27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Bu bölgede oturanlar dikkat! 217 bin kişinin elektriği kesilecek

Özelleşme sonrası abonelerine eski borçlarını ödeyebilmeleri için faiz affı dahil bir çok kolaylık sağlayan Dicle Elektrik, yeni yıl ile birlikte borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik kullananlara karşı tavizsiz bir mücadele başlatıyor.

cihan30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 14:33

Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ), bu çerçevede borcunu ödemeyen 217 bin abonenin elektriğini kesecek.

Yüz binlerce aboneye mektup ve SMS ile ulaşan Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ), bu sürede uyguladığı faiz affı kampanyasını 31 Aralık 2013'te bir daha yenilenmemek üzere sona erdiriyor. Büyük bir katılım olmasına rağmen, kampanya süresince borcunu ödeyemeyen 217 bin abonenin elektriği kesilecek. Böylece bölgede yüzbinlerce kişi karanlığa mahkum olacak.

Geçmiş dönemlerde yeterli ve sıkı denetim uygulanmaması nedeniyle özellikle bölge illerinde yaşanan kayıt dışı elektrik kullanımı ve borcunu ödememe alışkanlığının, özelleşme sonrası değiştirilmesinin sağlanabilmesi için başlatılan çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Dicle Elektrik bölgesinde bu sebeplerden dolayı elektrik enerjisi kesilen abonelerin, borcunu ödemeden mühürleri kırarak enerji almaya devam etme alışkanlığı dikkat çekici boyutlarda bulunuyor. Bu durum, abonelerin ve yasal olmayan biçimde sayaca müdahalede bulunanların can güvenliklerini de tehlikeye sokuyor.

Bunun yanı sıra, ceza kanunlarında suç olarak tanımlanan bu müdahale nedeniyle aboneler, kayıt dışı 'kaçak yollarla' elektrik enerjisi kullanmaktan ötürü 'karşılıksız yararlanma' suçu işlemekten hapis cezası dahi alabiliyor. Söz konusu aboneler bununla birlikte parasal müeyyideler ve 'kamusal haklardan men' ile sonuçlanan cezalarla da karşı karşıya kalabiliyorlar.

Dicle Elektrik, özelleştirme öncesi yeterince uygulanmayan bu müeyyidelerin uygulanması için süreci tavizsiz biçimde işletme kararı aldı. Bunun için hukuk büroları ve avukatlarla kapsamlı anlaşmalar imzalandı. Bu doğrultuda, aralarında belediyeler, köy içme suları, resmi ve kamu kurumları, şirketler, ticarethane ve meskenlerin bulunduğu abonelerin enerji kesintisinin kış ortasında mağduriyetlere yol açmaması için herkesin yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulunuldu.

DEPSAŞ, borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik enerjisi kullanma alışkanlığından vazgeçmeyen abonelere yönelik olarak bölge genelinde başlatacağı enerji kesme uygulamasına 1 Ocak'tan itibaren başlayacak. Bu kapsamda Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ta borçlu 217 bin abonenin elektriğini kesme işlemini Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ( DEDAŞ) ekipleri gerçekleştirecek.

Bu uygulama, borcunu düzenli ödeyen abonelere kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamayı da amaçlıyor.