17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

103 emekli amiralin darbe imalı bildirisine tepki yağıyor! Başsavcılık harekete geçti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, '103 amiralden Montrö bildirisi' başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re'sen soruşturma başlattı. Milli Savunma Bakanlığı, darbe imalı bildiriyle ilgili, 'Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır.' açıklamasını yaptı.

AA04 Nisan 2021 Pazar 10:35 - Güncelleme: 04 Nisan 2021 Pazar 17:24

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"4 Nisan 2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve '103 amiralden Montrö bildirisi' başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla resen soruşturma başlatılmıştır."

GENELKURMAY'DAN 103 AMİRALİN BİLDİRİSİNE TEPKİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan 103 emekli amiralin yayınladığı bildiri hakkında yapılan açıklamada, "Böyle bir bildiri demokrasimize zarardan başka bir işe yaramaz. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tam" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yurt içinde ve dışında, hak, alaka ve menfaatleri korumak, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamak, dost ve kardeş ülkelerin de hakkını, hukukunu korumak için büyük bir fedakârlık ve kahramanlıkla hiç olmadığı kadar yoğun ve etkin bir şekilde mücadele ettiği bildirildi. Açıklamada, "Böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bağımsız Türk yargısının gereğini yapacağına inancımız tamdır. Uluslararası anlaşmaların kazanç ve kayıplarının da bilgi ve bilincinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri, hiçbir görev ve sorumluluğu olmayan kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz. Bağrından çıktığı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla içeriden ve dışarıdan her türlü fitne-fesat ve yıkıcı girişime rağmen gücüne güç katan Türk Silahlı Kuvvetleri; egemenlik, bağımsızlık ve bekamız ile hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasını dikkat ve hassasiyetle ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı içinde kahramanlık ve fedakârlıkla başarıyla gerçekleştirmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişimi ile iç-dış fitne ve fesatlara rağmen, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunun parçalanması dahil, düşmanlarımızı hayal kırıklığına uğratan önemli başarılar elde edilmiştir" denildi.

'TSK, daima görevinin başındadır'

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir bütün olduğu, başarılarını görmeyen, görmek istemeyenlerin hırs, ihtiras ve haset ile körleşenler olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Kahraman ordumuzun güçlendiğinin en açık göstergesi, başarıyla icra edilen operasyonlar ile sayısı ve kapsamı giderek artan tatbikatlardır. Uzun yıllardan beri hayal ettiğimiz harekât etkinliğine ulaşılmış ve denizde tüm zamanların yıllık en yüksek seyir süresi gerçekleştirilmiştir. Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerler ile asil milletimizin bağrından çıkan ve Peygamber ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri; Atatürk'ün de belirttiği gibi akıl ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görev ve sorumluluklarının bilincinde, daima görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılarında en büyük pay aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi; ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz."

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NDAN EMEKLİ AMİRALLERİN DARBE BİLDİRİSİNE SERT TEPKİ!

Aralarında Türker Ertürk, Deniz Cora'nın da bulunduğu 103 emekli amiralin AK Parti Hükümeti'ni hedef alan skandal bildirisine peş peşe sert tepkiler geldi. Bu tepkilerden en serti Jandarma Genel Komutanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşım oldu. Paylaşımda 103 emekli amiralin yaptığı açıklamalar "edepsizlik" olarak değerlendirildi. Jandarma Genel Komutanlığı'nın sosyal medya hesabından "Biz buradayız! Devletimize, Milletimize, demokrasiye ve hükümetimize sonuna kadar sadık ve bağlıyız" mesajıyla bir bildiri yayınlandı.

Darbe çağrışımlı bildiriye sert tepki: O Türkiye eskide kaldı, haddinizi bilin

YAPILAN EDEPSİZLİKTİR

Bildiride şu ifadelere yer verildi: "Sebepsiz bahane ve hezeyanlar üzerinden yapılan açıklama tam manasıyla; Geçmişte taşıdıkları sıfatların devletin ve Milletin verdiği şerefin farkında olmayanların, demokrasiye, hukuka, devletimize ve milletimize karşı yaptıkları edepsizliktir."

BİNALİ YILDIRIM: DARBECİLER HİÇBİR ŞEKİLDE DEMOKRASİYİ YOK EDEMEYECEKLER

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "15 Temmuz gecesi taşıdığı üniformanın ve makamın sorumluluğunu yerine getirmeyen birinin de altında imzasının bulunduğu ve bekadan bahseden bu bildiriyi çok da dikkate almamak gerekir." dedi.

Deniz Kuvvetlerinden emekli 104 amiral, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve laiklik vurgusu yaparak darbe imalı bir bildiri yayınladı.

Gece yarısı yayınlanan bildiriye hem devletin üst kademesi ve siyasetçilerden hem de sosyal medyadan büyük tepki yağdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyle ilgili soruşturma başlattı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, darbe imalı bildiriye tepki gösterdi,

Yıldırım konuşmasında, "Şunu milletimiz bilmeli ki 15 Temmuz Türkiye'nin bekasına yönelik en son darbe girişimdir. O darbe girişiminde sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte FETÖ alçaklarına milletimizin de desteğiyle gereken cevap verilmiş ve darbeciler hak ettikleri cezayı görmektedir. Darbe heveslilerinin hala özlemleri vardır, devam etmektedir.

