04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Ankara-İstan Yüksek Hızlı Tren seferi başladı

Ankara-İstanbul arası ilk YHT’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla ilk seferi başladı.

ANKARA (İHA)25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 14:04
Türkiye’nin en büyük iki şehrini yüksek hızlı trenle birleştiren Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı ilk resmi seferine başladı. Başbakan Erdoğan’ın tarafından Ankara Garı’ndan hareket ettirilen YHT trenin hareket halinde 5 helikopter tarafından korundu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait kobra tipi savaş helikopterleri takip etti.  
 
  Türkiye’nin en büyük iki şehrini yüksek hızlı trenle birleştiren tarihi proje artık start aldı. Başbakan Erdoğan’ın Ankara Garı’ndan hareket ettirdiği YHT Eskişehir’e doğru devam ediyor.
 
  Zaman zaman 255 kilometre hıza çıkan trenin korunması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Terin hareket etmesinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş helikopterleri anbe an treni havadan takip etti. 2 kobra tipi, 2 Skorsky ve bir adet Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans helikopter havadan treni takip etti.
 
  TARİHİ AÇILIŞA TANIKLIK ETTİLLER
  Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hakkının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009 yılında hizmete açılmıştı. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015’te Marmaray’a bağlanacak ve Halkalı’ya kadar ulaşacak. Hatta ilk etapta 6 gidiş 6 geliş olmak üzere günlük karşılıklı 12 sefer düzenlenecek. Marmaray’a bağlandıktan sonra her 15 dakika yada yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek.
  Bu tarihi projenin ilk seferine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakanda katıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı ilk sefere gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.
 
  255 KİLOMETRE HIZDA CANLI YAYIN
  Medyanın yoğun ilgi gösterdiği ilk seferde bazı televizyon kanallarının muhabirleri 3-G sistemi ile 255 kilometre hızdaki trende canlı yayın yaparak tarihi seferi naklen aktardı.