22 Haziran 2021 Salı / 12 Zilkade 1442
Gece modu

Başkan Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz

Başkan Erdoğan, 'Yeni bir göç dalgası yaşanması halinde artık biz bunu tek başına göğüsleyemeyeceğiz.' dedi.

AA19 Şubat 2019 Salı 07:00 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 Salı 22:24

Erdoğan, "Daha yüksek duvarlar inşa etmenin, daha fazla dikenli tel çekmenin düzensiz göçü önlemek için çözüm olmadığı aşikardır." dedi. 

Erdoğan, "Bugün dünya genelinde 260 milyona yakın göçmen, 68 milyonun üzerinde yerlerinden edilmiş kişi ve 25 milyonu aşkın mülteci bulunuyor. Bu sayı, ekonomik nedenler yanında, açlık, kıtlık, iç savaşlar, terör saldırıları ve siyasi belirsizlikler gibi sebeplerle gün geçtikçe artıyor." diye konuştu. 

'Filistinli mültecilere verilen yardımları kesmek..'

Erdoğan, "Göç, güvenlik boyutu da olan insani ve siyasi bir meseledir. Bu meselinin özünde adalet açığı ve empati eksikliği vardır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistinli mültecilere verilen yardımları kesmek, onları yokluk ve yoksullukla terbiye etmeye çalışmak da insanlık dışıdır." şeklinde konuştu. 

'Zenginle fakir arasındaki uçurum genişledikçe, göçmenler her zaman yeni yollara yönelecek'

Erdoğan, "Dünyada hak ihlalleri, çatışmalar sürdükçe, zenginle fakir arasındaki uçurum genişledikçe, göçmenler her zaman yeni yollara yöneleceklerdir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sığınmacılar için kendi milli imkanlarımızla harcadığımız rakam, BM kriterlerine göre şu an itibarıyla 37 milyar doları aştı." bilgisini verdi. 

'Propagandalar yapılıyor. Biz de diyoruz ki bu tarihçilerin işidir'

Erdoğan, "Dünyada şu anda, Batı'da özellikle sözde 'Ermeni soykırımı' adıyla bazı propagandalar yapılıyor. Biz de diyoruz ki bu tarihçilerin işidir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayatımız boyunca, tarihimiz boyunca, bu millet hiçbir zaman, hiçbir etnik unsura karşı bir soykırımda bulunmamıştır." diye konuştu. 

'Yeni bir göç dalgasını artık tek başına göğüsleyemeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir göç dalgası olması durumuna ilişkin şunları kaydetti: 

"Suriye kaynaklı göç probleminin tek çözüm yolu, mültecilerin bizim sınırlarımız içinde tutulması olarak görülemez. Yeni bir göç dalgası yaşanması halinde artık biz bunu tek başına göğüsleyemeyeceğiz."

Erdoğan, "Krizin ilk yıllarında gündeme getirdiğim güvenli bölge formülü, Suriyeli mültecilerin geri dönüşleri için en pratik çözüm yoludur." dedi.