17 Temmuz 2024 Çarşamba / 11 Muharrem 1446

Çadırda yaşayan depremzede var mı? Star Gazetesi Yazarı Yakup Köse sordu, Vali Yazıcı son noktayı koydu

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Star Gazetesi Yazarı Yakup Köse'nin 'Türkiye'deki bazı medya akımları ısrarla çadırda yaşayan depremzedeler olduğunu söylüyor. Bu doğru mu?' sorusuna 'Çadırda kalan kimse yok. Müsaade de etmiyoruz. Görebileceğiniz tek çadırlar köylerde bireysel verdiğimiz kendince tedbir amaçlı duran çadırlar.' cevabını verdi.

İLKNUR KARAKELLE3 Şubat 2024 Cumartesi 12:38 - Güncelleme:
Çadırda yaşayan depremzede var mı? Star Gazetesi Yazarı Yakup Köse sordu, Vali Yazıcı son noktayı koydu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ulusal ve uluslararası 45 basın mensubuna yönelik Malatya'daki deprem bölgesine gezi düzenledi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 33'ü yabancı, 12'si Türk 45 basın mensubuna, Halk Kütüphanesi'nde bilgi verdi.

Depremlerde kentte 6 bin 643 binanın yıkıldığını, 35 bin 907 binanınsa ağır hasar aldığını, hasarlı yapıların yüzde 85'inin yıkımının tamamlandığını belirten Yazıcı, 69 konteyner kentteki 32 bin 295 konteynerde 117 bin 232 depremzedenin kaldığını söyledi.

Malatya'nın merkezi yerleşim alanlarında 23 bin konut, 11 bin ticarethane olmak üzere 34 bin bağımsız yapının üretilmesinin planlandığını kaydeden Yazıcı, ihalesi yapılan 14 bin 636 konuttan yapımı tamamlanan 5 bin 140'ının hak sahiplerine dağıtılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

"ÇADIRDA YAŞAYAN DEPREMZEDE VAR MI?"

Bölgede bulunan Star Gazetesi Yazarı Yakup Köse, Vali Yazıcı'ya "Türkiye asrın felaketinden çok az bir süre sonra deprem bölgesinde hızlı bir şekilde mağduriyetleri giderme anlamında çalışmalar yaptı. Uluslararası medyadan bu manada takdir aldı fakat Türkiye'deki bazı medya akımları ısrarla çadırda yaşayan depremzedeler olduğunu söylüyor. Bu doğru mu?" sorusunu yöneltti.

Köse, bu soruyu sorma nedenini ise, "belki uluslararası medyadan okurlar da gerçekten çadırda kalan depremzede olmadığını görürler." sözleriyle açıkladı.

Köse'nin sorusuna "Çadırda kalan kimse yok. Müsaade de etmiyoruz." cevabını veren Vali Yazıcı sözlerine şöyle devam etti:

Ama köylerde dağıttığımız çadırlarda bireysel korkuyor, evi ağır hasarlı değil onlara dokunmadık... Yani bahçesinde duruyor, kullanmıyor. Onu dışında şehirde çadırda yaşayan yok. Zaten ona biz müdahale ediyoruz. Eğer öyle biri durum varsa kesinlikle konteynere alıyoruz. Görebileceğiniz tek çadırlar köylerde bireysel verdiğimiz kendince tedbir amaçlı duran çadırlar.

Basın mensupları daha sonra İkizce'deki TOKİ konutlarını ve örnek daireyi gezdi.