilmekten kurtarmış olduk” diye konuştu.