8 Ağustos 2022 Pazartesi / 11 Muharrem 1444

Bakan Kurum: Ev sahibi olmayan tek bir vatandaş kalmayıncaya kadar çalışacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ev sahibi olmayan tek bir vatandaş kalmayıncaya kadar konutlar inşa etmeye, yeni yuvalar kurmaya azimle devam edeceklerini bildirdi.

AA24 Haziran 2022 Cuma 19:59 - Güncelleme:

Kurum, Isparta Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Karaağaç Millet Bahçesi İlk Fidan Dikimi ve Toplu Açılış Töreni"nde Eğirdir'den Aksu'ya, Sütçüler'den Karaağaç'a Isparta'nın tüm ilçelerine, köylerine sevgilerini gönderdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Kurum, "Hz. Mevlana ne güzel söylemiş, 'İnsan bir ağaca benzer, kökü ise ahdinde durmaktır, yani sözünde durmaktır.' Hamdolsun, biz bugün verdiğimiz sözleri tutmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu ziyaretimizde de elimiz boş gelmedik, Isparta'ya güzel haberlerle müjdelerle geldik." diye konuştu.

Şehrin tarihine altın harflerle yazılacak, çocukların, gençlerin geleceğini teminat altına alacak dev eserlerin açılışını yapmaya, temellerini atmaya geldiklerini ifade eden Kurum, değeri 311 milyon lira olan 23 dev eserin açılışını yapacaklarını aktardı.

Karaağaç Millet Bahçesi'ni ilk fidanlarıyla buluşturacaklarını vurgulayan Kurum, tüm projelerin, yatırımların, yeni millet bahçesinin hayırlı olmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 20 yıl önce "Büyük Türkiye" hedefiyle bir yolculuğa çıktıklarını hatırlatan Kurum, şunları kaydetti:

"Bugün hamdolsun Büyük Türkiye'ye giden yolların taşlarını milletimizle birlikte döşemek için arı, karınca misali ülkemizin dört bir yanında, 81 ilimizde çalışıyoruz. Her projemizin, her çalışmamızın merkezinde bize alın teriyle emeğiyle katkı veren, destek sağlayan insanımız var, yarınlarımızın teminatı çocuklarımız var, sizler varsınız. Şehirlerimizi, milletimize duyduğumuz bu sevgi ve inançla geleceğe hazırlıyor, sosyal konuttan kentsel dönüşüme, alt ve üstyapı çalışmalarından çevre koruma projelerine, millet bahçelerinden iklim dostu dönüşüme kadar çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Isparta'mızın da doğal, tarihi, kültürel değerlerine değer katacak çevresiyle doğasıyla uyumlu projeler yapıyoruz. Bu kapsamda son 20 yılda şehrimize 18 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Bakanlık olarak biz de belediyelerimizle birlikte 4 milyar liralık proje ürettik, üretmeye de devam ediyoruz."

- "ISPARTA'DA 5 MİLLET BAHÇESİ PROJEMİZ VAR"

Bakan Kurum, toplumun mutluluğu, ülkenin ve şehirlerin iklim dostu yeşil dönüşümü noktasında da çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu doğrultuda Türkiye'de 70 milyon metrekare büyüklüğünde 447 millet bahçesi projesi olduğuna dikkati çekti.

Bu millet bahçelerinden 132'sinin yapımını tamamladıklarını ifade eden Kurum, şöyle devam etti:

"Isparta'mızda ise toplam büyüklüğü 273 bin metrekare olan 5 millet bahçesi projemiz var. Atabey Millet Bahçemizi daha önce açmış, sizlerin hizmetine sunmuştuk. Senirkent Millet Bahçemizin yapımına ara vermeden devam ediyoruz. İnşallah 2023'te sizlerin hizmetine sunacağız. Bugün Karaağaç Millet Bahçemizin ilk fidanlarını toprakla buluşturuyoruz. Isparta'mızın tam kalbinde 30 bin metrekare alanda kuracağımız bu millet bahçemizle doğayı, tarihi ve yeşili yeniden buluşturacağız. Millet bahçemizde çocuk oyun parkı, yürüyüş yolları, millet kıraathanesi ve yeşil avlu, gezinti yolu ve oturma alanları inşa ediyoruz."

Kurum, 100 yılı aşkındır hizmet veren tarihi gar binasının da millet bahçesiyle tarihi ve doğal bir bütünlük sağlayacağını vurgulayarak, millet bahçesinin olduğu alanda bulunan su kulesi, lokomotif deposu ve lojman gibi yapıların da restorasyon çalışmalarını tamamlayacaklarını aktardı.

