11 Mayıs 2021 Salı / 29 Ramazan 1442
Gece modu

Adil Öksüz Kimdir? Adil Öksüz nasıl serbest kaldı?

15 Temmuz ihanet gecesi planının yönetildiği Akıncılar Hava Üssü’nde akılları durduran bir olay yaşanmıştı. Herhangi bir sivilin girme ihtimali olmayan Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının rehin tutulduğu komuta merkezinde Adil Öksüz isminde bir şahıs yakalandı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olan Adil Öksüz’ün hemen tutuklanmasının ardından çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Şu an kaçak durumda olan Adil Öksüz kimdir ve nasıl serbest bırakıldı?

18 Ocak 2017 Çarşamba 11:14 - Güncelleme: 18 Ocak 2017 Çarşamba 11:14

FETÖ’nün önemli isimlerinden biri olan Adil Öksüz, 15 Temmuz gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının olduğu Akıncılar Hava Üssü’nde yakalandı. Bir sivilin normal zamanda dahi girme hakkı bulunmayan sınırlar içerisinde hem de darbe girişiminin olduğu gece bulunmasından dolayı yakalandı ve savcılığa gönderildi. Savcılıktan sonra çıktığı mahkeme tarafından serbest bırakılan bu şahısın kim olduğu ve nasıl serbest kaldığı tüm Türkiye için merak konusu oldu.

 

ADİL ÖKSÜZ KİMDİR?

Paralel Devlet Yapılanması’nın bir üyesi olan Adil Öksüz Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi görev yapmaktaydı.

 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 1991 yılında mezun olan Adil Öksüz, 1996 yılında Temel İslam Bilimleri alanında Sakarya Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı.  2003 yılında aynı üniversitenin aynı bölümünde doktorasını yaptı. Sakarya Üniversitesi’nde yine Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri üzerinde çalışmalarına devam etti ve İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi unvanı ile çalışmaktaydı.

 

Adil Öksüz Paralel Devlet Yapılanması’nın bir yayın organı olan “Yeni Ümit” dergisinde yazılar kaleme alıyordu. Sadece FETÖ için yazılar yazan biri olarak kalmayan Adil Öksüz’ün darbe fetvacısı olma yolunda uzun yıllar Fetullah Gülen ile yakın çalıştığı biliniyor. Çalışma arkadaşlarının sessiz sakin biri olarak tanımladığı  Adil Öksüz stratejik bir evlilik yaparak kendisini kamufle  ediyor bir taraftan da önce öğrenci faaliyetleri ile daha sonra da askeri faaliyetlerle ilgilenen Adil Öztürk sık sık Fetullah Gülen’in üst kadrosunda yer alan Mustafa Özcan ile görüşüyordu.

 

ADİL ÖKSÜZ NASIL SERBEST KALDI?

15 Temmuz darbe girişiminin en önemli merkezi Akıncılar Hava Üssü’ydü. Darbe planının yapıldığı ve en büyük hainliğe sahne olan yer Ankara Kazan’daki Akıncılar Hava Üssü oldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının tutulduğu 4. Ana Jet Üs Komutanlığında hain planın en büyük ayağı gerçekleşti. Vatana ihanet etmesi için esir alınan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını kurtarmaya giden askerler şok biriyle karşılaştılar. Orada hem de öyle bir durumda asla bulunmaması gereken bir sivil Akıncılar Hava Üssü’ndeydi. Bu kişinin kimliği tespit edilir edilmez, FETÖ’cü olduğu ortaya çıktı. Acil bir şekilde savcılığa sevkedilen Adil Öztürk’ün yargılandığı mahkemece tutuklanması beklenirken serbest kaldı ve şu an firari durumda. Peki, Adil Öztürk nasıl serbest kaldı?

 

ADİL ÖZTÜRK’ÜN SAVCILIKTAKİ AKILALMAZ İFADESİ

“Amcam, o bölgede kıymetli arazi olduğunu gelecekte iyi para getireceğini söylemişti. Ben de 14 Temmuz akşamı Sakarya’dan Ankara’ya geldim. Tarla bakarken yakalandım, darbe ile ilgim yok”

 

Adil Öksüz’ün savcılık ifadesi:

 “Ben Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Benim amcam olan M.Ö. bankacılık yapmıştı Kazan’da (Akıncı Hava Üssü’nün bulunduğu bölge). Kazan civarında kıymetli arazi olduğunu, gelecekte iyi para getireceğini söylemişti. Bende 14 Temmuz akşamı Sakarya’dan Ankara’ya geldim. Cuma akşamı M.Ö. isimli amcamın Keçiören de evi vardı orada kaldım. 16 Temmuz günü sabah 09.00-10.00 gibi de Ankara Keçiören’den ticari taksi tuttum. Taksiyle geldim. Orada tarla baktım. Akıncı yakınındaki bir köyde Hasan isimli bir köylünün Akıncı’nın orada bir tane köy var. Muhiti de ben biliyorum. Köye vardım taksiciyi geri gönderdim. Taksiciyle de ben 150 TL’ye anlaşmıştım. Alacağım araziye bakmak için köy girişine yakın beni bırakmasını söyledim. Ve taksici döndü. Beni o yol üzerinde araziden jandarmalar aldılar. Benim Akıncı Üssü'nde tanıdığım herhangi bir subay astsubay mevcut değildir. Ben üsse de hiç girmedim. Nasıl bir yer olduğunu da bilmiyorum. Üsse yakın bölgede tarla bakıyordum.”

