04 Temmuz 2020 Cumartesi / 13 Zilkade 1441
Gece modu

Akçakale’nin haritadaki yeri neresi? Akçakale nerede? Akçakale nereye bağlı?

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekatı devam ediyor. Akçakale nerede? Akçakale nereye bağlı? Akçakale’nin haritadaki yeri neresi? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Ceylanpınar ilçesindeki sınır hattında askeri hareketlilik devam ediyor. Barış Pınarı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG'li terörist sayısı 415'e ulaştı. Barış Pınarı Harekatı'nda şu ana kadar 14 köy temizlendi...

13 Ekim 2019 Pazar  10:24 - Güncelleme: 13 Ekim 2019 Pazar 10:24
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı sonrası, harekatın başladığı bölgelerden biri olan ve ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Akçakale'de hareketli dakikalar yaşanmaya devam ediyor. Akçakale nerede? Akçakale nereye bağlı? Akçakale’nin haritadaki yeri neresi? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Fırat'ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG'li terörist sayısı 415'e ulaştı. Barış Pınarı Harekatı'nda şu ana kadar 14 köy temizlendi..
 
AKÇAKALE NEREDE? 
Akçakale, Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. İlçe halkı daha çok tarımla uğraşmaktadır. Pamuk ve buğday en çok yetiştirilen ürünler arasındadır. Ayrıca, önemli ölçüde mısır tarımı da yapılmaktadır.
 
 
AKÇAKALE NEREYE BAĞLI? AKÇAKALE’NİN HARİTADAKİ YERİ NERESİ?
Akçakale, Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir.  M.Ö.II. asır ortalarında Asur hakimiyetinde olan ilçe; M.Ö. 610'da Med ve Persler'in eline geçmiştir. Büyük İskender'in M.Ö. 331 yılındaki Asya Seferi'nde Makedonya Krallığına katılmış ve İslam dönemine kadar sırayla Seleukoslar, Edessa (Osrhoene) Krallığı, Roma, Bizans ve Sasaniler arasında el değiştirmiştir. Akçakale 640 yılında Şam ordusunun 661 yılında Emevîler'in eline geçti. 750 yılında Emevîler'in ortadan kaldırılması üzerine Abbasi hakimiyetine geçen yöre 1087'de Selçuklular tarafından feth edilmiştir. 1144 yılında Urfa'nın Zengiler tarafından fethedilmesi ile Musul Atabeyliğine bağlanan bölge daha sonra Eyyubilerle Anadolu Selçukluları arasında paylaşılmıştır. 1244 yılında Tatarlar, 1260'da ise Moğollar tarafından tahrib edilen şehir Türkiye-Suriye sınırı çizilmeden önce Tel Ebyâd (Beyaz Tepe) olarak biliniyordu. 1921'de sınır tespitinden sonra Akçakale olarak tanındı ve 1946 yılında ilçe haline getirildi.
 
Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan Akçakale Gümrük Kapısıyla Suriye'ye açılan tek ticari kapısıdır.