90 bin öğrenciye 500 bin defter

Başkan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 90 bin öğrenciye 500 bin atıktan elde edilen defterlerin dağıtım töreninde çocuklardan anne babalarını çöpleri ayrıştırmaları için uyarmalarını istedi. 

13 Eylül 2019 Cuma 23:52 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 Cumartesi 09:09

Başkan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Esenler’de geri dönüşüm tesislerinde atıktan elde edilen defterleri öğrencilere dağıttı. Esenler Belediyesi tarafından Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda düzenlenen Defter Dağıtım Töreni’ne katılan Erdoğan, belediyenin geri dönüşümle ilgili yaptığı çalışmaların sergilendiği okul bahçesini gezerek atıktan elde edilen ürünleri inceledi.  

İLÇELERE ÖRNEK OLSUN

Emine Erdoğan, geri dönüşüm kumbarası, atık yağdan elde edilen deterjan, atık pil değerlendirme kutusu ve Mavi Kapak Projesi’ne ilişkin Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’dan bilgi aldı. Esenler’deki bütün okullarda atıktan elde edilen defterlerin öğrencilere ücretsiz dağıtıldığını öğrenen Erdoğan, “Başkanım sizi tebrik ediyorum. İnşallah bütün ilçelerimize, Türkiye’mize örnek olsun” dedi. Erdoğan, Mavi Kapak Projesi kapsamında alınan tekerlekli sandalye ve akülü araçları incelediği sırada yanına gelen engelli bir vatandaşla sohbet etti. Cam, metal kutu ve pet şişe gibi atıkların karşılığında Halk Ekmek büfelerinden ekmek almak üzere para puan veren  ESMATİK geri dönüşüm makinesiyle ilgili de Göksu’dan bilgi alan Erdoğan, daha sonra makineye pet şişe atarak karta para puan yükledi. Ziyaret ettiği bir sınıfta öğrencilere “Sizin okulunuzun bir özelliği var, nedir?” diye soran Emine Erdoğan’a, öğrenciler “Sıfır atık” yanıtını verdi.      

AİLELERİNİZİ UYARIN

Emine Erdoğan, öğrencilerden sıfır atık projesine destek olmaları için evde anne ve babalarını çöpleri ayrıştırmaları konusunda uyarmalarını istedi. Sıfır Atık Projesi ile ilgili okullarda yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi alan Erdoğan, geri dönüşüm tesislerinde atıktan elde edilen defterleri öğrencilere dağıttı, defterlerini alan öğrencilerle toplu fotoğraf çekildi. Proje kapsamında, atıktan elde edilen 500 bin defter, ilçedeki tüm okullarda eğitim gören 90 bin öğrenciye ücretsiz dağıtılacak. 

Ders kitapları poşetsiz dağıtıldı  

İLK ve orta dereceli okullardaki öğrencilere  ücretsiz ders kitapları “Sıfır atık farkındalığı” kapsamında 18 milyon öğrenciye bu yıl plastik poşetler içinde verilmedi. Avcılar Milli Eğitim Müdürü Barış Yıldız, yeni eğitim ve öğretim yılı için bakanlıktan yaklaşık 654 bin adet kitap gönderildiğini belirterek,  “Geçen senelerde öğrencilerimize kitaplarını poşet içerisinde veriyorduk. Bu sene doğaya katkıda bulunmak amacıyla sayın bakanımızın talimatıyla poşetleme çalışmalarını bıraktık. Amaç,  `Okul yolunda çantam sırtımda´ projesini desteklemek, ekolojik dengeye katkıda bulunmak. Bu amaçla plastik poşetleri bir kenara bıraktık” dedi. Milli Eğitim Bakanlığa bağlı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’deki 81 il ve bağlı ilçelere gönderqdği talimat üzerine 18 milyon ders kitapları geçen yılların aksine poşetsiz olarak verildi.

 

30 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi