01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Soma’da 0 faiz kuyruğu

Soma’daki maden faciası ve Suriye sınırındaki çatışmalardan etkilenen bazı ilçelerdeki KOBİ, esnaf ve sanatkarlara yönelik sunulan sıfır faizli krediye rekor başvuru oldu. 50 bin liralık krediye ilk 5 gün 2 bin 148 iş yeri başvurunca KOSGEB mesai yaptı.

28 Temmuz 2014 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Temmuz 2014 Pazartesi 23:53

Soma’daki maden faciası ve Suriye sınırındaki çatışmalardan etkilenen bazı ilçelerdeki KOBİ, esnaf ve sanatkarlara yönelik sunulan sıfır faizli krediye işletmelerden rekor seviyede başvuru yapıldı. Kredi için ilk 5 gün 2 bin 148 iş yeri tarafından başvuruda bulunuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açıklamalarının ardından işletmeler, sunulan cazip kredi imkanından yararlanmak için KOSGEB hizmet merkezi müdürlükleri ve bankalara adeta akın etti. Başvurunun başladığı 21 Temmuz Pazartesi gününden 25 Temmuz Cuma gününe kadarki ilk 5 günde Kırkağaç, Soma, Ceylanpınar ve Akçakale’den 2 bin 148 işletme toplam 103 milyon liralık kredi başvurusunda bulundu. Yoğun talepten dolayı özellikle KOSGEB hizmet merkezi müdürlüğünde görev yapan uzmanlar ek mesai yaptı. İlk 12 ayı geri ödemesiz, sıfır faizli 50 bin liralık kredi fırsatını Bakan Işık, kamuoyu ile paylaşmış ve olağanüstü şartlardan dolayı ekonomik sıkıntı yaşanan bölgelerde memnuniyetle karşılanmıştı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, işletmelerin bu kolaylıktan yararlanmak için gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda kesin talimatı bulunduğunu belirten Bakan Işık, şunları kaydetti: “Ekonomik sıkıntı yaşayan bölgelerimize azami ölçüde destek sağlamaya gayret ediyoruz. Sadece Ankara’da durmuyor memleketimizin her bir köşesinde yaşanan sıkıntılara merhem olmak için vatandaşlarımızın ayağına gidiyoruz. Milletimize yakın olmamızın meyvesi onların teveccühü ile karşılık buluyor. Allah bizlere böyle sıkıntıları bir daha yaşatmasın. Bu bölgelerdeki KOBİ, esnaf ve sanatkarlarımızın bayrama böyle mutlu bir şekilde girmelerinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.”

Bakan’dan teşekkür

KOSGEB’le işbirliği yapan bankalara da teşekkür eden Işık “Bu desteği sunarken bizlerin yanında olan ve işbirliği yaparak vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermemizde yardımlarını esirgemeyen kamu ve özel bankalarımızı da tebrik ediyorum. Bundan sonraki programlarımızda da aynı işbirliklerinin devam etmesini umuyorum” dedi.

ZARAR KOSGEB TARAFINDAN KARŞILIYOR

Soma ve diğer ilçelere sağlanan sıfır faizli kredi programı kapsamındaki faiz/kâr payı oranı KOSGEB tarafından karşılanıyor. Bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf sanatkarlar ile KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonu (KGF) A.Ş. de programa dahil edildi. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, diğer kredi faiz desteği modellerinde olduğu gibi bu modelde de KGF’den yararlanabiliyor.