26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Çalışlar: Şakası yok bu işin! Bu bir darbe!

Radikal yazarı Oral Çalışlar, Habertürk TV'de Ece Üner'e konuk oldu, operasyonun bir darbe operasyonu olduğu yönündeki görüşlere katıldığını belirtti.

stargazete.com-özel25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 20:56
Habertürk TV'de Ece Üner'e konuk olan Radikal Gazetesi Yazarı Oral Çalışlar bugün yaşananları değerlendirirken operasyon hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Çalışlar, "bu işin şakası yok" dedi ve, bunun aslında halkın iradesine ipotek koyma, halkın seçtiklerinin değil, başkalarının seçtiklerinin iş başına getirilmesi için tertiplenmiş bir operasyon olduğunu altını çizdi.

İşte Oral Çalışlar'ın açıklamalarından bir bölüm:

BÜYÜK BİR SALDIRI VAR!

Büyük bir saldırı var. Biz bilmiyoruz tabi saldırının ne kadar büyük bir saldırı olduğunu. Ama şimdi yavaş yavaş görmeye başladık. Amerika’nın tutumu, büyükelçiliğin tavrı, İdris Naim Şahin’in istifası… Muhtemelen yeni istifalar da gelecektir.

BU BİR DARBE!

Hükümet tarafında bir darbe algısı var. Çok da yanlış olmadığını düşünüyorum ben bu algının. Ortaya çıkan tablodan, adım adım geliştirilen operasyonların, operasyonların arkasındaki güçlerin hareket kabiliyetlerine baktığımız zaman Türkiye ne yazık ki, iktidarların seçim yoluyla gelip gittiği bir ülke olması yolunda yeni bir sınavla yüz yüze geldi.

Erdoğan’sız bir siyaset dizayn edilmek istendiği yönündeki iddialarla uzun zamandır yüz yüzeyiz. Başbakan Erdoğan’ın olmadığı, Başbakan Erdoğan’ın tasfiye edildiği, yeni bir siyaset dizaynının yapıldığı iddialarıyla yüz yüzeydik.

İKİ SEÇENEK VAR: YA SEÇİLMİŞLER, YA ATANMIŞLAR YÖNETECEK

Bunun ben, rejim meselesi olduğunu, tercih meselesi olduğunu düşünüyorum. Ya Türkiye’yi halk idare edecek, halkın seçtiği iktidarlar idare edecek, ya da her zaman bunu kuvvet ve kumanda altında tutacak bürokrasi, polis, asker, yargı yollarıyla halkın tercihleri ipotek altına alınacak.

ŞAKASI YOK BU İŞİN!

Böyle bir noktaya geldik. Şakası yok bu işin. Tayyip Erdoğan’ın kim olduğu önemli değil. Sandık kurulmasına fırsat vermeyecek, sandığı başka türlü belirleyecek bir müdahale planlandı.

TEREDDÜT GÖSTERMENİN ZAMANI DEĞİL

Burada bence tereddüt göstermenin zamanı değil. 28 Şubat’ta bu kadar net değildim. Başından itibaren 28 Şubat’a karşı çıktım. Ama burada çok netim.

OPERASYON YASA DIŞI HALE DÖNÜŞTÜ

Seçilmiş iradenin çeşitli illegal yollarla ipotek altına alınmak istendiği bir dönemden geçiyoruz. Ben artık bu operasyon işinin yasadışı hale dönüştüğüne inanıyorum.

Kanunlara uygun olabilir veya kanunlar çerçevesinde yapılabilir ama gayri meşru olduğunu düşünüyorum. Yani siyasi iradenin ipotek altına alınması ve yeni baştan, bizim seçtiklerimizin değil, başkalarının seçtiklerinin yöneteceği bir Türkiye kurma projesi diyorum ben buna. Bu proje uygulamaya konulmak isteniyor.

HALK BUNA NASIL CEVAP VERECEK?

Buna bakalım Türkiye nasıl cevap verecek? AK Parti, Başbakan, toplum buna nasıl cevap verecek? Ama ciddi bir altüst oluşa girdiğimiz ve burada her türlü yöntemin kullanılacağı görülüyor. Ben önümüzdeki günlerin çok daha sert geçeceğini düşünüyorum.