21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Dünyanın gündemine oturmuştu... Mars'ta şoke eden gizemli geçit! Sırrı çözüldü

NASA'nın paylaştığı Mars'ta çekilen gizemli geçit fotoğrafı dünyanın gündemine oturmuştu. Mars'ta görenleri hayrete düşüren gizemli geçit fotoğrafının sırrı gerçekten çözüldü mü? Jeologlar, 'uzaylıların yaptığı gizemli geçit' iddialarından sonra açıklama yaparak, şeklin doğal sonuçlarla oluştuğunu bildirdi.

14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:45 - Güncelleme:

Mars'ta NASA'nın Curiosity gözlem aracı tarafından çekilen bir fotoğraf görenleri hayrete düşürdü. Gizli bir geçit veya bir girişi andıran görüntüyle ilgili, çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

Bir uçurumun kenarında oyulmuş bir giriş gibi duran alan, 'Bu geçit dünya dışı varlıklar tarafından yapılmış olabilir' iddiasının hızla yayılmasına neden oldu.

Uzmanlar, fotoğrafları inceleyerek, 'gizli geçit' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

GİZLİ GEÇİT'İN SIRRI: UZAYLILAR MI, ERAZYON MU?

Imperial College'dan Profesör Sanjeev Gupta Daily Telegraph'a verdiği demeçte, NASA'nın Curiosity gözlem aracı tarafından fotoğraflanan dikdörtgen şeklinde bir girişin, aslında normal jeolojik süreçler tarafından (erozyon gibi) oluşturulduğunu söyledi.

Sanjeev gizemli geçit iddialarına ilişkin açıklamasında, bunun bir kayadaki yarık da olabileceğini ileri sürdü.

Gezegensel jeolog Nicholas Mangold ise, "Belki daha da önemlisi, dünya dışı yaşamın kanıtını arayan insanlar için şunu söyleyebilirim. Geçit oldukça küçük, yani eğer bir varlık oraya evini yapmışsa, muhtemelen pek bir tehdit oluşturmazdı. Girintinin yüksekliğini bir metreden daha az hesapladık." dedi.

GİZEMLİ GEÇİT'İN FOTOĞRAFLARI VE İDDİALAR

Görüntü 7 Mayıs'ta Curiosity tarafından çekildi ve takip eden günlerde, 'bunun bir geçit' olabileceği iddiasının ortaya atılmasıyla, viral oldu. Söz konusu dikdörtgen şekilden kaç tane olduğu bilinmezken, jeologlar erozyon ihtimali üzerinde durdu.

İngiliz jeolog Neil Hodgkins, "Çok ilginç bir görüntü, ancak muhtemelen doğal erozyon sonucu oluşmuş gibi görünüyor." dedi.

Jeolog, yüzeyde açıkta kalan yatay tabakaların, Mars rüzgarları tarafından aşındırıldığını, doğal dikey çatlaklarla kesiştikleri yerlere işaret etti.

Bilim adamı, fotoğrafı 'uzaylı yaşamının kanıtı olmaktan çok uzak' şeklinde nitelerken, "Bu kapı, Dünya'nın birçok kurak yerinde görebileceğiniz çıkıntılara benziyor" dedi .

Curiosity aracı ve Ingenuity Mars helikopteri, geçtiğimiz Şubat ayından bu yana Mars'ı keşfediyor, fotoğraflıyor ve numune topluyorlar. Araçlar kızıl gezegendeki Jezero krateri bölgesinde en az iki yıl geçirmeyi planlıyorlar.