28 Mayıs 2022 Cumartesi / 27 Sevval 1443

15 Türk kaçırılmıştı! Korsanlarla ilk temas kuruldu

Gine Körfezi'nde 15 Türk denizciyi kaçıran korsanlarla ilk temas kuruldu. Gine Körfezi'nde denizcileri kaçıran korsanlar, fidye için şirketi aradı. Korsanlar geminin kaptanı ile şirket yetkililerini görüştürdü.

28 Ocak 2021 Perşembe 16:56 - Güncelleme:

Liberya bayraklı İngiliz şirkete ait Mozart isimli gemi 23 Ocak’ta deniz haydutlarının saldırısına uğradı.

19 mürettebattan 15’ini kaçıran korsanlar Azerbaycan vatandaşı olan personeli öldürmüştü. Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na ulaştı.

Kaçırılan 15 Türk gemiciden ilk haber ise 5 gün sonra geldi. Haydutlar şirketin Hamburg ofisini aradı. Tüm mürettebatın isimlerini sayıp iyi olduklarına dair kanıt sundu.

"İLK VE TEK ÖNCELİĞİMİZ EN HIZLI ŞEKİLDE SERBEST BIRAKILMALARI"

Boden Denizcilik'ten yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Boden Denizcilik, 23 Ocak'ta Sao Tome açıklarında kaçırılan konteyner gemisi Mozart'ın mürettebat üyeleriyle iletişim kurmuştur. Bu kapsamda 15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi, yara almamış ve birlikte olduğu bilgisi elde edilmiştir.

Boden Denizcilik ve Boden Denizcilik'in Borealis Denizcilik'teki ortakları ilk ve tek öncelikleri olan ekip arkadaşlarının en hızlı şekilde serbest bırakılmalarını sağlamak için tüm çabayı göstermeye devam etmekte ve alıkonan denizcilerin aileleri ile sürekli iletişim halinde olmayı sürdürmektedir. Boden ve Borealis Denizcilik, mürettebatının ve mürettebat ailelerinin güvenlik ve sağlığının korunması için konu ile ilgili ek bir yorumda bulunmayacaktır."