18 Mayıs 2022 Çarşamba / 17 Sevval 1443

Bakan Çavuşoğlu: AB'nin aralık zirvesini bize uzatılan el olarak gördük

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'AB'nin aralık zirvesini bize uzatılan el olarak gördük. Reformlar pozitif atmosfere katkı sağlayacaktır.' dedi.

23 Ocak 2021 Cumartesi 10:06 - Güncelleme:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB'nin aralık zirvesini bize uzatılan el olarak gördük. Reformlar pozitif atmosfere katkı sağlayacaktır. Gümrük Birliği mutabakının güncellenmesi gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, Brüksel'de yaptığı görüşmeler için "Birlikte her düzeyde çalışmaya devam etme konusunda mutabıkız." ifadelerini kullandı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Çavuşluğunun başlıca ifadeleri:

"Bu diyalog artarak devam edecek. Gümrük Birliği mutabakatının güncellenmesi gerektiğini herkes söylüyor. Detaylarını Mart zirvesi öncesi ve sonrasında birlikte ele alacağız. Devam eden reform çalışmalarının da Avrupa Birliği ile pozitif atmosfere katkı sağlayacaktır. S-400 konusunda NATO çatısı altında komisyon kurma teklifimizin geçerli olduğunu kendisine hatırlattık. NATO Genel Sekreteri ABD’nin kabul etmesi halinde bu teklife olumlu bakıyor."

ABD'deki yeni dönemle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Bizim açımızdan birinci konu YPG'ye desteğin kesilmesi." dedi. (NTV)