12 Haziran 2024 Çarşamba / 6 ZilHicce 1445

Cumhuriyet yalana doymuyor! Bir yalan daha tescillendi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkındaki yalan haberlerine devam eden Cumhuriyet gazetesi bugün de söz konusu arsanın kiralanma bedeli üzerinden algı operasyonuna girişti.

AA17 Nisan 2020 Cuma 19:02 - Güncelleme:
Cumhuriyet yalana doymuyor! Bir yalan daha tescillendi

Cumhuriyet gazetesi, iki parselden oluşan arsa vasıflı taşınmazın üzerinde yapılaşma olduğu iddiasının asılsız çıkmasının ardından, bu kez arsanın düşük bedelle kiralandığı yalanını ortaya attı.

Oysa daha önceki yıllarda aylık 20 lira kira bedeliyle bile ihale edilen ve yıllardır taliplisi dahi çıkmayan arsa, Fahrettin Altun tarafından yıllık 3.100 lira bedelle kiralandı.

İletişim Başkanı Altun'a çirkin iftira! Komşusu cevap verdi...

Öte yandan, aynı bölgede İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğüne ait aylık 100 lira bedelli birçok kiralık arsa ilanı bulunuyor.

ARSA 20 LİRAYA BİLE İHALE EDİLDİ, 2012’DEN BU YANA TALİPLİSİ OLMADI

Taşınmazların 2012 yılından 2017 yılına kadar taliplisi olmadığı için ihaleye dahi çıkarılmadığı öğrenildi.

Daha önceki yıllarda ise 20 lira ile 54 lira arasında değişen aylık kira bedelleri ile ihale edilen arsanın kiracılığı, bu dönemler sonunda kiralayanlar tarafından eğimli bir konumda, çalılık bir halde olduğu ve gelir getirici durumunun bulunmadığı gibi nedenlerle devam ettirilmedi.

Daha sonra atıl kalan ve çöplük haline gelen arsayla ilgili mahalle halkı ve muhtarlık tarafından ilgili mercilere defalarca şikayet yapıldı.

Söz konusu arsadaki parsellerden her biri en son aylık 100 lira muhammen bedelle olmak üzere, 2017 yılından 2019 yılına kadar defalarca açık ihaleye çıkarılmasına rağmen yine de taliplisi çıkmadı.

2019 yılı sonu itibarıyla boş durumdaki arsa, Vakıflar tarafından 2886 sayılı yasa gereği 10 yıl süreli olarak yeniden açık ihale listesine dahil edildi.

HERKESE AÇIK İHALENİN 8 NİSAN’DA SAAT 10:30’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ HAFTALAR ÖNCESİNDEN DUYURULDU

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, söz konusu arsa ile birlikte toplam 36 taşınmazın kiralama ihalesini 8 Nisan 2020 tarihinde saat 10:30’da Hizmet Binası’nda yapacağını, Basın İlan Kurumu aracılığıyla 23 ve 25 Mart 2020 tarihlerinde gazetelerde yayımlanan resmi ilanlarla duyurdu.

İlanlar, ayrıca ilgili tarihlerde resmi ilan portalı olan “ilan.gov.tr” ile Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesi “vgm.gov.tr” adreslerinde tüm detaylarıyla yayınlandı.

İlanda, “İşbu listede özellikleri yazılı taşınmazlar karşılarında yazılı muhammen bedeller üzerinden Kira dosyasındaki "Vakıf Taşınmazları Kira Genel Şartnamesi" dahilinde 08.04.2020 Çarşamba günü saat 10:30 da İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü Hizmet Binasında yapılacak olan ihale ile 2886 sayılı Kanunun 45. maddesine göre açık teklif usulü ihale neticesinde noter onaylı sözleşmeyle, 17. sıradaki taşınmaz hariç 31.12.2020 tarihine kadar kiraya verilecektir.” ifadelerine yer verildi.

İBB’NİN DE İHALEDEN 2 HAFTA ÖNCESİNDE HABERİ VARDI

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, 24 Mart 2020 tarihinde ise taşınmazların kiralama ihalesine ilişkin ilanı ve detaylarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile bu iki ilin tüm ilçe belediye başkanlıklarının yanı sıra İstanbul ve Kocaeli illerindeki ilgili kaymakamlıklara da resmi yazı ile gönderdi.

İHALE, BELİRTİLEN TARİH VE SAATTE HERKESE AÇIK OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Söz konusu arsanın da içinde bulunduğu 36 taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 45. maddesi çerçevesinde açık ihalesi 8 Nisan 2020 tarihinde saat 10:30’da yapıldı.

Fahrettin Altun, ikametgahının arkasında bulunan arsa için temsilcisi aracılığıyla en yüksek teklifi verdi ve yıllık 3.100 lira bedelle ihale uhdesinde kaldı.

İhalenin ardından hukuki süreç doğrultusunda söz konusu arsaya ilişkin kira sözleşmesi 13 Nisan 2020 tarihinde imzalandı.

AYNI BÖLGEDE AYLIK 100 LİRAYA BİRÇOK İLAN VAR

Öte yandan İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü tarafından 22 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek ihale ilanında Kuzguncuk ve İcadiye bölgesinde aylık 100 lira muhammen bedelle birçok kiralık arsa bulunuyor.

İNŞA FAALİYETİ YOK, MAHALLELİ ÇEVRE DÜZENLEMESİNDEN MEMNUN

İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, öteden beri gelir getirmeyen ve atıl kaldığından çöplük haline gelen alanda 14 Nisan 2020 tarihinde saat 12:00’da yeniden kontrol gerçekleştirdi.

Arsa üzerinde herhangi temelli bir yapı inşa edilmediğini tespit eden İstanbul Vakıflar II. Bölge Müdürlüğü, yapılan işin peyzaj çalışması, taşınmazların eğimi nedeniyle şev düzeltme, çit çekme ve teraslama olduğunu saptadı.

Taşınmazın metruk görüntüsünü düzeltmek amaçlı yapılmış olan bu çalışmanın, mahalle halkınca da takdirle karşılandığı öğrenildi.