08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Thomas Cook iflas etti, 600 bin müşteri panikledi

Dünyanın en eski ve en büyük seyahat firmalarından biri olan İngiliz devi Thomas Cook, iflas etti.

star.com.tr23 Eylül 2019 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 10:52
178 yıllık İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook Grubu, Londra'daki yüksek mahkemeye tasfiyesi için resmen başvuru yaptı.
 
Böylelikle büyük bir borç yığını altında zorlanan firma, şirketi kurtarmak için yatırımcılarla yapılan görüşmelerden sonuç çıkmamasıyla iflas bayrağını çekti.
 
Tüm uçuşlar ve turların iptal edilmesi, dünyadaki yüz binlerce yolcu ve tatilciyi panikletti. İptallerden dört bir yanındaki en az 600 bin kişinin etkileneceği belirtiliyor.
 
İngiltere'nin sivil havacılık gözlemcisi şu anda yurtdışında 150 bin İngiliz'e yardım sözü verdi. Hükümetin iki hafta boyunca İngiltere’ye geri gelmek üzere rezervasyonu olanların herhangi bir ek ücret ödemeden dönüşlerin sağlanacağını bildirdi. Ancak kalan müşterilerin kaderi belirsizliğini koruyor
 
Tüm yolcuların hükümet ve sigorta şirketlerini, diğer havayollarıyla eve dönmelerine yardımcı olmak için koordine etmeye zorlayacakları tahmin ediliyor.
 
2,1 milyar dolar tutarındaki bir borç yüzünden aşırı zorlanan şirket, yeniden yapılanma müzakerelerine yönelik son hendek çabalarının ardından zorunlu tasfiye sürecine girdi.
 
1841 yılında kurulan şirket, yılda 19 milyon müşteriye hizmet veriyor. 16 ülkede otel, uçuş ve gemi seyahatleri operasyonlarını yürüten yaklaşık 22 bin çalışanı vardı.
 
BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi sosyal medya hesabından dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden biri olan İngiliz tur operatörü Thomas Cook hakkında bir açıklama yayınladı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından 178 yıllık bir geçmişe sahip olan Thomas Cook şirketi için yaptığı açıklama şu şekilde: “İngiltere operasyonlarını 23.09.2019 tarihi itibariyle durdurma kararı alan Thomas Cook, Almanya, Rusya ve Nordic’de faaliyetlerine devam etmektedir. Bugün itibariyle Thomas Cook İngiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22.09.2019 dahil içeride konaklayan konaklayan Thomas Cook İngiltere misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafiri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngiltere’nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışan ‘Kredi Destek Paketi’ en kısa sürede hayata geçirilecektir.”