• $ 5,871
 • € 6,6007
 • 253.312
 • 92.001
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

ABD, 1991’de varılan anlaşmaya rağmen Patriot hava savunma sistemini bir türlü vermedi

Rusya’dan S-400 alımını engellemek için, Türkiye’yi, üretim ortağı olduğu F-35 savaş uçağı projesinden çıkarmakla tehdit eden ABD, 1991’de varılan anlaşmaya rağmen Patriot hava savunma sistemini bir türlü vermedi. Tam 30 yıl Türkiye’yi oyalayan Washington, Çin ile yapılan anlaşmanın iptalinde de rol oynadı. ABD, Türkiye’yi savunmasız bırakmak için her yolu deniyor.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

ABD, Türkiye’nin hava savunma sistemine sahip olmasını hiçbir zaman istemedi. Ankara’nın Washington’dan Patriot talep ettiği 1991 yılından buyana beri bir arpa boyu yol alınamadı.
 
Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi alımıyla birlikte ABD’nin başlattığı şantaj politikası F-35 ambargosu ve Türk pilotlara yönelik sınırdışı kararıyla birlikte zirveye ulaştı. TSK’nın güvenlik için ihtiyaç duyduğu hava savunma sistemi konusunun en az 30 yıllık geçmişi bulunuyor.
 
Amerikan ordusunun 1991’de Irak’a yönelik saldırısı sırasında Diyarbakır kırsalına bir Scud füzesinin düşmesi sonrası Ankara, NATO ortağından Patriot satmasını istemişti. Ancak o günden buyana ABD’den ne Patriot geldi ne de başka bir sistem... PKK’nın destekçisi bu ülke üstelik Türkiye’nin hava savunma sorununu alternatif kaynaklarla çözmeye çalışmasını da türlü müdahalelerle önlemeye çalıştı. İşte hava savunma sistemi (HSS) hikayesinin kısa tarihi...

Ocak 1999

İLK TALEP 1991 YILINDA
 
1990’ların başında TSK’nın envanterindeki tek hava savunma füzesi ‘Nike Hercules’ füzeleriydi. 1959 tarihli ve ABD menşeli füzeler günümüz muharebe şartlarında savunma kabiliyeti çok düşük ve etkinliğini yitirmişti. Türkiye HSS’ye ciddi olarak ilk kez 1991 yılında 1. Körfez Savaşı sırasında ihtiyaç duydu. Irak’tan atılan bir Scud füzesinin Diyarbakır’da boş araziye düşmesi üzerine hava savunma sistemlerindeki eksiklik fark edildi.
 
Bunun üzerine ABD ile Patriot HSS alımı için görüşmeler yapıldı. Ancak bir sonuç alınamadı. ABD, Patriot’ları satmak yerine bu sistemi kendi üslerini korumak için Türkiye’deki belirli noktalara yerleştirdi. Ankara, talebini sonraki yıllarda da tekrarladı. Ancak Washington taleplere olumlu yanıt vermek yerine oyalama siyasetini benimsedi.

Mayıs 1998

...VE İHALEYE ÇIKILDI
 
Türkiye HSS ihtiyacını gidermek için ABD ile görüşmelerine 2006 yılına kadar ara ara devam etti. Bu arada 1998 yılında İsrail ile Arrow savunma sistemi için görüşmeler yapıldı ancak buradan da netice alınamadı. Savunma Sanayi İcra Komitesi 30 Haziran 2006 tarihli toplantısında ‘T-LORAMIDS’ projesine karar verdi. Bu proje, HSS alımı için ihaleye çıkılmasını içeriyordu. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından 2010 yılında da teknik şartname yayınlandı.
 
‘Yurtdışından hazır alım’ yöntemiyle çıkılan T-LORAMIDS ihalesine ABD (Patriot), Çin (FD-2000) ve İtalya ve Fransa (SAMP-T) başvurdu. Savunma bürokrasisi 26 Eylül 2013 tarihli toplantısının ardından Çin’in teknik puantaj sıralamasında birinci olduğunu duyurdu. Böylece 22 sene sonra HSS için ilk somut adım atılmış oldu. Türkiye, teknik sıralamaya rağmen ihaleye katılan taraflara yeni teklifler sunma opsiyonunu açık tuttu. Yeni tekliflerin gelmesiyle Türkiye, teknik ve mali boyutta pazarlık yapma avantajını elinde tutacak şekilde kararını erteledi.