15 Temmuz gecesi taşıdığı üniformanın ve makamın sorumluluğunu yerine getirmeyen birinin de altında imzası bulunduğu ve bekadan bahseden bu bildiriyi çok da dikkate almamak gerekir. Hiçbir şekilde darbeciler bu ülkede demokrasiyi, istiklalimizi yok edemeyeceklerdir. Bunu herkes bilmelidir." dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: VESAYET DÖNEMİ BİTTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, emekli amirallerin bildirisine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Kimsenin şüphesi olmasın. Vesayet dönemi bitti! Biz buradayız! Hodri meydan" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, "Darbe ve vesayet heveslilerinin hevesleri daima boşa çıkmıştır. Milletimiz bu geride kalmış zihniyete cevabını en son 15 Temmuz'da vermiştir" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, bildiriye imza atan emekli amirallere tepki göstererek, "Bir grup mütekait askerin darbe dönemlerini çağrıştıran açıklaması sadece kendilerini gülünç ve zavallı duruma düşürmüştür. Bilsinler ki aziz milletimiz ve temsilcileri bu zihniyete ve vesayet heveslilerine asla geçit vermeyecektir. Haddinizi bilin ve yerinizde oturun" ifadesini kullandı.

BAKAN SOYLU'DAN EMEKLİ AMİRALLERİN AÇIKLAMASINA TEPKİ: SABRIMIZI ZORLAMASINLAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin, 'Söyleyeceğimiz cümle şudur; sabrımızı zorlamasınlar. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, devletimize, milletimize, tarihimize, medeniyetimize bağlıyız ve sadığız, biz buradayız. Ülkemizin yapacak çok işi var. Bunları hep birlikte gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bunlar zavallıdırlar, istismarcıdırlar, hukuk tanımazlar, milleti bilmezler ve kelimenin tam anlamıyla edepsizdirler.' dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM'DAN, 103 EMEKLİ AMİRALİN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 103 emekli amiralin açıklamasına ilişkin, Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

"Öğrenemediniz ama Türkiye eski Türkiye değil artık." ifadesini kullanan Kurum, şunları kaydetti:

"Milletimizin iradesini yok sayarak gece yarıları bildiri yayınlamak, kimsenin haddi değildir. Zihinlerinde darbenin izlerini taşıyan vesayetçi odaklarla mücadele sonuna kadar sürecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir."

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY'DAN, 103 EMEKLİ AMİRALİN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Twitter'dan yaptığı açıklamada, 103 emekli amiralin açıklamasına tepki gösteren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ülkemizde vesayet dönemi artık bitti. Milli iradeyi yok sayanlara aziz milletimiz ve temsilcileri asla geçit vermeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bir internet sitesinde, 103 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan ve hazırlayanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılan açıklamada, Montrö Sözleşmesi'nin tartışma konusu yapılmasına neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, basında ve sosyal medyada yer alan "kabul edilemez" nitelikteki bazı görüntülerin, üzüntü kaynağı olduğu vurgulanarak, "TSK ve Deniz Kuvvetlerini, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabaları" kınanmıştı.

Emekli amirallerin açıklamasında, "Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir." ifadeleri yer almıştı.

Montrö boğazlar sözleşmesi nedir? (Kısaca)

AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan, 103 emekli amiralin açıklamasına tepki:

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AA muhabirine, 103 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan sözde bildirinin, teamüllere ve demokratik anlayışa aykırı olduğunu belirtti.

Açıklamayı, "hadsiz, yersiz, gereksiz bir metin" olarak nitelendiren Turan, "Millete, milletin göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetlerine ve hükümete uyarıda bulunmak, bu emekli şahısların görevi değil. 'Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.' şeklinde aba altından sopa gösterme hastalığı, eski Türkiye'nin gündemindeydi. Geçti bunlar. Demokrasiden öte yol yok." diye konuştu.

Turan, bu hastalıklı anlayışın, millet karşısında hep kaybettiğini dile getirerek, "Milletimiz, kendisine, iradesine ve demokrasimize sallanan o parmakları, sahiplerinin gözlerine sokmayı iyi bilir. Unutulmasın ki milli irade için nöbetteyiz." ifadesini kullandı.

- "HUKUK DIŞI YOLLARLA VATANSEVERLİK OLMAZ"

Siyasi partiler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin ortak bir duruşla bu kayıt dışı siyasete tepki vermesi gerektiğini vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

"Sessiz kalan, hele destek olan siyasiler, bilerek veya bilmeyerek bu topraklara en büyük kötülüğü yapıyor. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de, Mavi Vatan'da egemenlik hakları ve terörle mücadelesi en üst seviyede devam ederken, uluslararası sayısız senaryo sahneye koyulurken, içeride anlamsız, Türkiye'ye ve herkese zaman kaybettiren demokrasi dışı bu saçmalıkların affedilir bir tarafı yoktur.

Bu 103 amiral, emekli olmuşlar ama anlaşılan darbeci zihinleri hala emekli olamamış. Emekli olmadan önce taşıdıkları üniformanın şerefi, bunlara ağır gelmiş. Çok açık bir biçimde suç işlemişlerdir. Hukuk dışı yollarla vatanseverlik olmaz. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu darbe iması taşıyan açıklamaya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bu zavallı, feraset yoksunu adamlar ve destek olan kim varsa tespit edilip yargı önüne çıkarılmalı ve gereği yapılmalıdır."