27 Ekim 2021 Çarşamba / 21 RebiülEvvel 1443

BDDK'dan İş Bankası'na 'hortum' incelemesi

CHP’nin, İş Bankası üzerinden paralel yapıya para aktardığı ve bu paranın bir bölümünün 17-25 Aralık darbe girişiminin aktörlerine dağıtılması deşifre olurken, devreye bankacılık otoritesi girdi.

Star - Ankara23 Şubat 2015 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Şubat 2015 Pazartesi 07:00

STAR’IN, Paralel ile iş tutan CHP’nin İş Bankası’nı hortumlayıp, 17/25 Aralık kumpasçılarına dağıttığını deşifre etmesinin ardından bankacılık otoriteleri harekete geçti. BDDK’nın, CHP’li Oran ile Emre Uslu’nun DM kayıtlarında geçen hortumlama iddialarını mercek altına aldığı öğrenildi.

Mercek altında

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) CHP’nin, milyonlarca doları hortumlayıp paralel yapı ile kirli işlerine harcadığının ortaya çıkması üzerine inceleme başlatacağı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre öncelikli olarak BDDK bankada bulunan murakıpları aracılığı ile konuyu mercek altına alacak. Gazetelere yansıyan iddiaların araştırılacağını aktaran BDDK’ya yakın kaynaklar, “Kurum ön inceleme yapar. Zaten normal bir denetim takvimimiz var. O bankaya bakan murakıplarımız da bulunuyor. Son olarak gündeme yansıyan konularda ayrıca mercek altında tutulur. Eğer iddialar doğru ise gereği yapılır” dedi.

 

***