15 Mayıs 2021 Cumartesi / 3 Sevval 1442
Gece modu

Bakan Kurum'dan Düzce'deki sel felaketiyle ilgili açıklama: 66 bina boşaltılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'deki sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, 'Heyelan tehlikesi nedeniyle 66 bina boşaltılacak' dedi

23 Temmuz 2019 Salı 07:00 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 Salı 15:35

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Düzce'deki sel felaketiyle ilgili açıklama yapıyor. İşte Bakan Kurum'un açıklamasında satır başları:

"Selin etkilerinin ne kadar sert olduğu görüldü. Kayıp 7 vatandaşımızdan 5'inin cenazesine ulaşıldı. 2 kardeşimiz için çalışmalarımız devam ediyor. Belediyelerimiz, AFAD ve bakanlığımız çalışmalarına devam ediyor. Buradaki süreç valimiz koordinasyonunda işletiliyor. İklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi.
 
Eylem planlarımızı açıklamıştık. Yapılması gerken işlemleri valilik kararıyla belediyelerimize gönderdik. Dere güzergahları üzerindeki konutun taşuınma sürecini yürütüyoruz. Batı Karadeniz bölgemizde de iklim değişikliğinin ikinci etabı olan mücadeleyi sürdürme amacıyla tespitlerimize başladık. yapılması gereken her türlü adımı atacağımızı yeniliyorum.
 
Dere kenarındaki binaların taşınması önceliğimiz. 3 ilçe 45 köyde hasar tespit çalışması yapıldı. 319 az 45 ağır 85 yıkık bina ve 26 da istinat duvarı var. 66 bina da heyelan riski altında. Bu binaların boşaltılması sürecini yapıyoruz. Tespit çalışmaları bitince bu süreci yapacağız. Belediyelerimizin ihtiyacı olan tüm desteği vereceğiz.
 
Afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin talep gönderildi. Konu üzerinde çalışılıyor. Valiliğimiz zarar gören vatandaşlar için yapılması gerekenleri yapacak.
 
İmar barışına başvurmaları taşkın riski taşıyan alanlardaki dönüşümü etkilemeyecek. İmar barışına başvursalar bile bu binalar kaldırılacak."
 
(ntv.com.tr)