09 Mart 2021 Salı / 25 Recep 1442
Gece modu

Bayramda trafik rekoru kırıldı!

TEM otoyolunun Bolu Gerede gişelerinin önünde 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşurken, Gebze Eskihisar- Yalova Topçular feribot hattında 24 saatte tam 23 bin araç taşınarak büyük bir rekor kırıldı.

27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 14:01
Sabah 07.30'a kadar süren yoğunluk bu saatten sonra normale dönmeye başlarken herkes şimdi bu büyük trafik göçünün dünüşünü kara kara düşünmeye başladı. Bu arada İDO'nun Gebze Eskihisar- Yalova Topçular feribot hattında geçmiş yılların rekoru kırıldı. İDO daha önceki bayram arefelerinde 24 saatte gidiş-geliş en fazla 19 bin araç taşırken, bu bayram arefesinde 23 bin araç taşıdı. Bu araçlardan sadece 17 bini Eskihisar'dan Yalova Topçular'a geçti. 
 
İDO REKOR KIRDI
 
Cumartesi ve Pazar gününü de birleştirip Cuma gününden yola çıkmaya başlayan tatilciler her zaman olduğu gibi yine TEM ve D-100 Karayolu'nun Kocaeli geçişinde zorlandı. Cuma akşamından itiraben İzmit körfezi'ni dolaşmak istemeyen Yalova Bursa İzmir istikametine gidecek araç sürücülerinin tercih ettiği Gebze Eskihisar'daki feribot iskelesindeki yoğunluk, su Sabah saatlerine kadar devam etti. Gebze-Eskihisar ile Yalova Topçular arasında 17 feribot çalıştıran İDO, bu yetersiz kalınca Sirkeci hattındaki 4 hızlı feribotu buraya kaydırdı. Burada bir başka firmaya ait feribotların da çalışmasına rağmen özellikle dün kuyruklar iskele gişelerinden D-100'e kadar dayandı. İDO ayrıca bu bayram arefesinde bu hatta tüm geçmiş yılların rekorunu da kırdı. Alınan bilgilere göre daha önce bayram arefelerinde 24 saatlik süre içinde gidiş dönüş en fazla 19 bin araç taşıyan İDO, bu bayram arefesinde Cuma akşamından Cumartesi akşamına kadar 23 bein araç taşıdı. Bu araçlardan sadece 17 bini Eskihisar'dan Yolova Topçular'a geçiş yaptı.
 
SIKINTI KALMADI
 
Bu sabah saatlerine kadar devam eden ve bugüne kadar görülmemiş yoğunluktaki trafik sadece dün gece iftar saatinde kısa sürede hafifledi. Daha sonra aynı hızla devam eden trafik hem TEM ve D-100'de, hem Eskihisar feribot iskelesinde saat 07.30'a kadar sürdü. Bu sabah saat 06.30 ile 07.00 arasında çekilen hava fotoğraflarında da yoğun trafik belirgin bir şekilde fotoğraflanırken, 07.30'dan sonra giderek zayıfladı. Saat.10.00 sıralarında Eskihisar Feribot iskelesinde araçlar bekleme yapmaksızın direk feribotlara alınmaya başlandı. 
 
DÖNÜŞ TRAFİĞİ KORKUSU
 
Neredeyse İstanbul'u sessizliğe büründürecek derecede boşalmasına yolaçan bayram tatili göçünün dönüşü ise şimdiden yetkilileri kara kara düşündürmeye başladı. Bu büyük göçte en büyük sıkıntıyı çeken il olan Kocaeli'de Vali Ercan Topaca başkanlığında Emniyet Müdürlüğü ve Karayolları yetkilileriyle toplantılar yapılırken, geçtiğimiz yıllarda bir kez uygulanan TEM'de iki şeridin birden İstanbul istikametine verilmesi ve İstanbul'dan Anadolu istikametine gelecek araçların D-100'e yönlendirilmesi fikri de ortaya çıktı. Ancak bu durumda doğabilecek bazı sorunlar dikkate alınarak bundan vazgeçildi. 
 