Millet bahçesinde seyahate çıkan vatandaşların beklerken hoşça zaman geçirebilecek ve dinlenebileceklerine işaret eden Kurum, "Bu anlamda içerisinde istasyon bulunan ilk ve tek millet bahçemizi de ülkemize kazandırmış olacağız." dedi.

Ispartalılara müjdeler veren Kurum, Eğirdir ve Kuleönü'nde iki millet bahçesinin projelendirme çalışmalarının tamamlandığını, en kısa sürede teslim edeceklerini aktardı.

- TEMELİ ATILAN VE AÇILIŞI YAPILAN YATIRIMLAR

Sosyal konut talebinin giderek arttığına işaret eden Kurum, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımızla Isparta'ya toplam yatırım değeri 1,5 milyar lira olan 4 bin 204 konut, 105 köy evi ile içerisinde hastane, okul, millet bahçesi, cami ve dükkanlardan oluşan 362 sosyal donatıyı kazandırmanın gururu içerisindeyiz. Allah'ın izniyle şimdi de toplam yatırım değeri 532 milyon lira olan 1360 konut, 2 cami, restorasyon projesi, millet bahçesi ve sosyal donatılarımızı da en hızlı şekilde sizlere armağan edeceğiz. İşte bugün bir önceki ziyaretimizde sizlere verdiğimiz bir başka sözü daha yerine getiriyoruz. Mutluluğun ve huzurun şehri Isparta'mızı, yeni konutlarına, çocuklarımızı sıcak ve güvenli yuvalarına kavuşturuyoruz. Keçiborlu'da kentsel dönüşüm projemiz kapsamında 61,6 milyon lira yatırımla tamamladığımız 167 konut, ticaret merkezi ve caminin açılışını yapıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dar gelirliler için başlattığı 150 bin sosyal konut projesi kapsamında Çünür Mahallesi'nde 1000 konut inşa ettiklerini aktaran Kurum, gelecek yıl bu konutların tamamını hak sahibi 1000 Ispartalı aileye teslim edeceklerini anlattı.

Kurum, 150 bin sosyal konut projesi kapsamında Isparta'da iki projede toplam 236 konut daha inşa edeceklerini, Aksu'da 94, Eğirdir'de 142 konutun yükseldiğini, ekimde bu konutları teslim edeceklerini ifade etti.

Bakan Kurum, Sütçüler'de 124, Aksu ikinci etapta 159, Atabey 3. etapta 250, Gelendost 3. etapta 204, Senirkent'te 100, Gönen'de 71, Keçiborlu'da 340, Merkez Kuleönü'nde 200, Isparta merkezde 1350 ve Yalvaç'ta 200 konut olmak üzere yaklaşık 3 bin konutluk projeyi başlattıklarını söyledi.

Tüm konut projelerini en kısa sürede tamamlayarak, teslim edeceklerini vurgulayan Kurum, "Isparta'dan milletimize bir kez daha söz veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dar gelirli olup da ev sahibi olmayan tek bir vatandaşımız kalmayıncaya kadar konutlar inşa etmeye, yeni yuvalar kurmaya, yavrularımızı mutlu etmeye, aşkla şevkle azimle devam edeceğiz." dedi.

Kurum, Isparta Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Karaağaç Millet Bahçesi İlk Fidan Dikimi ve Toplu Açılış Töreni"nde daha yaşanabilir bir şehir için Isparta'ya yönelik altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Isparta'da bugüne kadar İller Bankası eliyle yatırım değeri 600 milyon lira olan 98 projeyi tamamlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını aktaran Kurum, "Bugün yine İller Bankamızla 228 milyon lira yatırımla tamamladığımız, şehrimizin en önemli ihtiyaçlarından olan kapalı pazar yeri, kamu hizmet binaları, çevre düzenlemeleri, kent parkı, yeraltı otoparkı, kanalizasyon, içme suyu hattı, atıksu arıtma tesisleri, güneş enerjisi santralleri, seyir terası ve yol düzenlemesi gibi 22 dev eserimizi de yine sizlerle birlikte hizmete alıyoruz." diye konuştu.

Şarkikaraağaç-Çarıksaraylar-Çiçekpınar Grup Atıksu Arıtma Tesisi'nin ve Eğirdir ilçesi Sarıidris'te 2 Atıksu Arıtma Tesisi'nin yapımında artık sona geldiklerini bildiren Kurum, Merkezdeki Damgacı Sokak'ta 11 tescilli olmak üzere 18 binada sokak sağlıklaştırma projesine devam ettiklerini söyledi.

