03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Başbakan açıkladı; Yüksek Hızlı Tren bir hafta ücretsiz

Başbakan Erdoğan Ankara-İstanbul arasını 3.5 saate indiren Yüksek Hızlı Tren'le İstanbul'a geldi. Başbakan Erdoğan Yüksek Hızlı Tren'in bir hafta ücretsiz olduğunu açıkladı

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 19:06

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ecdadımıza sözümüz vardı, Sultan Abdülmecid'e sözümüz vardı. Sultan Abdülhamid'e sözümüz vardı ve onlara verilen sözü biz gerçekleştirdik Allah'a hamdolsun. Çıkmış şimdi adaylardan bir tanesi ne diyor; 'Marmaray'ı diyor Demirel yapıyordu'. Hadi ordan, Demirel'in ne alakası var" dedi.

Erdoğan, Ankara-İstanbul hattında hizmet vermeye başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yaptığı yolculukla geldiği Pendik'te düzenlenen törende yaptığı konuşmada, açılışı yapılan Ankara-İstanbul YHT hattının Eskişehir-İstanbul bölümünün ülke ve millete hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bugün Ankara'dan yola çıktıklarını ve Eskişehir ile Bilecik'in ardından şimdi de İstanbul Pendik'te olduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Bugün Ankara, yüksek hızlı tren sevincini bir kez daha yaşadı, bugün Eskişehir yüksek hızlı tren sevincini bir kez daha tattı. Bugün Bilecik, Sakarya, Kocaeli, yüksek hızlı tren sevinciyle ilk kez tanıştı. İlk defa bu muhteşem hizmeti tecrübe etti. Şu anda da Allah'a hamdolsun İstanbul, yüksek hızlı tren sevincini yaşıyor. Türkiye dünyanın 8'inci, Avrupa'nın 6'ncı yüksek hızlı tren ülkesi olmanın sevincini, gururunu yaşıyor."

Erdoğan, bugün sadece yüksek hızlı tren hattının sevincini yaşamakla kalmadıklarını, aynı zamanda başkentleri demir ağlarla buluşturduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ana muhalefetin dediği gibi 'demir ağlarla ördük Türkiye'yi'. Ah bunlara sormak lazım, Gazi Mustafa Kemal'den sonra siz kaç kilometre demir ağ ördünüz, kaç kilometre bunu söyleyin. Demir ağlarla Türkiye'yi ören biziz biz. Hem yeniliyoruz hem yüksek hızlı tren hatlarına geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara ile Türk dünyası kültür başkenti Eskişehir hızlı tren aracılığıyla birbirleriyle çok farklı şekilde kucaklaşmıştı. Ardından Anadolu Selçuklu başkenti Konya'yı buna ilave ettik. Şimdi de Osmanlı cihan devletinin payitahtı İstanbul'u bu kavuşmaya dahil ediyoruz. Bugün Bilecik'te, Söğüt'te yükselen o kurucu ruhun kendinden önceki ve sonraki başkentlerle buluştuğu gündür. Çok anlamlı bir gün."

Bugünün, Anadolu'nun manevi mimarlarının, mekanlarının daha da yaklaştığı müstesna bir gün olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üsküdar'daki Aziz Mahmut Hüdai Hazretleriyle, Yunus Emre'nin, Nasrettin Hoca'nın, Mevlana'nın, Hacı Bayram Veli'nin, Gazi'nin işte buluştuğu gün bugündür. Açılışını yaptığımız bu yüksek hızlı tren hattı ile aynı gün içinde bütün bu başkentleri dolaşıp yeniden İstanbul'a dönebilirsiniz. Böylesine muhteşem bir hizmetin, böylesine önemli bir yatırımın açılışını yapıyoruz. Biz bu yatırımlara sıradan birer hizmet gözüyle bakmıyoruz. Biz bu yatırımlarla aynı zamanda kadim medeniyetimizi ihya ediyoruz. Yeni bir medeniyet inşa ediyoruz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, haberleşmede ve diğer tüm alanlarda gerçekleştirdiğimiz her hizmet bizi yeni Türkiye'ye bir adım daha yaklaştırıyor."

