01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Arama yapılan geminin bağlı olduğu şirket: Tüm taşımalar insani ve ticari maksatlıdır

Doğu Akdeniz'de Türk gemisinde yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin taşımacılık şirketi açıklama yaptı: Tüm faaliyetlerde ulusal ve uluslararası kurallara ve teamüllere uyduk. Tüm taşımalar insani ve ticari maksatlıdır.

23 Kasım 2020 Pazartesi 16:41 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 Pazartesi 20:00

Arkas Konteyner Taşımacılık A.Ş.’den yapılan açıklamada, şirketin bugüne kadar ifa ettiği tüm faaliyetlerde ulusal ve uluslararası kurallara ve teamüllere uyduğu belirtildi. Gemideki silahlı aramanın 16 saat sürdüğü vurgulandı.

"MÜRETTEBATIMIZ MUKAVEMET GÖSTERMEDİ"

Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri ile Milli Savunma bakanlıklarının konuyu yakından takip ettiği vurgulanan açıklamada, “Gerçekleştirdiği tüm taşımalar insani ve ticari maksatlıdır. Bu şekilde bir uygulama ile karşı karşıya kalmak mürettebatımızı endişeye sevk etmiş ve şirketimizi de üzmüştür. Meydana gelen olay sırasında gemimize askerlerin çıkmasına karşılık, uzun yıllar açık deniz tecrübesi olan mürettebatımız herhangi bir mukavemet göstermemiş, işbirlikçi ve uyumlu davranarak üzücü bir olayın meydana gelmesi engellenmiştir” denildi.

Açıklamada olayın detayları da paylaşıldı. 22 Kasım’da yerel saat ile saat 10.30 civarında M/V Roseline A konteyner yük gemisi Libya’nın Misurata Limanı’na doğru açıldı.

Ticari seferi sırasında kendisini EU WARSHIP olarak tanıtan ve bir Alman gemisi olduğu anlaşılan fırkateynden telsiz aracılığı ile önce sorgulama yapıldı. Ardından aynı gemiden kaldırılan bir helikopter gemi kaptanının muhalefetine rağmen M/V Roseline gemisine indirildi.

16 SAAT SİLAHLI ARAMA YAPILDI

Helikopterden inen askerlerin gemi içinde ve bir kısım konteynerlerde silahlı arama yaptığı belirtildi. Aynı ekibin yaklaşık 16 saat sonra yine helikopterle gemiden ayrıldığı vurgulandı.

Askerlerin gemiye çıkmasından önce telsiz ile yapılan sorgulamalar sırasında, durumun kaptan tarafınca Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletildiği anlatıldı.