12 Ağustos 2022 Cuma / 15 Muharrem 1444

Bakanlar afet bölgesinde! Bakan Soylu: Bin 471 araç ve 5 helikopter görev yapıyor

Selin yaşandığı şehirlere giden Bakanlar, bölgedeki son durumu yerinde incelemeye devam ediyor. Bartın'da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aşırı yağış nedeniyle sel afetinin yaşandığı 7 ilde 2 bin 19 kişinin tahliye edildiğini, 5 bin 545 personelin görev yaptığını, 1471 araç ve 5 helikopterin kullanıldığını bildirdi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de Zonguldak'ın afeti en hafif atlatan il olduğunu söyledi. Kastamonu'da bulunan Bakanlar Kurum ve Karaismailoğlu ise şehir merkezini ve yıkılan köprüleri yerinde inceledi.

AA28 Haziran 2022 Salı 22:29 - Güncelleme:

Soylu, Bartın'da aşırı yağış nedeniyle su baskını yaşanan bölgelerdeki incelemelerinin ardından Güvenlik ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi'ndeki toplantıya başkanlık etti.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Soylu; Bartın, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Bolu ve Sinop'ta su taşkınlarıyla karşı karşıya kalınan bir doğal afetin yaşandığını belirterek dün ve bugün alınan tedbirlerle yapılan uyarılarla bir mücadeleyi ortaya koyduklarını ifade etti.

Metrekareye kısa zaman içerisinde düşen yoğun yağış miktarı sebebiyle ciddi zararların oluştuğunu dile getiren Soylu, Kastamonu'nun Küre ilçesinde sağanağın ardından sele kapılan vatandaş ile Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde sele kapılan kepçe operatörünü arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

- "Devlet, sivil toplum kuruluşlarımız imkanlarını seferber etmiş durumda"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine bakanların, sağanaktan etkilenen bölgelere gittiğini aktaran Soylu, "Her birimiz görevler aldık. Ben de Bartın'a geldim. Yaklaşık 6 vilayette hatta buna Düzce'yi de ilave edebiliriz, sel ve afetlerden dolayı 2 bin 19 kişi tahliye edildi. 5 bin 545 personel, 1471 araç ve 5 helikopter burada çalışmaktadır. Buralarda özellikle devlet, sivil toplum kuruluşlarımız, yerel yönetimler, belediyelerimiz, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız bütün imkanlarını seferber etmiş durumdadır. Vatandaşlarımızın bu sel afetinden en az etkilenmesine yönelik çabalar ve çalışmalar süratle, 24 saat çalışma esası ortaya konularak devam etmektedir." diye konuştu.

- "Bartın'da selden dolayı 1053 su baskını oldu"

Bartın'daki Kirazlıköprü Barajı, Kışla Sel Kapanı ve Kozcağız Barajı'nın sağanağın ardından yukarıdan gelen seli tuttuğunu aktaran Soylu, bu barajların Bartın ile ilgili sel afetlerinde önemli bir tedbir oluşturacağını anlattı.

Bartın'da Kozcağız ile Hasankadı'ya gittiklerini aktaran Soylu, orada da hasar tespiti yaptıklarını ve vatandaşlarla birlikte olduklarını belirtti.

Soylu, "Bartın'da selden dolayı 1053 su baskını oldu. Bunun 518'i konut, 167'si iş yeri, 320'si bodrum, 18'i zemin ve depo, 9'u da ahır. Aynı zamanda 7 köyümüzün ve bağlılarının elektriği yoktu. Şu an itibarıyla iki köyün bağlısının enerjilerinde bir problem söz konusu, o da verilmiş olacak." dedi.

Kurumlardan gelen araç ve personel desteklerine de işaret eden Soylu, 632 personelin görev yaptığını ve 103 aracın kullanıldığını söyledi.

Türk Kızılayın sıcak yemek ve ikram çalışmalarına değinen Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 21 personelin de afetzedelere psikososyal destek verdiğini aktardı.

BAKAN KİRİŞCİ: ZONGULDAK EN HAFİF ATLATAN İL OLDU

Zonguldak bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise suların çekilmesinin ardından tespit çalışmalarının başlayacağını belirterek şunları söyledi:

İklim değişikliği denildiğinde bunun altını doldurmamız kolay oluyor. Bugün haziranın 28'i sanki ilkbaharın ilk günleri, sonbaharın ortasıymış gibi bir yağışla karşı karşıyayız. İşte bu iklim değişikliği, küresel ısınma dediğimiz kavramın sahadaki uygulaması. Bize gelen mesajlarla birlikte alınan önlemler sayesinde hamdolsun, şükür olsun bir can kaybımız yok. Maddi kayıplarımız var, fakat özellikle büyükbaş, küçükbaş hayvan konusunda zayi olan telef olan canımız yok. Ama diğer canlılarla ilgili envanterimiz yok. Bundan dolayı bu 5 il içerisinde Zonguldak'ımız en hafif atlatan il oldu diyebiliriz.

BAKAN KURUM VE KARAİSMAİLOĞLU KASTAMONU'NDA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, selin vurduğu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum ve Bakan Karaismailoğlu, yeni yapılacak köprüyle ilgili yetkililerden bilgiler aldı. Bakan Kurum, "Dere yatağının ağzının genişletilmesiyle büyük bir afeti en az hasarla atlattık" dedi. Daha sonra ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, göçen köprüleri ve yollarda oluşan hasarları yerinde inceledi.

BAKAN YANIK KARABÜK'TE

Karabük'te incelemelerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, selden olumsuz etkilenen köylere de ziyarette bulundu. Yapılan tüm incelemelerin ardından Bakan Yanık, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Saha gözlemlerinde majör problemler olmadığını söyleyen Yanık, "Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok. Ev ve iş yerlerine sular girmiş ama onlar da çok kısa sürede temizlenecek durumda" dedi.

  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
  • İçişleri Bakanı Soylu
  • Bartın