26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

AA'dan o iddialar için suç duyurusu!

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü, Başbakan Erdoğan'ın Sakarya mitingiyle ilgili fotoğraflarda fotomontaj yapıldığı iddialarıyla ilgili hukuki süreç başlattı.

aa31 Aralık 2013 Salı 07:00 - Güncelleme: 31 Aralık 2013 Salı 17:14
Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya'daki toplu açılış törenine ilişkin AA'nın abonelerine servis ettiği fotoğrafların, çeşitli platformlarda "fotomontaj" olduğunu iddia eden kişi ve kurumlar hakkında hukuksal süreci başlattı.
 
 
AA'NIN MARKA DEĞERİNE ZARAR VERİLDİ
 
 
Özellikle sosyal medya üzerinde "fotomontaj" iddialarına yer veren 39 kullanıcı hakkında "AA'nın şeref ve haysiyetini incitici, onur ve saygınlığını zedeleyici, marka değerine zarar verici" yorum ve değerlendirme yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.
 
 
Dilekçede, tespit edilen 39 kullanıcının, AA'nın adını açıkça zikredip, Ajans fotoğrafına ilişkin somut bir olgu isnadında bulundukları belirtilerek, şüphelilerin kullandıkları ifadelerin Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesindeki "hakaret" suçunu oluşturduğu kaydedildi. 
 
 
Hakaret suçunun alenen işlenmesi durumunda cezanın 1/3 oranında artırılacağının da TCK'da öngörüldüğü hatırlatıldı. Dilekçede, bu nedenle sosyal medyadaki ifadelerde "kin ve düşmanlığa tahrik" suçunun unsurlarının oluşup oluşmadığı konusunda da gerekli tahkikatın yapılması istendi.
 
 
İddialara yer vererek fotoğrafı kullanan internet siteleri ile ilgili de hukuki işlem başlatan AA Genel Müdürlüğü, suç duyurusunun ardından kişilik haklarına saldırı nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası da açmaya hazırlanıyor.