05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Yabancı sermayede İsrail boykotu rahatsızlığı

Gazze’ye uyguladığı devlet terörü nedeniyle başlatılan İsrail’e ve arkasındaki küresel sermayeye yönelik başlatılan boykot, hiç ilgisi olmayan şirketlere de zarar vermeye başladı.

EKONOMİ SERVİSİ24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00

Özellikle sosyal medye üzerinden yapılan çağrılarda boykot için her gün yeni bir marka ve şirket ismi yayınlanıyor. Ancak listeye hiç ilgisiz yabancı şirket ve markalar da eklenince bu şirketlere bulundukları illerdeki oda ve borsaların kapısını çalarak yardım istedi. Şirketler ‘Yatırım yaptık hata mı ettik’ siteminde de bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) de dün yaptığı açıklamada son günlerde Türkiye’de faaliyet gösteren birçok uluslararası şirkete ve ürünlere yönelik karalama kampanyaları başlatılmasını, sosyal medya üzerinden listeler düzenleyerek boykot girişimlerinde bulunulmasını Türk iş dünyası olarak üzülerek izlediklerini kaydetti. Bir markayı ya da bir ürünü tercih etmemenin herkesin en doğal hakkı olduğunu belirtilen açıklamada “Yanlış bilgilerle ve iftiraya varan suçlamalarla bunu haksız bir kampanyaya dönüştürmeye çalışmak öncelikle Türkiye ekonomisine zarar verecektir. Uluslararası şirketler, ülkemizde yatırım yaparak, istihdam sağlayarak, ihracat yaparak ve ödedikleri vergilerle ülkemizin geleceğine katkı sağlıyorlar. Ülkemize ve ekonomimize değer katıyorlar” değerlendirilmesinde bulunuldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde üretim yapan, istihdam sağlayan, vergi veren her şirket bizim değerimizdir. Bu şirketlerimizi siyasi tartışmaların dışında tutmalıyız.  2023 hedeflerine doğru ilerlerken, şirketler hakkındaki bu tür dedikodular ve yanlış bilgilerle  kendi ayağımız kurşun sıkmayalım. Geçmişte de yapılan boykotların bir sonuca ulaşmadığını, sadece bu şirketlerin Türk çalışanlarına zarar verdiğini yaşayarak tecrübe ettik.”