13 Ağustos 2022 Cumartesi / 16 Muharrem 1444

TBB yeni Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022! Avukatlık asgari ücret tarifesi ne kadar oldu?

2022 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı. Barolar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan yeni avukatlık asgari ücret tarifesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin ve icra takipleri için öngörülen maktu ücretler güncellendi. Peki, avukatlık asgari ücret tarifesi ne kadar oldu? İşte 2022 yılı için belirlenen TBB Avukatlık asgari ücret tarifesi

7 Aralık 2021 Salı 09:50 - Güncelleme:

Avukatlık asgari ücret tarifesi belli oldu. Aralık ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar asgari ücrete yapılacak zammı beklerken Avukatlara hukuki yardımlar, davalar, yürütülecek iş ve işlemler karşılığında ödenecek yeni ücretler belirlendi. Buna göre her türlü dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesinde 1030 lira ücret alınacak. Peki yeni Avukatlık asgari ücret tarifesi ne kadar oldu? İşte TBB Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ NE KADAR OLDU 2022?

Avukatlara hukuki yardımlar, davalar, yürütülecek iş ve işlemler karşılığında ödenecek yeni ücretler belirlendi.

Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yeni avukatlık asgari ücret tarifesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, büroda sözlü danışmanlıkta ilk bir saat için 675, takip eden her saat için 405 lira, çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışmanlıkta ilk bir saate kadar 1405, izleyen her saat için 695 lira, her türlü dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesinde 1030, kira sözleşmesi ve benzeri belgelerin hazırlanmasında 1350, tüzük, yönetmelik, miras sözleşmesi, vasiyetname, vakıf senedi gibi belgelerin hazırlanmasında 4 bin 100 lira avukatlık ücreti alınacak.

Uluslararası yargı yerlerindeki duruşmasız işlerde 13 bin 875, duruşmalı işlerde 24 bin lira avukatlık ücreti ödenecek.

Ceza soruşturma evresindeki işler için 1550, sulh hukuk mahkemelerindeki davalar için 2 bin 175, sulh ceza ve infaz hakimliklerinde takip edilen davalar için 2 bin, asliye mahkemelerindeki davalar için 5 bin 100, ağır ceza mahkemelerindeki davalar için 10 bin 250 lira avukatlık ücreti alınacak.

Yargıtay'da görülen ilk derece davalar için 7 bin 425 lira, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay'da temyiz yoluyla görülen işlerin duruşması için 3 bin 815 lira avukatlık ücreti ödenecek.

Tarifeyle diğer yargı yerlerindeki iş ve işlemler ile diğer hukuki yardımlar karşılığında ödenecek ücretlerde de belirli oranlarda artış yapıldı.

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ 2022 RESMİ GAZETE İLANI İÇİN TIKLAYIN