19 Haziran 2024 Çarşamba / 13 ZilHicce 1445

Artvin'de çığ düşmesi! 2 kişi hayatını kaybetti

Artvin'in Yusufeli ilçesinde çığ düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

IHA4 Mart 2023 Cumartesi 17:24 - Güncelleme:
Artvin'de çığ düşmesi! 2 kişi hayatını kaybetti

Artvin'in Yusufeli ilçesinde meydana gelen çığdan sağ kurtulan 'Doğadaki İnsan' programı sunucusu Serdar Kılıç, yaşanan dehşet anlarını anlattı.

Artvin'in Yusufeli ilçesi Yaylalar Köyü Olgunlar Mahallesi'nde meydana gelen çığda 2 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi yaralandı.

Çığ altında kalan ekibin arasında yer alan TRT'de yayınlanan 'Doğadaki İnsan' programı yapımcısı ve aynı zamanda sunucusu Serdar Kılıç yaşananları anlattı.

Kılıç "Bugün öğleden sonra saat 14.20 civarlarında bir grup arkadaşımız Artvin Yusufeli ilçesi Yüncüler köyü Olgunlar Mahallesi'nin sol tarafında bulunan vadinin içerinden tam donanımlı ekiple yukarıya doğru gidiyordu.

Bu esnada dağın sağ yamacından hızlı bir şekilde aşağı yukarı 400 metre eninde çığ tabakası kopuyor. Ve bu çığ hızlı bir şekilde ekibin üzerine iniyor. Çığ altından ilk ben çıkabildim, sonra sinyal gönderici aletlerle sırayla tek tek 5 kişinin yerini tespit edebildik.

Daha sonra ekibin 3 kişisi yukarıdaydı. Onlar çığ altında kalmamıştı, onlar da yetişti. Daha sonra 3 kişi daha çığ altında sağ salim çıkarttık. Diğer iki tanesi çok derindeydi biri 8 metre gibi diğeri 6 metre gibi derinlikteydi. Onlara yarım saatte ulaşabildik.

Biz de ekibi toparladık sağ salim aşağıya inmek için yola çıkıyoruz. Bu bölgeye belki 20 kez çıktık. Davet üzerine burada bulunuyorum. Kendimizi bir an kurtarma içinde bulduk, depremden çıktık, buraya geldik. Duygularımı anlatamıyorum" ifadelerini kullandı.

ARTVİN'DEKİ ÇIĞDA HAYATINI KAYBEDEN DAĞCILARDAN BİRİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Artvin'in Yusufeli ilçesinde yaşanan çığ sonrası hayatını kaybeden dağcılardan birinin Erzurumlu Mustafa Tekin olduğu belirlendi. Öte yandan Tekin'in deprem sonrası Malatya'da gönüllü olarak görev yaptığı öğrenildi.

Yusufeli ilçesi Olgunlar Mahallesi Yaylası'nda bugün yaşanan çığda 2 dağcı öldü, 7 kişi de yaralandı. Çığda hayatını kaybedenlerden Erzurumlu dağcı Mustafa Tekin'in kimliği belirlenirken, Tekin'in deprem sonrası Malatya'da gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığı öğrenildi. Tekin'in o anları sosyal medyasından paylaştığı belirlendi.

Öte yandan Malatya'dan beklenen askeri helikopterle cenazelerin ve yaralıların Artvin il merkezine götürüleceği öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yusufeli ilçesine bağlı Yaylalar köyünün Olgunlar Mahallesi mevkisinde, 9 kişi doğa yürüyüşü yaptığı esnada çığ düştü.

Gruptakilerden 5'inin çığ altında kaldığı belirtilen açıklamada, "Çığ altında kalan vatandaşlarımızdan 2'si vefat etmiş, 3'ü ise yaralı olarak çıkarılmıştır. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Olaya ilişkin yapılan ilk açıklamada, yaralı sayısı 7 olarak bildirilmişti.