12 Haziran 2024 Çarşamba / 6 ZilHicce 1445

AK Partili Zengin'in sözlerini çarpıtıp hedef göstermişlerdi! Yalan haber yaptığını itiraf etti

Katıldığı bir yayında başörtülü kadınların yıllarca seçilme hakkından mahrum bırakıldığını hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Av. Özlem Zengin, 2015 yılındaki düzenlemelerle bu hakkın kadınlara yeniden verildiğini belirtti. Ancak, Cumhuriyet, Independent Türkçe, T24 gibi bazı yayın organları Zengin'in sözlerini çarpıtarak, çirkin bir algı operasyonuna soyundu. Yalanları ortaya çıkınca da, T24 Zengin'in ifadelerini çarpıttığını itiraf etti.

star.com.tr7 Aralık 2020 Pazartesi 11:12 - Güncelleme:
AK Partili Zengin'in sözlerini çarpıtıp hedef göstermişlerdi! Yalan haber yaptığını itiraf etti

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın, sosyal medya platformu Instagram üzerinden yaptığı 'Dünya Kadın Hakları Günü Özel Yayını’na konuk oldu. Yaklaşık bir saat süren canlı yayında kadına yönelik birçok konu konuşuldu.

AK Partili Zengin'den algı operasyonuna cevap: Gerçek niye batıyor, fail siz olduğunuz için mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Avukat Özlem Zengin, AK Parti’nin kadın meselesini yaşayan bir parti olduğunu ifade ederek, "2013 yılında ilk defa 5 kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur" dedi.

Seçme seçilme hakkı ile ilgili açıklamalarda bulunan Av. Özlem Zengin, "Kadın meselesi bizim için bir hikâyedir. AK Parti kadın meselesini yaşayan bir partidir. Kadınlar içinde bugüne kadar gelmiş geçmiş iddialı bir şekilde söylüyorum. Hangi mesele ile bir aradayız? 5 Aralık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile alakalı bir gündür. Çok önemli bir gündeyiz. Fakat bu hakkın oy verme anlamında kullanılması 2013 yılına kadar olmuştur. Oy verme ile ilgili olarak. Ama 2013 yılında ilk defa 5 tane kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur. Bakar mısınız? Siz 2035’den bahsettiniz. 35 neresi? 2015 neresi? Siz 80 yıl gasp ettiğiniz kadınların hakkıyla alakalı neredesiniz? Bunun içerisinde sadece seçme seçilme meselesi değil. Eğer Türkiye’de bu hakkın gerçek manada kullanılmasından bahsediyorsak, bunu hayata geçiren parti AK Parti’dir ve bununda öncüsü sayın Cumhurbaşkanımızdır." dedi.

ÇİRKİN OPERASYON

Zengin'in açıklamalarını çarpıtan Cumhuriyet, Independent Türkçe, T24 gibi yayın organları, çirkin bir algı operasyonuna soyundu. Zengin'in açıklamaları bağlamından koparılarak çarpıtıldı.

Yalan haberlere sosyal medya hesabından cevap veren Zengin, şu ifadeleri kullandı:

"Kim niye rahatsız oluyor! Gerçek niye batıyor. Fail siz olduğunuz için mi? Soru şu... 7 Haziran 2015’den önce isteyen her kadın Seçilme Hakkını kullanabiliyor muydu? HAYIR. 80 yılldır nerdeydiniz... Kadın Hakları savunucuları...
Bu ülkede kadınların yaklaşık %70’e yakınının başını örttüğü ifade edilmektedir. 2015’e kadar, sadece %30’un kullanabildiği bir haktan söz edebiliyoruz.
Bu milletin yaşadığı hayattan kopuk olanlar, olanı biteni kendi etraflarında dönen olaylardan ibaret zannedenler bunun farkında olmayabilir. Meselelere kendilerinin bakış açısı dışında farklı veçheden bakanlara tahammülsüzlük, gerçeği çarpıtma beyhudedir beyhude!

T24 İTİRAF ETTİ

Center for American Progress'ın raporunda dışardan fonlandığı belgelenen T24, yalanı ortaya çıkınca çareyi özür dilemekte buldu.

T24, 'Haberin, açıklamadaki bağlamından koparılarak sunulduğu eleştirisi doğrudur. Haber, yeniden düzenlenmiştir; düzeltir özür dileriz.' açıklamasıyla, Zengin'i hedef alan algı operasyonunu itiraf etti.