 

 

Bu ifadelerin ardından mahkeme Öksüz’ü, yurtdışı çıkış yasağı getirerek, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Şu anda ise nerde olduğu bilinmeyen Adil Öksüz’ün yurt dışına firar ettiği düşünülüyor.

 

ADİL ÖKSÜZ'ÜN FETÖ'DEKİ GÖREVİ

 

GÜLEN ABD'YE KAÇTIKTAN SONRA MUSTAFA ÖZCAN İLE ÇALIŞIYOR

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı İslami Bilimler Bölümü Öğretim Görevlisi olan Yrd. Doç Adil Öksüz, çalışma arkadaşlarına göre sessiz sakin bir isim. Gülen hareketi içinde olduğu bilindiği halde bu konular hakkında hiç konuşmuyor. Yıllarca Gülen'in yanında yer alıyor. Akyazı'da stratejik bir evlilik yaparak FETÖ içindeki gücünü pekiştiriyor. Bu dönemde Gülen örgütünün öğrenci faaliyetleri ile ilgileniyor. Gülen'in güvenini kazandıktan sonra askeri faaliyetlerle ilgilenmeye başlıyor. Gülen ABD'ye kaçtıktan sonra Türkiye İmamı Mustafa Özcan ile çalışmaya devam ediyor.

TOPLANTILAR DRAGOS'TAKİ "AKADEMİ"DE YAPILIYOR

Asker imamı Hamidullah Öztürk ve Türkiye imamı Mustafa Özcan ile birlikte Kartal Dragos'ta "Akademi" adı verilen bir çalışma merkezinde toplantılara katılıyor. Dragos'taki oluşumun deşifre olması üzerine bu toplantılar farklı merkezlerde yapılıyor. Gülen örgütünün askeri faaliyetlerle ilgili tüm emirleri Mustafa Özcan'dan alıyor. Asker imamı Hamidullah Öztürk'ün Brezilya'ya kaçmasının ardından hızla ilerleyerek Havacıların İmamı görevine getiriliyor.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN ASKER İMAMLARI İLAHİYATÇILARDAN SEÇİLİYOR

Havacılar içinde kendi ekibini kuruyor. Bu sivil ekipten şüphelenilmemesi için İlahiyatçılar ve Edebiyatçılar özellikle seçiliyor. Sadece Fetullahçı askerlerle değil, onlarla ilgilenen sivillere de imamlık yapıyor. Ordu içindeki Fetullahçı yapılanma hakkında önemli bilgilere sahip bir konuma geliyor.

GÜLEN YURTDIŞINA KAÇMASINA İZİN VERMEDİ

Onunla aynı pozisyonda olan imamların hepsi yurdışına kaçmasına rağmen Fetullah Gülen onun kaçmasına izin vermiyor. Son koz olarak Türkiye'de darbe yapmayı planlayan Fetullah Gülen Adil Öksüz'e çok güveniyor. Darbe gecesi operasyonu evinde değil Akıncılar Üssü'nde yönetmeyi tercih ediyor. Çünkü her şey detaylarına kadar planlanıyor ve başarısız olacaklarını hiç tahmin etmiyor.

KATLİAM EMRİ GÜLEN'İN İMAMI ADİL ÖKSÜZ'DEN

Operasyondan önce 200 kişinin infaz emrini ya da fetvasını veren isim yine İlahiyatçı Adil Öksüz. Tabi Fetullahçı pilotlara "sivilleri bombalayabilirsiniz, Meclisi hava uçurabilirsiniz, Cumhurbaşkanı'nı öldürebilirsiniz hiçbir günahı yok" fetvasını veren de yine bu isim. Evinde yapılan aramada Fetullah Gülen'in kitapları bulunan Adil Öksüz şu anda sorguda. Sakarya Üniversitesi jet bir karar alarak Adil Öksüz'ün üniversitedeki görevine son verdi.

DARBENİN TÜM ŞİFRELERİ ADİL ÖKSÜZ'DE

Fetullah Gülen her operasyonda olduğu gibi 15 Temmuz darbesinde de kendisinden bir iz bırakıyor. Bu iz Fetullah Gülen'in yıllardır dizinin dibinden ayrılmayan ve darbe sırasında Akıncılar Üssü'nde yakalanan Adil Öksüz. Bu isim çok iyi araştırılmalı. Bilgisayarları, mailleri, sosyal medya hesapları, silinmiş dosyaları didik didik aranmalı. 15 Temmuz'un tüm sırların Adil Öksüz'den çıkacak küçük detaylarda gizli…