01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

9 istihbaratçı polis kayıp!

Paralel yapılanmaya yönelik yürütülen soruşturmada hakkında yakalama kararı verilen 117 polisten 108'i gözaltına alındı 9 zanlı ise firarda.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 10:07
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Müdürlüğü ve Organize Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2 ayrı operasyon kapsamında 108 polis gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamayla dosyadaki isimlerin sayısını 115 olarak açıklarken bu rakam, 'usûlsüz ve yasadışı dinleme' operasyonunu yürüten Organize Şube'nin 2 kişiyi daha gözaltına almasıyla 117'ye çıktı. Yakalanan isimlerden birinin eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü Erkan E, diğerinin ise Adıyaman kent merkezinde görev yapan polis memuru Mustafa B. olduğu öğrenildi. Her iki operasyonda ise 9 şüphelinin firarda olduğu bildirildi. Haklarında yakalama kararı çıkarılmasının ardından kayıplara karışan isimlerin, emniyet müdürleri Erol Demirhan, Mehmet Yılmaz, Halil Karakuzu, Ahmet Öztürk ile emniyet amirleri Murat Hamarat, Muhammed Ali Iklı, İsmail Aslan ve başkomiserler İkbal Kayaduman ve Fatih Tezcan olduğu kaydedildi. Firarilerin yarın İzmir'de teslim olacakları iddia edildi.
 
7 ŞUBAT GİRİŞİMİNİN MİMARLARINDAN
 
Firariler arasındaki en önemli isimlerden birisi, İstihbarat Şube eski Müdürü Erol Demirhan. Demirhan, Selam-Tevhid Terör Örgütü Soruşturması kapsamında dinlemeleri yapan ekibe yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan TEM Şube eski Müdürü Yurt Atayün ile dirsek dirseğe çalışmış bir isim. Demirhan, 7 Şubat 2012 krizi olarak bilinen olayda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmış ve ardından Yurt Atayün ile birlikte görevden alınmıştı. Yine Devrimci Karargâh ve KCK operasyonları da Erol Demirhan döneminde hız kazanmıştı. Soruşturma dosyasındaki en kritik isimlerden birisi olan Demirhan, baskın yapılan adresinde bulunamadı. Baskının ardından yapılan çalışmayla Demirhan'ın firar ettiği ortaya çıktı.