Mayıs 1992

ÇİN FÜZESİ İPTAL OLDU İBRE S-400’E DÖNDÜ
 
Bu süreçte Türkiye bilhassa medya yoluyla büyük bir baskı altına alındı. Buna Çin füzelerinin etkinliğiyle ilgili oluşan soru işaretleri de eklenince Ankara, 2 sene süren görüşmelere rağmen Çin seçeneğinden vazgeçti. Proje iptal edildi. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, hava savunma sistemi projesinin yerli imkanlarla geliştirileceğini ve Türkiye’nin kendi sistemini inşa edeceğini söyledi.
 
2016 yılında Türkiye’nin ihtiyacını milli olarak karşılayacağı kesinleştirildi, uygun teklif verilmesi halinde ise yabancı devletlerle işbirliği de yapılabileceği belirtildi. Bu kapsamda SAMP-T üreticisi Fransız-İtalyan şirket Eurosam’la da temasa geçildi. Sürece hız verilmişken 15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain darbe girişimi yaşandı.

Ocak 1993

ABD-NATO kaynaklı bu saldırı milletin çelikten iradesiyle püskürtülünce Cumhurbaşkanı Erdoğan çok kritik bir adım attı: Rusya ile S-400 görüşmeleri başladı. Sistemin alınmasına yönelik anlaşma 2017 yılında tamamlandı. Aradan geçen 2 yılın ardından S-400’ler önümüzdeki ay Türkiye’ye teslim edilecek. Bunların yanısıra HİSAR ve SİPER projeleri ile hava savunma için yerli çözüm çalışmaları da sürüyor.

Mayıs 2001

Sırada S-500 var

 

Hava savunma sistemi konusunda 30 yıldır ABD ve NATO tarafından oyalanan Türkiye, Rusya’dan gelecek S-400’lerle havadaki kritik bir güvenlik açığını kapatacak. ABD’nin yaptırım tehditlerine meydan okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda bütün tartışmalara önceki gün şu sözlerle nokta koydu: “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin teslimi yapacaktır.” Rusya, temmuz ayından itibaren başlayacak sevkiyat kapsamında 4 bölükten oluşan 2 adet S-400 sistemi verecek. Her bir sistemde 72 olmak üzere iki bataryada toplam 144 füze olacak. Ayrıca 48 yedek füze de bulunacak. Toplamda 192 füzenin teslimi bekleniyor. Yaklaşık 400 kilometre füze menzili olan S-400’ler, 185 kilometre yükseklikteki hedefleri vurabiliyor. Sistem, 600 kilometre uzaklıktaki hedefleri algılayarak 10 saniyeden az sürede hedefe tepki veriyor. S-400’lerin ardından Rusya ile S-500 sisteminin ortak üretimi de gündemde.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

#CANLI Yıldırım açıklamalarda bulunuyor

#CANLI Yıldırım açıklamalarda bulunuyor

AK Parti'den yeni askerlik sistemi düzenlemesiyle ilgili flaş açıklama

AK Parti'den yeni askerlik sistemi düzenlemesiyle ilgili flaş açıklama

Kaza geçiren motosikletlinin yardımına Yıldırım koştu

Kaza geçiren motosikletlinin yardımına Yıldırım koştu

Başkan Erdoğan'dan Süleyman Demirel mesajı

Başkan Erdoğan'dan Süleyman Demirel mesajı

AK Parti Meclis'e sundu! Eğitimde önemli düzenleme

AK Parti Meclis'e sundu! Eğitimde önemli düzenleme

Başkan Erdoğan'dan Milli Görüş hamlesi! Slogan: 94 ruhuyla

Başkan Erdoğan'dan Milli Görüş hamlesi! Slogan: 94 ruhuyla

Tepkiler büyüyor! 'Bu hakaret sadece Atatürk’e değil, hepimize yapıldı'

Tepkiler büyüyor! 'Bu hakaret sadece Atatürk’e değil, hepimize yapıldı'

Bu araba pazarında yok yok: İstanbul'un en büyük pazarından 90 fırsat seçtik

Bu araba pazarında yok yok: İstanbul'un en büyük pazarından 90 fırsat seçtik
 
İmamoğlu´nun sözlerinin ardından eski tweetlerini gösteren bir video sosyal medyada hızla yayıldı

İmamoğlu´nun sözlerinin ardından eski tweetlerini gösteren bir video sosyal medyada hızla yayıldı

Milli Muharip Uçak Paris'te tanıtıldı

Milli Muharip Uçak Paris'te tanıtıldı

Trump'tan ilginç 'uzaylı' açıklaması: Bir defa bilgilendirme yapıldı

Trump'tan ilginç 'uzaylı' açıklaması: Bir defa bilgilendirme yapıldı

Türkiye tarihi buluşmaya kilitlendi

Türkiye tarihi buluşmaya kilitlendi