12 Haziran 2024 Çarşamba / 6 ZilHicce 1445

Bakanlıktan Ümit Özdağ'ın asılsız iddiasına yalanlama: Hayal ürünüdür

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Ümit Özdağ'ın sosyal medya üzerinden 'telefonla vatandaşlık verildiği' asılsız iddiasına cevap verdi. Bakanlığın ortaya atılan iddiayı “hayal ürünü” olarak nitelendirdiği açıklamasında ise, 'Ne yazık ki ısrarla resmi açıklamaları ve verileri görmezden gelerek hiçbir gerçekliğe dayandırılmadan, gündeme gelmek adına içerikler oluşturulmaya devam edilmektedir.' denildi.

AA13 Eylül 2022 Salı 20:35 - Güncelleme:
Bakanlıktan Ümit Özdağ'ın asılsız iddiasına yalanlama: Hayal ürünüdür

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ son olarak sosyal medya hesabı Twitter üzerinden "Suriyelilere telefonla vatandaşlık veriliyor" yalanını ortaya attı.

Bu gelişmeler üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Konuya ilişkin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü "Telefonla vatandaşlık verildiği iddiası hayal ürünüdür" açıklaması yaptı.

Genel Müdürlükten, sosyal medyada yer alan, "bir kamu hastanesinde kadın doğum uzmanı doktor olduğu iddia edilen bir kişinin telefonla vatandaşlık verildiği yönündeki beyanı"na ilişkin açıklama yapıldı.

Türk vatandaşlığının kazanılmasının, Türk Vatandaşlığı Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre yürütüldüğü, şartları ve süreçlerinin açık ve net olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Daha önce açıkça ve görsel olarak işlem aşamalarının ayrıntılı bir şekilde Sayın Bakanımız tarafından da ifade edildiği gibi yabancının bizzat başvuruda bulunması, il aşaması, valilik komisyonu, tahkikat ve arşiv araştırması gibi birçok sürecin olumlu sonuçlandırılması halinde Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanılabilmektedir.

Ne yazık ki ısrarla resmi açıklamaları ve verileri görmezden gelerek hiçbir gerçekliğe dayandırılmadan gündeme gelmek adına içerikler oluşturulmaya devam edilmektedir. Bu tür paylaşımlarda bulunmak suretiyle kurumları zan altında bırakarak algı oluşturmaya çalışanlar hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce suç duyurusunda bulunulacaktır."

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri
  • telefonla vatandaşlık
  • ümit özdağ