Sayısal ve sözel 4 yıllık lisans bölümlerinin taban puan sıralaması!

2019 YKS tercih kılavuzunun açıklanmasının ardından aldıkları uygun puana göre 2 yıllık ya da 4 yıllık bir üniversite tercihinde bulunmak isteyen adaylar okuyacakları bölümle ilgili araştırma yapmaya başladı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:26 - Güncelleme: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 14:24

2019 YKS tercih kılavuzunun açıklanmasının ardından aldıkları uygun puana göre 2 yıllık ya da 4 yıllık bir üniversite tercihinde bulunmak isteyen adaylar okuyacakları bölümle ilgili araştırma yapmaya başladı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır. 

YKS 2019 TERCİH İŞLEMLERİ
 
2018 yılından itibaren yürürlüğü gire YKS sistemi gereğince adaylar ilk oturum olan TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlerini tercih edebiliyorlar. 4 yıllık yani lisans bölümlerine gitmek isteyen adaylar ikinci oturum olan AYT sınavına da girerek kendi alanlarına göre testleri çözmek zorundalar. Fakat adayların kafasını karıştıran en önemli konulardan bir tanesi de sınavda hangi alandan test çözecekleridir. Yani lisede eşit ağırlık okumuş olan bir aday sınavda sadece eşit ağırlık çözebileceğini düşünür. Oysaki AYT sınavına giren aday isterse sadece kendi alanını, isterse sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil olmak üzere bütün alanları çözebilir.
 
AYT sınavları açıklandıktan ve adayların puanı belli olduktan sonra sıra geldi tercih işlemine. Adayların bu süreçte en çok yanıldıkları nokta kendi puanı üzerinde yer alan 4 yıllık bölümleri yazmalarıdır. Tercih yapacak olan aday yazmayı istediği bölümü önceden araştırmalı, geçmiş yıllarda alım yaptığı puanları dikkate almalıdır. Düşük puanlı bir aday “ya tutarsa” diyerek yüksek puanlı bölümler yazarsa, büyük ihtimal boşta kalacaktır. Eğitimciler, adayların tercihlerini kendi puanlarının 20 puan altı ve 20 puan üstü civarlarında yapmalarını önermektedirler. 

 

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 

LİSANS PUANLARI VE KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖNLİSANS PUANLARI VE KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

 
YKS 2019 2 YILLIK VE 4 YILLIK ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI BELLİ OLDU MU?
 
Öğrencilerin tercih yapacağı 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite taban puanları tercih sonuçları belirlenmeye çalışıldığı için öğrenciler aşağıdaki linkten 2018 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite taban puanlarını inceleyebilir. 
 
 
YKS SONUÇ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?
 
Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM'nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara TC. Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS'e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.

 
YKS (YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI) NEDİR?
 
YKS, üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen yeni sistemin adıdır.
 
Yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na giriyorlar. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır.
 
1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)
2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)
3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) olarak geçmektedir.
 
1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. Bu oturumdan yeterli puan alanlar 2. ve 3. oturumlara girmeye hak kazanıyor.
 
Yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 yıllık önlisans bölümleri TYT, 4 yıllık lisans bölümleri ise AYT, 4 yıllık dil bölümleri de YDT sınavı ile alım yapacak.
 
YKS’YE KİMLER GİREBİLİR?
 
YKS sınavına girebilmek için aranan özellikler aşağıdaki gibidir;
 
– 2018-2019 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
 
– Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 
– Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 
– Ortaöğretimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar YKS’ye girebilirler.

 
YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
 
YÖK testlerin alanlara göre etki oranlarını açıkladı. Puan hesabı yaparken biz bu etki oranlarını da kullanarak 1 netin getirisini yani katsayısını bilmeliyiz. TYT için herkese aynı etki ve oranlar geçerli bu yüzden tek bir TYT hesaplaması yapalım ve AYT için her alanı ayrı değerlendirelim. TYT kısmı için netlerinizi: Türkçe= 1,32 Matematik= 1,32 Sosyal Bilimler= 1,36 Fen Bilimleri= 1,36 ile çarpın.
 
SAYISAL: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Fizik= 2,85 Kimya= 3,07 Biyoloji= 3,07 ile çarpın.
 
EŞİT AĞIRLIK: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 ile çarpın.
 
SÖZEL: AYT için netlerinizi Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 Tarih-2= 2,91 Coğrafya-2= 2,91 Felsefe= 3 Din Kültürü= 3,33 ile çarpın.

Irak'ın kuzeyine hava harekatı: 4 terörist etkisiz hale getirildi