06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan TCDD açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCDD'nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili ihbarlar üzrerine bir soruşturma yürütüldüğünü ancak konu hakkında kamuoyuna yansıyan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 17:09
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Cumhuriyet Gazetesi'nin 25.12.2013 tarihli baskısının 1. ve 6. sayfasında"Heryerde rüşvet' başlığı altında yayınlanmış olup haber içeriğinde belirtilen dosya ile ilgili olarak, "TCDD'nin yaptığı bazı ihalelerle ilgili yapılan ihbarlar üzerine Cumhuriyet Savcılığımız tarafından soruşturmaya başlanıldığı, soruşturmanın halen devam ettiği , haber içeriğindeki bazı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmanın Ceza Mahkemesi Kanununun 157. maddesinde düzenlenen 'soruşturmanın gizliliği' çerçevesi içerisinde yürütüldüğü, Haberde belirtilen bilgilerin nasıl elde edildiği anlaşılamamakla birlikte soruşturmanın gizliliğini ihlal edenler bakımından Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ayrıca soruşturma başlatıldığı kamuoyuna saygı ile duyurulur."

TCDD'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD), Kurum çalışanları hakkında soruşturma yapıldığı yönünde bazı gazetelerde haberlerin yer aldığı belirtilerek, "Bugüne kadar Kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır" denildi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde TCDD hakkında ithamlar içeren haberler çıktığı, aynı haberlerin internet sitelerinde de yer aldığı ifade edildi

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberlerde, şüpheli oldukları iddia edilen TCDD Genel Müdürü dahil olmak üzere Kuruluşumuzdan diğer bazı isimlere de yer verilmiş olup, haklarında soruşturma yapıldığı yönünde ifadelere yer verilmiştir. Bugüne kadar Kuruluşumuzdan hiç kimsenin ifadesine başvurulmamıştır.

İsimleri yazılarak zan altında bırakılan Kuruluşumuz çalışanlarının iddialara ilişkin yasal hakları saklıdır."

Öte yandan TCDD Genel Müdürü Karaman da kızının düğününün Haliç Kongre Merkezinde yapıldığını ifade ederek, "Düğüne ait masraflar ile İngiltere'deki harcamalar tarafımızca karşılanmıştır. Buna ilişkin faturalar ve ödeme belgeleri bende mevcuttur" dedi.