Başbakan Erdoğan, bu iktidarın eski Türkiye'nin varisi olmadığını belirterek, bu iktidarın yeni Türkiye ruhuyla yürüyen bir iktidar olduğunu dile getirdi.

- "Türkiye 70 yıldır demir yolu hasreti çekiyor"

Türkiye'nin 70 yıldır demir yolu hasreti çektiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti: "Yüksek hızlı tren derseniz biz iktidara gelene kadar hayallerde bile yoktu. Hükümete gelir gelmez hemen kolları sıvadık. Bir yandan yılların ihmalini, yılların tahribatını gidermenin çabası içerisindeyken, bir yandan da hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için tüm imkanları seferber ettik. 15 bin kilometre bölünmüş yol dedik, şu an itibarıyla 17 bin kilometreyi aştık. Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı 79 senede... Biz ise 12 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık, farkımız bu."

Başbakan Erdoğan, 500 bin toplu konut dediklerini anımsatarak, "Gerçekleşti. Marmaray dedik, ah kardeşlerim 12 yıl önce şu Boğaz'ın 62 metre derinliğinden Marmaray geçecek denseydi inanır mıydınız? Ama biz... Ecdadımıza sözümüz vardı, Sultan Abdülmecid'e sözümüz vardı. Sultan Abdülhamid'e sözümüz vardı ve onlara verilen sözü biz gerçekleştirdik Allah'a hamdolsun. Çıkmış şimdi adaylardan bir tanesi ne diyor; 'Marmaray'ı diyor Demirel yapıyordu'. Hadi ordan, Demirel'in ne alakası var" diye konuştu.

Marmaray'ın ilk adımını atanın Abdülmecid, Abdülhamid Han olduğunu ama hayata geçirmenin kendilerine nasip olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Temelini de biz attık, açılışını da biz yaptık. Bütün engellemelere rağmen yüksek hızlı tren dedik, barajlar, köprüler, adalet sarayları dedik. Hiç durmadan çalıştık, koşturduk, ter döktük. Neden? Çünkü 'Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız' dedik. Bu inşa ve imar faaliyetlerini yürütürken, bir yandan da demokrasi mücadelesi verdik. Hak ve özgürlükleri geliştirmenin, genişletmenin mücadelesini verdik. Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmek için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam ediyoruz."

Başbakan Erdoğan, attıkları her adımda önlerine engeller çıkarıldığına vurgu yaparak, "Türkiye büyümesin, Türkiye güçlenmesin, hedeflerine ulaşamasın diye her yola başvurdular. Kimi zaman darbecilerin, kimi zaman yargı ve emniyet içinde gizlenmiş sivil darbecilerin saldırılarına maruz kaldık. Teslim olmadık, eğilmedik, dik durduk, kararlı, sabırlı davrandık ve 'sabreden zafere ulaşır' hükmünü hamdolsun yaşadık" diye konuştu.

"Allah'ın yardımı, milletimizin desteği ile hepsinin de üstesinden geldik" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Başlattığımız projelerin birer birer neticesini almaya, hedeflerimize ulaşmaya başladık. Hatta daha da ötesine geçtik, 2023 için yeni ve çok daha büyük hedefler belirleyip, ilan ettik. Bugüne kadar bizden desteğini esirgemeyen, her zor anımızda yanımızda dimdik duran milletimize şükranlarımı sunuyorum. Siz bizi yalnız bırakmadınız, hamdolsun 30 Mart'ta da bu paralel yapı, kumpasçılar bir araya geldiler ama biz Hakk'a güvendik, halka güvendik ve siz yüzde 45,5'la 'yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan' dediniz ve oyun bozuldu. Bizi daima en güçlü şekilde destekleyen İstanbul'a, siz hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Mübarek Ramazan-ı Şerif'in şu son günlerinde burada sizlerle birlikte bu sevinci, bu mutluluğu bizlere yaşattığı için Rabbime hamdediyorum."

