03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

As Yapı yeni yılda Maslak ve Feriköy’ü bitiriyor

As Yapı'nın Maslak ve Ferköy'deki kentsel dönüşüm projeleri bu yıl içinde hayata geçiyor.Şirketin ayrıca 41 şantiyede devam eden projelerinin toplam maliyeti de 200 milyon liraya ulaştı.

29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 15:16

As Yapı Yönetim kurulu başkanı haluk sert, 2013 yılının As Yapı olarak verimli bir yıl olduğunu söyledi. As Yapı olarak nar Yatırım ile birlikte 2006 yılından bu yana pek çok proje geliştirdiklerini ifade eden sert “galata, sirkeci ve sultanahmet’te 20’e yakın restorasyon projesi yürüttük ve 2013 yılında da bu bölgelerde devam eden projelerimiz var. galata’daki İstanbul’un ilk tarihi bina örneklerinden biri olan barnathan Apartmanı da bunlardan biri. barnathan projesindeki çalışmalarımız devam ediyor. 2014 yılında tamamlanacak restorasyon çalışmaları sonunda, bu bina beş yıldızlı otel olarak hizmet vermeye başlayacak” diye konuştu.

İSTANBUL’UN KALBİNDE

devam eden projelere ilişkin bilgi veren sert, şöyle devam etti: “şu anda 41 şantiyede devam eden projelerimiz mevcut. projelerimizin hacminin 200 milyon liraya ulaştığını söyleyebiliriz. 2013 yılında İstanbul’un kalbi beyoğlu’nda bir ofis projesine imza attık. ekim ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz beyoğlulook projemiz piyalepaşa bulvarı’nda yer alıyor. İki yıldır çalışmasını yürüttüğümüz Maslak ve Feriköy’deki kentsel dönüşüm projelerimizde sona yaklaştık. bunlar 2014’te hayata geçecek.”

DEPREM GERÇEĞİ... 

Türkiye’deki deprem gerçeğini görmezden gelmenin mümkün olmadığını dile getiren sert “deprem gerçeği ile yüz yüze olan bir ülke olarak kentin bir an önce dönüştürülmesi gerektiğine inanıyoruz. çalışmalara geç başlandı, çünkü insanlar bu konuda yeni yeni bilinçleniyor. Finansman sıkıntısının yeni aşılmaya başlandığını söyleyebiliriz. herkesin, özel sektörün kentsel dönüşümü desteklemesi gerekiyor. İstanbul büyükşehir belediyesi, 8 ayda 3 ayrı imar yönetmeli değişikliği yaptı. hepsi en doğruyu yapmak ve eksikleri gidermek için. İnşaat sektörü çok hareketli. seçimlerden sonra sektör çok daha fazla büyüyecek, yatırımlar yerel seçimlerinden sonra uçacak. sektör çıtayı oldukça yükseltti. Artık inşaatın durması gibi bir durum söz konusu değil. 2012’nin son aylarında start alan kentsel dönüşümün etkileri önümüzdeki yıl daha net görülecek. sektördeki gelişmeler ile birlikte gayrimenkul fiyatlarının 2014’te de artacağını düşünüyoruz, özellikle tarihi Yarımada ve çevresinde. ekonomik durumunu yükseltenler merkezi lokasyonlara yöneliyor. Merkezi lokasyonlarda fiyatlar çok yükselmeye başladı. 2004’te sultanahmet’te 40 bin dolarlık bir yer için şimdi 2 milyon dolar telaffuz ediliyor. önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 30’a yakın artmasını öngörüyoruz” diye konuştu.