05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

TAV havalimanı inşaatında 2013’ü ikincilikle kapatıyor

PROJELERİYLE ÖNE ÇIKAN TAV iNŞAAT, 709.7 MİLYON DOLAR CİROYLA BU ALANDA DÜNYANıN EN BÜYÜK 2. ŞİRKETİ OLDU. TAV’IN BUGüNE KADAR ÜSTLENDİĞİ PROJELERİN TOPLAM BEDELİ 16 MİLYAR DOLARI AŞTI.

29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 11:49

Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği havalimanı projeleriyle büyüyerek kısa sürede sektörün liderleri arasına giren TAV inşaat, bu alanda dünyanın en büyük ikinci şirketi oldu. Sektörün saygın yayınlarından engineering News record (eNr) üstlendikleri projelere göre 2012’de her sektörde dünyanın en büyük inşaat şirketlerini açıkladı.

DÖRT YILDIR LİSTEDE

TAV inşaat ‘ulaştırma’ sektöründe 33. sırada yer alırken havalimanı inşaatında Bechtel’in ardından ikinci en büyük şirket oldu. TAV Grup CeO’su Sani Şener “TAV inşaat havalimanı tasarımı, yapımı ve finansmanı gibi zorlu ve karmaşık bir alanda uzmanlaştı ve hızla büyüyerek sektörün lider markaları arasına girdi. Bugün geldiğimiz noktada Abu DabiMidfield Terminali, Medine Havalimanı, Cidde Havalimanı Saudi Airlines hangarları, riyad Havalimanı gibi projeleri üstlenerek son iki yılda körfez Bölgesi’nde önemli bir başarı ivmesi yakaladık. TAV inşaat olarak havalimanı inşaatı alanında 1898 yılında kurulan Bechtel’in arkasından ikinci olarak gösterildik. Bu sıralamayı da dünya genelinde mühendislerin en saygın yayınlarından eNr yayımladı. Tüm dünyada ihale açan kuruluşlar tarafından kaynak olarak kullanılan eNr listelerinde dört yıldır istikrarlı bir şekildeilk beşte yer alıyoruz ve iyi bir ülke temsilciliği yaptığımıza inanıyoruz.

16 MİLYAR DOLARLIK İŞ

TAV’dakimimar, mühendis ve işletmeci arkadaşlarımızın başarısıdır bu. üniversitelerimizde okuyan genç arkadaşlarımıza TAV çalışanlarının bu başarısının rol modeli olması açısından çok önemsiyorum. Dünyanın her yerindeki fırsatları takip ederek veçok çalışarak daha da üst noktalara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. istanbul Atatürk Havalimanı’yla çıktığı yolda TAV inşaat’ın bugüne kadar üstlendiği projelerin kontrat bedeli16 milyar doları aştı. Türkiye’de izmir Adnan Menderes yeni iç hatlar terminali, Birleşik Arap emirlikleri’nde Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal kompleksi, Suudi Arabistan’da riyad king khaled Havalimanı Terminal 5, Cidde king Abdülaziz Havalimanı Uçak Bakım Hangarları ve Medine Prince Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı, Umman’da Muskat Havalimanı Altyapı işleri, Libya’da Tripoli ve Sebha Havalimanlarını inşa ediyor. TAV inşaat’ın imza attığı diğer projelerden bazıları ise şöyle: Türkiye’de esenboğave Antalya Gazipaşa Havalimanı, Tunus’ta enfidha, Mısır’da kahire, Birleşik Arap emirlikleri’nde emirates Hangarları, katar’da Hamad Havalimanı yolcuTerminal kompleksi, Makedonya’da üsküp ve Ohrid, Gürcistan’da Tiflis ve BatumHavalimanları.

BAE'NİN EN YÜKSEK İKİNCİ BİNASI

TAV İnşaat, gerçekleştirdiği gökdelen projeleriyle de tanınıyor. Bu projelerin başında Dubai Marina’da 425 metre yüksekliğe ulaşan The Dream Dubai Marina projesi geliyor. Proje tamamlandığında Burj Halifa’nın ardından BAE’deki en yüksek ikinci gökdelen olacak. Dubai Marina’da yer alan 79 katlı bir rezidans gökdeleni, Sharjah’taki 52 katlı Majestic Tower ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde yer alan 30 katlı ikiz kuleler Emirates Financial Towers ise TAV İnşaat’ın tamamladığı yüksek katlı projeler içerisinde yer alıyor. TAV İnşaat son olarak yine Dubai’de Paramount Damac Kuleleri projesini üstlendi. TAV’ın merkez ofisi İstanbul’da olmak üzere; Kahire, Tiflis, Trablus, Doha, Cidde, Abu Dabi ve bölgesel merkezi olarak hareket eden Dubai’de ofisleri bulunuyor.