"Eğer bu kardeşinizi Çankaya'ya gönderirseniz, biliniz ki paralel yapıyla mücadelemiz durmayacaktır.
 

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer bu kardeşinizi Çankaya'ya gönderirseniz, biliniz ki paralel yapıyla mücadelemiz durmayacaktır. Çünkü bunlar ulusal güvenliğimizi tehdit ettiler" dedi.

Başbakan Erdoğan, 10 Ağustos'ta milletin teveccühü ve desteği ile cumhurbaşkanı seçilmesi halinde de hizmetlerinin, milletle birlikteliğinin yeni bir unvan ve anlayışla devam edeceğini söyledi.

"Durmak yok yola devam" diyen Erdoğan, Çankaya'ya çıkmasının hizmetlerini durdurmayacağını ifade ederek, "Biz ne dedik? Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece... Gideceğiz gündüz gece. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırma, çözüm sürecini başarıyla neticelendirme, paralel yapının ülkemize verdiği zararları önleme konusunda en küçük bir taviz vermeden çalışmaları sürdüreceğiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasında, emniyetteki "paralel yapı" operasyonu nedeniyle ifade vermeye giderken basın mensuplarına açıklama yapan Emniyet Amiri İsmail Arslan'ın sözlerine de tepki gösterdi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Eğer bu kardeşinizi Çankaya'ya gönderirseniz, biliniz ki paralel yapıyla mücadelemiz durmayacaktır. Çünkü bunlar ulusal güvenliğimizi tehdit ettiler. Şimdi yandaş medyalarında, böyle acındırma, dramatik pozlar veriyorlar. Oralarda bu tür şeyler yapıyorlar. Ondan sonra anneciğine haber gönderiyor. Bir tanesi diyor ki, '5 cüzüm kalmıştı hatm-i şerifimde, beni sevenlere havale ediyorum, onları da siz tamamlayın' diyor. Ben sana söyleyeyim, içeride zaman bol. Al Kur'an-ı Kerim'i yanına, orada 5 cüzü de tamamla. Milleti ne zannediyorsun? Ne zannediyorsun milleti? Senaryocu bunlar, senarist. Bu işleri iyi biliyorlar. Allah ömür verdiği, bu can bu tende durduğu müddetçe ülkeme, milletime hizmet yolunda çalışmaktan bizi kimse alıkoyamayacak. Konuşuyorlar, 'Başbakan hesap verecek' diyorlar. Biz, size verilecek hesaptan değil, Rabbime verilecek hesaptan korkarız. Biz, hesaba çekilmeden kendini hesaba çekenlerdeniz. Biz böyle terbiye aldık. Böyle yetiştik. Bu yolda böyle yürüyoruz."

- "Ekmeleddin Bey Marmaray'dan geçmiş, sevindim"

Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin pek çok spekülasyon yapılmaya çalışıldığını ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Ankara-Eskişehir hattı açıldığında da aynı tezviratlar yapıldı. Ankara-Konya hattı hizmete girdiğinde de aynı dedikoduları ürettiler ama bu akşam anlamlı? Niye biliyor musunuz? Ankara-Konya'yı da yine böyle bir ramazan akşamında açtık. Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren'e bindik, Konya'ya indik, indiğimiz yerde de iftarımızı yaptık. Şimdi bu akşamda da burada iniyoruz, iftarımızı da inşallah Haliç Kongre Merkezi'nde yapacağız. Güzel şeyler oluyor. Daha güzelleri de olacak inşallah. Kardeşlerim! Bugün baktığımızda o iddiaları, o iftiraları dillerine dolayanların bu hizmetlerden ziyadesiyle faydalandıklarını görüyoruz. Elbette faydalanacaklar. Biz bu hizmetleri 77 milyonun tamamı için gerçekleştiriyoruz. Kardeşlerim, örneğin Ekmeleddin Bey Marmaray'dan geçmiş. Sevindim. Hiç yuhalamaya gerek yok, sevindim çünkü biz bu hizmetleri onlar için de yaptık ama baltayı taşa vuruyor. Ne diyor? Demirel yapmış, Ecevit yapmış. Ayıptır. Bunu yapanın biz olduğumuzu söylemekten kaçınıyor. Niye? Allah şaşırtıyor, baltayı taşa vuruyor ama temennim odur ki Kılıçdaroğlu da geçer. Temennim odur ki Bahçeli de geçer. Onların peşinden gidenler geçiyor da kendileri geçemiyor ama biraz insaf, biraz izan, biraz takdir beklemek de hakkımız."