Üzüm Pazarı'nda devam eden sokak sağlıklaştırma projelerine devam ettiklerini ifade eden Kurum, Merkez Karaağaç'ta pazar yeri ve köy garajının bulunduğu alanda afet nedeniyle hasar gören yapıların yenilenmesine yönelik çalışmalara da ara vermeden devam ettiklerini vurguladı.

- "EĞİRDİR GÖLÜ'NÜN SU SEVİYESİNİ KORUYACAĞIZ"

Eğirdir Gölü'nün korunmasına yönelik önemli çalışmalarının olduğuna değinen Kurum, şunları kaydetti:

"Şu anda doğal sit alanı olarak koruduğumuz Eğirdir Gölü'nü ve etrafındaki yerleşim bölgelerini inşallah Cumhurbaşkanı'mızın onayıyla birlikte Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan etme çalışmalarını başlattık. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın onayıyla ÖÇK ilan edeceğimiz bu bölgeye hızlıca ileri teknoloji arıtma tesislerimizi kuracağız. Hem Eğirdir Gölü'müzün temizlenmesi hem de gölümüzün suyuna sahip çıkılması adına adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Tüm atık suları arıtacağız, göle arıtılmış dahi olsa atık suların ulaşmasına engel olacağız. Eğirdir'in su seviyesini koruyacak, geleceğe en temiz, en güzel, en doğal haliyle taşıyacağız."

Tüm bunların yanında Isparta ve ilçe belediyelerinin araç ihtiyaçlarını, ekipman taleplerini karşıladıklarını anlatan Kurum, finansal desteklerle belediyelerin yanında durduklarını bildirdi.

- "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE EN ÖN SIRALARDAYIZ"

Atılımcı, girişimci, yatırımcı ruhla Türkiye'nin yenilenebilir enerjide dünyanın sayılı ülkeleri arasında olduklarını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

"İklim değişikliğiyle mücadelede en ön sıralardayız. İşte son olarak, Enerji Bakanlığımızla birlikte 18 ilimizde devletimize ait 750 milyon metrekare, 750 bin dönüm arazimizi güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji santrallerinin kurulması için kullanıma açıyoruz. Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelesinde, enerji ihtiyacının karşılanmasında Allah'ın izniyle bambaşka bir yükseliş dönemine geçiyoruz. İnşallah bu projeleri arttırdığımızda kendi enerjimizi, kendi elektriğimizi üreteceğiz. Türkiye'yi enerji üstünden sıkıştıran tüm tehditlere karşı her zamankinden çok daha dirençli, çok daha güçlü olacağız."

Kurum, Türkiye'yi yenilenebilir enerji yatırımlarıyla sanayisiyle ticaretiyle tarihiyle kültürüyle mimarisiyle insanıyla geleceğe taşıyacaklarını, bu görevi hakkıyla yerine getirmek için milletin nerede ihtiyacı olursa hep orada olacaklarını kaydetti.

En büyük arzularının gençlere, millete "Büyük ve Güçlü bir Türkiye" bırakmak olduğunun altını çizen Kurum, şunları belirtti:

"İşte bu güçlü motivasyonla yürümeye, koşmaya devam edeceğiz. Ufka ve ufkun da ötesine gençlerimizle milletimizle birlikte yürüyeceğiz. Hayallerimizi gerçekleştirmek için durmayacağız. Biliyoruz ki 'yuvarlanan taş yosun tutmaz' Ayağına taş değmesinden korkanların, atalet kuyusuna düşenlerin, milletin değerlerine yabancı olanların, bu ülkede çakılı tek bir çivisi, dikili tek bir ağacı bulunmayanların, milletimize verebileceği, sizlere sunabileceği hiçbir şey yoktur. Türkiye'nin umudu, geleceği, Türkiye'nin yarını Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 20 yılda yaptığımız işlere yine yeni 20 yılların, yeni 100 yılların kapısını açacağımız 2023 seçimi bu anlamda çok önemli. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimize dev eserler vermeye, sevgi ile harman olmuş bu toprağı işlemeye, istikbalimizi aydınlatmaya devam edeceğiz."

Kurum, konuşmaların ardından beraberindekilerle birlikte, Keçiborlu TOKİ Konutları Projesi kapsamında yapımı tamamlanan bir cami, 5 dükkan ve 167 konutun anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti, yeni projelerin de temelini attı.