06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Ali Ağaoğlu, gözaltı sonrası ilk kez konuştu

Abdestimden eminim, medyatik olmanın bedelini ödedim Ali Ağaoğlu, 8 saatlik sorgusunda ‘Bakırköy 46' projesiyle ilgili soruları yanıtladığını açıkladı.

25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 09:36
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Ben abdestimden eminim. Yüz kızartacak yamuk yumuk bir işin içinde olmadım. Bu olayı medyatik biriyle duyurmak istediler. Ben de medyatik olmanın bedelini ödedim" dedi. 
17 Aralık'ta Türkiye gündemine oturan operasyonda gözaltınan alınan ve 4 gün sonra serbest bırakılan Ali Ağaoğlu Hürriyet'e konuştu. Basına 20 saat olarak yansıyan sorulama süresinin 8 saat olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu, gözatında yaşadıklarını anlattı ve suçlamalara cevap verdi.
 
"TEK SUÇUMUZ İŞİMİZİ TAKİP ETMEK"
 
Gözaltının Bakırköy 46 projesiyle ilgili olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "İmarlı bir arsada yapılan bir proje. Ben sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 18 madde uygulamasını kaldırmasını istedim. Bu maddeye göre proje planı tüm bölgeyle birlikte yapılıyor. Biz ayrı değerlendirilsin dedik. Belediyeden cevap gelmeyince yasal hakkımızı kullanıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yaptık. Tek suçumuz işimizi takip etmek. Etmezsek belgeler bir masadan diğerine 15 günde geçer" dedi. Bakırköy 46'nın 6 fabrika arazinin dönüşüm projesi olduğunu belirten Ağaoğlu, 80 dönüm arsadan kendilerine 45 dönüm inşaat alanı kaldığımı ve emsalin de 2.5 olduğunu ifade etti. Ağaoğlu, "Proje alanı izbe bir haldeydi. Farelerin, tinercilerin yuvası durumundaydı. Ayrıca bazı haberlerde 190-200 bin metrekare inşaat alanından bahsediyorlar. Bu doğru değil. İnşaat alanımız 110 bin metrekare. Türkiye'de her alanda 3.5, 4 emsal verilirken biz 2.5 da kaldık. Hukuka aykırı bir iş yok" dedi. Sürecin ses getirmesi için medyatik isimler arandığını ve bunun için kendisinin seçildiğini söyleyen Ağaoğlu, "İnşaat sektörüne büyük haksızlık yapıldı. en önemlisi Türk ekonomisine darbe vuruldu" dedi.
 
ONUR KIRICI DAVRANDILAR
 
Ali Ağaoğlu, gözaltına alınma şekilllerini ve süreç içinde yaşadıklarını eleştirdi. Hukuka güvendiğini ancak yapılanların yakışıksız olduğunu belirten Ağaoğlu, "Maruz kaldığımız durum çok çirkin. Bize onur kırıcı ve aşağılayıcı davrandılar. İnsanların ilaçlarını bile vermediler" dedi.
 
ÇOCUKLARIMI DÜŞÜNDÜM
 
Serbest kaldığı gecenin sabahında işlerinin başına geçtiğini ve şantiyelerini tek tek gezdiğini söyleyen Ağaoğlu, "Kendim için ne korktum ne de endişe ettim. Aklım çocuklarıma takıldı. Olayın onlar üzerinde nasıl etki yaratacağını düşündüm" diye konuştu.