- "Kıskananlar çatlamasın"

"Kıskananlar çatlasın" şeklinde tezahürat yapılması üzerine Erdoğan, "Çatlamasın be... Onlar da bize lazım. Onlar da bu milletin birer ferdi. İnşallah, onlar da hakkı kabul edecekler, görecekler" ifadelerini kullandı.

Hattın demir yolu yapımı bakımından zor bir coğrafyada inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu hat, Türkiye'nin demir yolu yapımı bakımından en zor coğrafyasında inşa edildi. Toprak, kaya, zemin gibi faktörler, proje hattı boyunca neredeyse adım başı farklılık gösteriyordu. Dünyanın bilinen ve uygulanan tüm inşa tekniklerini inceledik, denedik, tecrübe ettik. Yüksek Hızlı Tren inşa sahası, teknik üniversitelerimiz için bu alanda çalışan bilimsel kuruluşlarımız için adeta birer staj alanı haline geldi. Kardeşlerim, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Marmaray projelerinde de elde ettiğimiz bilginin, deneyimin tamamını bu hattın inşasında kullandık. Bu alanda dünyada söz sahibi yabancı şirketlerle işbirliği yaptık. Bu vesileyle Çinli, İspanyol ve İtalyan dostlarımıza emekleri, bu ülkelerin hükümetlerine katkıları için teşekkür ediyorum. Gerçekten çok büyük çabalar, çok büyük fedakarlıklar sonucunda neticeye ulaştık. İşte bugün hattımızın açılışını yapıyoruz. En başından bugüne kadar projede emeği olan, alın teri olan, katkısı olan başta eski bakanım Binali Yıldırım, yeni bakanım Lütfi Elvan ile Devlet Demiryolları Genel Müdürümüz Süleyman Karaman olmak üzere tüm mühendislere, işçi kardeşlerime, yüklenici firmalara huzurlarınızda şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum."

Hattın testlerinin ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlandığını, yarından itibaren de Ankara ile İstanbul arasında karşılıklı seferlerin başlayacağını dile getiren Erdoğan, "Kardeşlerim, ilk etapta günde 12 sefer olacak. Zamanla, sefer sayıları artacak. İstanbul Ankara arası yolculuk 3,5 saat. İstanbul İzmit arası 42 dakika, İstanbul-Sakarya arası 1 saat 9 dakika, İstanbul-Eskişehir arası 2 saat 20 dakika sürecek. Önümüzdeki yıl da Yüksek Hızlı Tren'le Marmaray'ı inşallah birleştiriyoruz. Böylece Pendik'ten Ayrılıkçeşme'ye, oradan karşıya, Halkalı'ya kadar aynı sistemle yolculuk yapılabilecek. Bunun için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor" diye konuştu.

- "Eski Türkiye geride kaldı"

Ray döşeyip yol yaparken aynı zamanda gönüller de yaptıklarını ifade eden ve Fatih Sultan Mehmet'in "Hüner, bir şehir bünyad eylemektir. Reaya kalbin abad eylemektir" şeklindeki dizelerini hatırlatan Erdoğan, "Evet, biz Fatih'in dediği gibi kalpler kazanmak için çalışıyoruz. Bunun için mücadele veriyoruz. Demokrasiyi içine sindiremeyenler, yıllarca hem bu millete doğru dürüst hizmet getirmediler hem de milletin hakkına, hukukuna, inancına, kılığına, kıyafetine varıncaya kadar tüm özgürlüklerine set çektiler, engel oldular. Artık o dönemler geride kaldı. Eski Türkiye geride kaldı" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Terör devleti İsrail, terör estiriyor. Açıyorum ellerimi, diyorum ki; Zalimler için yaşasın cehennem" dedi.

