26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

17 Aralık'tan 1 hafta önce silip süpürmüşler

Emniyette pek çok verinin 'wipe' adlı programla silindiği saptandı. Polisler bilgisayarda veri silmeyi 17 Aralık’tan bir hafta önce öğrenmiş

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 09:53
Hükümetin “darbe” tanımlaması yaptığı 17 ve 25 Aralık sürecinin ardından emniyette başlatılan soruşturmalar kapsamında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nce (KOM) 17 Aralık’tan sadece bir hafta önce veri güvenliği konulu semineryapıldığı ortaya çıktı. Semineri izleyen katılımcı polislere veri güvenliği ve veri silme konusunda bilgilendirme yapıldığı belirlendi.  
 
Milliyet’in aldığı bilgiye göre, 17 ve 25 Aralık sürecinin yaşanmasıyla birlikte başta Ankara ve İstanbul olmak üzere değişik kentlerdeki emniyet birimlerinde başlatılan inceleme ve soruşturma çalışmalarında görev alan müfettişler, önemli bir bilgiye ulaştı. Özellikle, hükümete yönelik 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten birimlerin yanı sıra bazı kentlerdeki emniyet istihbarat ünitelerinde kullanılan bilgisayar sistemlerinde inceleme yapan müfettişler, eskiye ait birçok verinin geri gelemeyecek biçimde silindiğini ortaya çıkarmıştı.
 
Bir hafta önce çalıştay yapıldı
 
Bu gelişme üzerine çalışmalarına devam eden müfettişler, bilgilerin çok kısa zaman aralığında “wipe” adıyla bilinen veri silme programı kullanılarak yok edildiğini saptadı. Daha sonra özellikle Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran müfettişler, dairenin 17 Aralık sürecinden birkaç gün önce özel bir çalıştay yaptığını saptadı.
 
Daire arşivinde yapılan incelemelerde, çoğunluğu büyük kentler olmak üzere bazı kentlerdeki KOM Şubesi’nde görevli uzman polislerin davet edildiği çalıştayınAfyonkarahisar’da bir termal tesiste 9-13 Aralık arasında yapıldığı anlaşıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nde görevli bilişim uzmanı bir emniyet amiri ve bir başkomiser eğitim verdiği çalıştayda, güvenli veri ortamlarının sağlanması, verilerin silinmesi ve toplum mühendisliği konularında bilgilendirme yapıldığı görüldü.
 
Çalıştayın, Emniyet Genel Müdür yardımcısının imzasını taşıyan onayla yapıldığı anlaşıldı. Emniyet yönetiminin de çalıştaydan bilgisinin olduğunu tespit eden müfettişler, 17 Aralık’tan sonra silinen verilerde wipe programının internetten indirdiği belirlenen IP numarasını taşıyan bilgisayarın peşine düştü. Müfettişler, söz konusu programı kullanarak bilgisayardan veri sildiği tespit edilen polislerin ifadesini aldığı öğrenildi.
 
Kaynak: Milliyet