07 Temmuz 2020 Salı / 16 Zilkade 1441
Gece modu

Bakan Soylu'dan ABD yaptırımıyla ilgili ilk açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin 3 bakana yönelik yaptırım kararına ilişkin, 'İlk yaptırımdan sonra mal bildirimimde herhangi bir değişiklik yoktur. Arz ederim.' dedi. Bakan Soylu, ABD'nin Papaz Brunson davası nedeniyle uyguladığı yaptırım kararına, 'Amerika’da bir malımız var; FETÖ. Onu da orada bırakmayız, alacağız' yanıtını vermişti.

İHA16 Ekim 2019 Çarşamba 09:24 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 Çarşamba 11:00

Bakan Soylu, Cibuti İçişleri Bakanı Moumin Ahmed Cheick ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İçişleri Bakanlığındaki kabulün ardından basın mensuplarının, ABD'nin, kendisinin de aralarında bulunduğu Türk bakanlara yaptırım kararıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Soylu,  2 Ağustos 2018 tarihindeki tweet'ine atıf yaparak, "İlk yaptırımdan sonra mal bildirimimde herhangi bir değişiklik yoktur. Arz ederim." karşılığını verdi.

ABD, Papaz Andrew Brunson davası nedeniyle Bakan Soylu'ya yine yaptırım kararı almış, Soylu ise buna karşılık sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda  "Amerika’da bir malımız var; Fetö. Onu da orada bırakmayız, alacağız" ifadesini kullanmıştı.

 

- ABD'NİN YAPTIRIM KARARI
 

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Suriye'ye yönelik operasyonuna ilişkin yaptırım kararlarını duyurmuştu.

Bakanlık açıklamasında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yaptırım listesine alındığı bildirilmişti.