İDARİ İZİN YOK, NORMAL İZİN ÇOK
 
Bu arada diğer birçok bayramlarda olduğu gibi bu bayramın ardından Perşembe ve Cuma günlerinin de tatile dahil edilmesi beklentisi içine giren kamu çalışanlarının büyük bir bölümünün, tatil kararı alınmamasına rağmen bu iki gün için normal izin aldıkları ortaya çıktı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca da bunu doğrularken, "Memurların büyük bir bölümü Ramazan ayı nedeniyle yıllık izinlerini de kullanmamışlardı. Bir kısmı yıllık iznini aldı. Bir kısmı da perşembe ve Cuma günü için izin aldı. İzin isteyenler de geri çevrilmedi. Diğer illerde de böyle olduğunu sanıyorum. O nedenle bayramın son günü trafikte bayram öncesi yaşanan yoğunluk olmayacağını tahmin eniyoruz. Dönüşe geçecek olanlar da bayramın üçüncü gününe veya Cumartesi Pazara yüklenmesin. Böyle olursa sıkıntı olmaz" dedi. 
 
DÖNÜŞTE EN SIKINTILI NOKTA
 
Bayram tatili sonunda TEM'in Kocaeli geçişinde sürücülerin en fazla sıkıntı çektiği geçiş ise yine Bekirdere Rampası olacak. Sakarya'da, Antalya ve Eskişehir'den gelen araçlarla birleşen Ankara yönünden gelen trafik, İzmit'te "Kandıra turnikeleri" olarak da bilinen Doğu turnikelerinde İzmir- Bursa ve Yalova istikametinden gelen araçlarla kesişiyor. Bu noktaya kadar TEM'de 3 şerit olan yol da Bekirdere Rampası'ndan itibaren 2 şeride düştüğü için trafik sıkışıyor. Yoğun trafikte buradan itibaren Sapancaya doğru araç kuyrukları oluşuyor. Yol rampa çıkılıp viyadük ve tüneller geçildikten sonra rahatlıyor.
 
BOLU'DA 30 KİLOMETRELİK TATİLCİ KUYRUĞU
 
RAMAZAN Bayramı tatili için yola düşenler TEM Otoyolu Gerede gişelerinin önünde 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu. Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan Gerede ile Karabük arasındaki yolda da 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşurken, araçlar adım adım ilerledi.
 
Cuma gününden itibaren TEM Otoyolu Gerede ve Yeniçağa, TEM Otoyolu'nun Bolu kesiminde yaşanan yoğunluk devam ediyor. TEM Otoyolu Ankara istikametinde yoğunluk yaşanırken özellikle Bolu Dağı Tüneli mevkiinde araçların yavaşlaması nedeniyle ulaşım yavaş ilerledi. İstanbul istikametinde ise araçlar sıkıntı yaşamadan yollarına devam etti. TEM Otoyolunda 3 gündür en sıkıntı yaşanan Gerede gişelerinin önünde 30 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu. Trafik ekiplerinin Gerede gişelerindeki yoğunluğu azaltmak için bir önceki Yeniçağa gişelerine araçları yönlendirmesi çare olmadı. Yeniçağa gişelerinin önünde de uzun araç kuyrukları oluştu. TEM Otoyolu'nda gişelere doğru adım adım ilerleyerek otoyoldan çıkanlar D-100 Karayolu'nda da aynı sıkıntıyı yaşadılar. D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu'nda çıkan araçların yöneldiği Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan Gerede ile Karabük arasındaki yolda 30 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu.
 
Saatlerce yolda olan tatilciler isyan ederken, 14 saatte İstanbul'dan Bolu'ya gelen bir tatilci, "İstanbul'dan Bolu'ya 14 saatte geldik. Yollarda perişan olduk. Yollar berbat" dedi.