 O hastanelerin halini  gördünüz değil mi?
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gazeteci Savaş Ay'ın programına konuk olduğu dönemi hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Kimdi genel müdür? 92-98 Kemal Kılıçdaroğlu. O hastanelerin halini gördünüz değil mi? Bakınız 3 yaşında yavru yanlış serum ve... Kolunu kesiyorlar. Bir hanımefendi İzmir'de kadın hastalıklarıyla ilgili gidiyor, böbreğini alıyorlar ve kadıncağız ortada kalıyor. Savaş Ay merhum, ona geliyor 'Genel müdür bu ne hal?' diyor. Adam sırıtıyor. Başka bir kelime kullanacağım ama edebim müsaade etmiyor. Sırıtıyor, adamın dertlenmesi, üzülmesi lazım. Şunu da söylüyor; '10 yıl önce daha iyiydi ama İstanbul'un nüfusu arttı' diyor. Nüfus nereye giderse gitsin sen genel müdürsün. Hemen bakana bağlıyorlar. Bakana soruyor 'Görevden alacak mısınız?'. 'Niye alayım, benim almayacağımı zaten bilir' diyor. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Siz aynısınız. Siyasetçi olarak sizin birbirinizden farkınız yok ki. Memurun da zaten aynı. Serum şişelerinin takıldığı kancaların paslı halini gördünüz mü? Tuvalet diye kullanılan yerdeki çöp kutularının içindeki serum şişelerini gördünüz mü? O kan dolu şeylerin halini gördünüz, hijyen diye bir şey var mı? Kılıçdaroğlu'nun kendisi hijyen değil ki, sıkıntı orada. Onun bir defa gönül dünyasının hijyen olması lazım. Biz geldik, olaya bir eğitim, iki sağlık dedik. Tüm ülkedeki hastaneleri halkımızın hizmetine verdik."

- "Sırada Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattı var"

Erdoğan, yapılan atılımların adının yeni Türkiye olduğunu belirterek, yollarına yeni Türkiye için devam edeceklerini söyledi. Şehir hastanelerinin kurulduğunu anımsatan Erdoğan, Samandıra ve Halkalı'da kurulacak hastanelerin imkanlar bakımından çok iyi bir seviyede olacağını aktardı. Erdoğan, demir yollarının 14 büyükşehire ulaşacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Hizmetlerimiz kesintisiz devam edecek. Eskişehir, Konya tamam, şimdi Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul da tamam. Sırada Bursa var, sırada Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattı var. Bu hattı Erzincan ve Erzurum'a kadar uzatıyoruz. Bunu yanında Ankara-Afyon-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattı var. Bunların hepsinin inşaatı sürüyor. Bu projeleri tamamladığımızda İstanbul'umuzu toplam 17 ilimize YHT konforuyla bağlamış olacağız. Bu illerin nüfusu 40 milyon. Yani Türkiye'nin yarısından fazlasına tekabül ediyor. 2023'e kadar 8 bin 500 kilometre hızlı, 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı, bin kilometre de normal demir yolu iniş etmiş ve ülkemize kazandırmış olacağız. Sırada milli hızlı tren projemiz var. İnşallah kendi milli hızlı trenimizi, milli dizel ve elektrikli dizilerimizi, milli yük vagonlarımızı kendimiz üretmek için gayret sarf ediyoruz. Bu konuda üniversitelerimiz, özel sektörümüz, TÜBİTAK'ımız , Devlet Demiryollarımız seferber oldu. 'Artık kara tren gecikir, belki hiç gelmez' türküsünü sadece güzel içli bir türkü olarak dinleyeceğiz. Fark bu olacak. Çünkü YHT'nin devreye girmesiyle kendi milli trenimizi ve tren setlerimizi üretmemizle birlikte türkülere konu olan bu dertli, bu kahırlı yolculuklar bitiyor. Onun yerini konforlu, hızlı ve güvenli yolculuklar alıyor. Ankara-İstanbul YHT hattının hayırlı olmasını diliyorum"

