17 Haziran 2021 Perşembe / 7 Zilkade 1442
Gece modu

'Biz evlatlarımızın kokusunu özledik'

HDP İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbeti tutan annelerin sayısı 40’a yükseldi. Çocuklarına kavuşacakları günün hayalini kuran aileler, “Biran önce evlatlarımızı bize verin. Onların kokusunu özledik” dedi. 

19 Eylül 2019 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 19 Eylül 2019 Perşembe 08:03

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak partinin il binası önünde 3 Eylül’de oturma eylemi başlatan annelerin evlat nöbeti devam ederken sayıları da 40’a yükseldi. Yürekleri, kendilerinden koparılan çocukları için atan anneler, özlem duydukları evlatlarına kavuşacakları anın hayalini kuruyor. Gözyaşı dinmeyen annelerden kimi evladına kavuştuğunda sarılıp koklamayı kimi bağrına basıp kucaklamayı kimi de sevdiği yemekleri yapmayı hayal ediyor. 

4 YILDIR HASRETİM 

Oturma eylemine 17 yaşında dağa kaçırılan oğlu Ramazan için katılan Mevlide Üçdağ, yaptığı açıklamada, 4 yıldır evladına hasret olduğunu söyledi. Üçdağ, 5 çocuk annesi olduğunu, 4’ünü evde bırakarak kaçırılan oğluna kavuşmak için eyleme katıldığını belirterek, “Kurban keseceğim, yeter ki oğlumu göreyim. Onun için her şeyi yaparım” dedi. Oğlunun en çok gözleme ve patates kızartmasını sevdiğini, evde her yemek yaptığında gözyaşı döktüğünü anlatan Üçdağ, “Oğlum Kur’an-ı Kerim okur, namaz kılardı. Oğlumun dönüşü için adak adadım. Oğluma kavuştuğumda 7 gün 7 gece beraber yatıp onu kucağımdan ayırmayacağım. İnşallah bu hayalim gerçekleşir” diye konuştu. 

ONLARI ÇOK ÖZLEDİK 

Dağa 15 yaşında kaçırılan oğlu Vahit için eyleme katılan anne Necla Çur, 4 yıldır göremediği oğluna kavuşma hayaliyle oturma eylemini sürdürdüğünü belirtti. 7 çocuk annesi Çur, oğluna büyük özlem duyduğunu, evladına kavuştuğunda çok mutlu olacağını dile getirdi. Psikolojilerinin bozulduğunu, evde düzenlerinin kalmadığını kaydeden Çur, “Başımıza büyük bir felaket geldi. Oğlumun dönüşünden başka bir şey istemiyorum. Yeter ki oğlumu yeniden göreyim. Oğlumun kokusunu özledim. Kardeşleri de büyük hasret yaşıyor” ifadelerini kullandı. 

HAYALLERİNİ ÇALDILAR  

4 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Özkan için eylem yapan baba Süleyman Aydın, oğlunun polis ya da asker olma hayali kurduğunu ifade etti. Oğlunun polis üniformasıyla çekilmiş fotoğraflarının bulunduğunu anlatan Aydın, evladının dağa kaçırılmasıyla hayallerinin de çalındığını söyledi. ‘Oğluma kavuşursak dünyalar bizim olur. Annesinin duygularını anlatamam zaten. Annesi, ismi dahi söylendiğinde bayılıyor. Eşim oğlumun hasretiyle yanıp tutuşuyor’ diyen Aydın, oğlunun en çok içli köfte ve kuru fasulye sevdiğini, bu nedenle bu yemekleri yemediklerini, evde pişirmediklerini kaydetti. Aydın, evladına kavuşmak istediğini sözlerine ekledi. 

GÖRSEM KOKLASAM 

7 çocuk annesi Fatma Akkuş, 4 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Songül için eyleme katıldığını, evladının yolunu gözlediğini söyledi. Gözyaşları içinde kızına hasretini dile getiren Akkuş, “Onu görürsem sarılırım, koklarım, kucaklarım, evimin çiçeği yaparım. Yeter artık, dayanamıyorum. Gücümüz tükendi.” şeklinde konuştu. Songül’ün ikiz kardeşi Birgül’ün psikolojik tedavi gördüğünü ifade eden Akkuş, kızının, kaçırılan kardeşinin elbiseleri ve fotoğrafıyla uyuduğunu belirtti. 

KADEM’den annelere ziyaret 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, beraberinde dernek üyeleri ile evlatlarına kavuşma ümidiyle oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etti. Annelerin acısını, evlat hasretini paylaşmak, onların yanında olmak için geldiklerini ifade eden Gümrükçüoğlu, ailelerin yanında olup onlara sarılmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Gümrükçüoğlu, “Allah ailelerin yardımcısı olsun. En kısa zamanda annelerin feryadının dinmesi için dua ediyoruz. Türkiye’deki tüm insanlar burayı görüyor ve bu çağrıya yabancı kalmayacaklardır. Bunun için gerekli merciler gerekeni yapacaktır” dedi. 

Çocukları dağa kaçıranlara ağırlaştırılmış müebbet

Çocuklarının dağa kaçırılmasında HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin, evlatlarına kavuşma ümidiyle partinin Diyarbakır il binası önünde başlattığı oturma eylemi devam ederken, Yargıtay’ın içtihat haline gelen kararı, bir dosyaya ilişkin yeni kararla tekrar gündeme geldi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, baktığı bir davada, daha önce verdiği ve içtihat haline gelen kararını uygulayarak, 15 yaşından küçük çocukları terör örgütüne eleman olarak temin etmeyi, “devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylem” kapsamında değerlendirdi. Yargıtay, 15 yaşından küçük çocukları terör örgütüne eleman olarak temin etmeyi, değerlendirerek, bu suçu işleyenlere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğine hükmetti.