- "Terör devleti İsrail, terör estiriyor"

Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını da değerlendirerek, şehit olanlardan 150'den fazlasının çocuk, 100'e yakınının da kadın olduğunu kaydetti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Terör devleti İsrail, terör estiriyor. Açıyorum ellerimi diyorum ki; 'Zalimler için yaşasın cehennem'. Biz Müslümanız, antisemitizmin insanlık suçu olduğunu söyleyen belki de dünyada ilk başbakanım. İslamofobia'nın da insanlık suçu olduğunu Batılıların söylemesi gerektiğini söyleyen de benim. Türkiye'de bizim Musevi vatandaşlarımız var. Biz, Musevi vatandaşlarımıza karşı asla bir yerleri tahrik etmemeliyiz. Kilise ve sinagoglara karşı asla bir yerleri tahrik etmememiz lazım. Çünkü bizim inancımızda böyle bir şey yok. Bunu özellikle hatırlatmak gerekiyor. Medine şehir devletinin yapısını incelerseniz, sevgili Peygamberimizin oradaki davranış biçimi bizim örneğimizdir. Biz, inanç sahiplerine, hele hele bizim güvencemiz altında olanlara karşı kesinlikle her zaman için sigorta olmalıyız. Onlar, İsrail'de varsınlar zulmetsinler ama şunu bilin 'Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste'. Bunu uluslararası camiada hep dile getireceğiz ve İsrail yönetimi bunun hesabını verecek."

- "İsrail'e gereken dersi halkı vermeli"

Konuşmasında İsrail halkına seslenen Erdoğan, "Ey İsrail halkı, bu yönetiminize karşı gerekli dersi siz vermelisiniz" dedi.

Erdoğan, dünyanın her yerinde bu zulme karşı sessiz kalındığını belirterek, "Mescid-i Aksa'ya ayaklarında o kirli, pis postallarıyla giren İsrail askerleri bilsinler ki bir yanlışın içindeler. Onlar bizim mabetlerimize, ibadethanelerimize bu ahlaksızlığı, edepsizliği, alçaklığı yaparlar ama biz onların sinagoglarına, onların kiliselerine karşı bu edepsizlik içinde olmadık ve olmayacağız" diye konuştu.

Türkiye'deki Yahudi ve Musevilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu vurgulayan Erdoğan, oyunlara gelinmemesini istedi. Erdoğan, gelenek, inanç ve ilkelerinde bu tür tahriklere yer olmadığını dile getirdi.

- "Tren seferleri bu pazar başlıyor"

YHT'nin ücret tarifesi hakkında da Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Trenlerin güvenlik noktasında her türlü hazırlıkları yapılacak. Pazar gününden itibaren YHT, önümüzdeki hafta pazar akşamına kadar ücretsiz hizmet verecek. Bunun patronu sizsiniz. Bu trenlerin sahibi sizsiniz, biz değiliz. Bilet fiyatları 70 lira normalde. 7 yaş altı ücretsiz, 7-12 yaş çocuklar yarı fiyatına 35 lira, 65 yaş üstü 35 lira, öğrenciler 55 lira. Tren seferleri bu pazar başlıyor."

Erdoğan, açılışa gelen vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini katılımcılara tekrarlattı.

- Törenden notlar

Törenin yapıldığı alanın değişik yerlerine, üzerinde Başbakan Erdoğan'ın resminin yanında, "Türkiye için tam vakti" yazan pankartlar ile Türk bayrakları, Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan Erdoğan'ın posterleri asıldı.

Törene, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yüklenici firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan Erdoğan, protokolde otururken yanına gelen çocukları sevdi, onlara hediyeler verdi. Kendisini görünce ağlayan bir çocuğa sarılan Erdoğan, ağlamaması için teselli etti.

Yüksek hızlı trenin açılış kurdelesi, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın ettiği duanın ardından Başbakan Erdoğan ve protokol üyeleri tarafından kesildi.

Bu esnada mikrofonu eline alan Erdoğan, hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.